Skocz do zawartości

Darmowe komunikatory internetowe


picasso
Wiadomość dodana przez picasso,

Aktualizacja 2025: nie jestem w stanie ciągnąć dłużej tematu i został przeniesiony do Archiwum. Aczkolwiek należy wspomnieć:

  • Wykonana podstawowa korekta linków i treści. Indeks powinien być aktualny. Wyczyszczone niekompletne opisy.
  • Programy rozwijane mają adnotację, że opisy są stare i gdzie szukać porównania z nowszymi wersjami. Krajobraz w 2025 wskazuje, że (spoza gigantów komunikacji) należy się interesować wyłącznie: Gajim, Psi, Spark (klienty XMPP) lub Miranda NG (multikomunikator). Ewentualnie długo czekać na Pidgin 3.
  • Treści archiwalne (historie wersji, programy nierozwijane od lat lub wykazujące cechy porzucenia) oraz stare opisy schowane w spoilerach dla łatwiejszego czytania.

Nie wykluczam, że w bliżej nieokreślonej przyszłości artykuł powróci w całkowicie nowej postaci. Gdyby miało to nastąpić, byłoby to opracowanie wyłącznie dla protokołu XMPP.

Rekomendowane odpowiedzi

Copyright @picasso & @dejko fixitpc.pl Powielanie tej pracy zabronione.

Temat jest prowadzony od roku 2009. Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 (częściowe poprawki - niestety w chwili obecnej nie mam czasu zrobić wszystkich opisów w oparciu o najnowsze wersje) + 6.06.2024 (tylko usunięcie opisów ICQ i NKTalk oraz adnotacja o ubiciu Google Hangouts)

 

 

 

 

Darmowe komunikatory dla Windows
Opisy | Porównanie | Alternatywy dla GG

 

 

 

 

 
Ze względu na formułę tematu mającego być porównaniem znajdują się też tu komunikatory na licencji adware (wyświetlające reklamy). Usuwanie reklam z komunikatora jest łamaniem licencji, a ewentualne informacje obchodzenia tego problemu są wątkiem edukacyjnym. Komunikatory są analizowane na podstawie różnych kryteriów. Dodatkowe uwagi:

 

IQRwWDAZPpS_Ro0jHdc_zqi4ASYAr1IiOJl8nVdM
W alternatywnych klientach

Za podstawę doboru alternatywy należy obrać zgodność z protokołem GG11/12, co natychmiastowo odróżnia rzeczową alternatywę od protezy. Wcześniej za podstawę była obierana zgodność z protokołem GG8/10, ale od tego czasu wdrożono wiele zmian zmieniających punkt odniesienia. W dalszej części tematu dla programów deklarujących obsługę sieci GG figurują szybkie zestawienia wsparcia dla istotnych cech oryginału. Na chwilę obecną są tylko dwa desktopowe programy obsługujące nowy protokół,  ale programy są nierozwijane:

IQRACp6Wk15HS70TeiP6w7-ZAfZxpixArviUE-hr WTW (ostatnia wersja z przełomu 2023/2024 i wygląda na nierozwijany), IQS1MPlY75f_Q7dqBYJZxWnZAXHgqzvhxIElfMsT Kadu (ostatnia wersja z 2017)
 

 

 

IQSO63Hr7yunTL4pcJE1rCQzAe4LxVs8kZM1yUPj
Nomenklatura sieciowa IQRPii3TDJyOQYDn_oQm-WxuAacXymlEGczUYfSb Jabber vs. IQROsz9n_knRTrhehRe-vhhyAduNL9mplpowYGQl XMPP = Jabber i XMPP to "niuans" nazewniczy, który można utożsamiać też z kolejnymi wersjami protokołu. Sama nazwa Jabber jest historyczna i wieloznaczeniowa. Programy również nie potrafią się zdecydować którą nomenklaturę zastosować (i niekoniecznie idzie to w parze z wersjami protokołu...). W opracowaniu dla uproszczenia jest przyjęte IQROsz9n_knRTrhehRe-vhhyAduNL9mplpowYGQl Jabber/XMPP. W tym haśle uprzednio zawierały się także twory modyfikowane:

 

  Pokaż ukrytą zawartość



Przy opisach komunikatorów Jabber/XMPP pojawia się inne nazewnictwo / kryteria opisowe. Skrótowe wyjaśnienie "kryptoklasyfikacji":

  • Zasoby - W języku GG to Multilogowanie. W XMPP różnica polega na określaniu szczegółowych parametrów dla alternatywnych połączeń tego samego konta. Zasób to nazwa połączenia (o znaczeniu antykolizyjnym), nazwa może być dobrana dowolnie, choć zwykle komunikator jako nazwę połączenia przypisuje właśnie nazwę komunikatora. Zasobom nadaje się priorytety określające ważność połączenia. W kontekście zasobów pojawia się hasło:
  • Zdalna kontrola sesji - W języku GG to menedżer multilogowania i możliwość zarządzania alternatywnymi połączeniami naszego konta. Przewaga XMPP polega na precyzji operacji. W Gadu można tylko sesje rozłączyć. W XMPP zdalnie zmienić status na obojętny, forwardować nieprzeczytane wiadomości, zatwierdzić oczekujące transfery plików, opuścić konferencję oraz zmienić ustawienia drugiego komunikatora (np. wyłączyć dźwięk). Sterowanie jest wykonywane w oparciu o tzw. komendy Ad-Hoc. Dostępność tej funkcjonalności oraz ilość możliwych akcji wynika z tego czy dany komunikator obsługuje te cechy.
  • Roster - W języku GG to po prostu lista kontaktów.
  • PEP (Personal Eventing Protocol) - W języku GG ciężko to wytłumaczyć. Powiedzmy, że oznacza to rozszerzony "status opisowy" przekazujący dodatkowe zdarzenia. W XMPP jest konstrukcja dodatkowa "rozgłaszania zdarzeń". Tzn. zamiast tracić miejsce w opisie na tego typu rzeczy, są wyświetlane dodatkowe cukierki takie jak: nastrój, aktywność, publikacja utworu muzycznego czy geolokacji. Uwaga: ta funkcjonalność musi być wspierana od strony serwera. Przykładowe polskie serwery wspierające PEP: dobreprogramy.im / jabbim.pl.
  • Konsola XML - Nie ma tego w słowniku GG. Konsola umożliwia śledzenie komunikacji (i wychwytywanie błędów) oraz wykonywanie zadań niedostępnych z poziomu interfejsu programu. Rzecz dla geeków. Ciemny użytkownik nie powinien na to zwracać uwagi.

 

 

 

Integracja z Paskiem Zadań Windows 7 i nowszych
 
Pasek posiada właściwości umożliwiające danej aplikacji integrację funkcyjną. W skład wchodzi:
  • Informacyjna ikona nakładkowa oraz prezentacja postępu na przycisku paska zadań
  • Pasek narzędziowy w miniaturach pozwalający np. kontrolować pewne aspekty aktualnie figurującego okna w podglądzie. Przy okazji, sam podgląd miniaturowy może być w jakiś sposób modyfikowany do pokazania określonych właściwości aplikacji.
  • Karty w miniaturach - Jeśli interfejs programu pracuje w kartach lub trybie wielodokumentowym, każdy z obiektów-dzieci jest prezentowany indywidualnie w obrębie miniatury (dla porównania np. IE).
  • Listy szybkiego dostępu - W menu listy pojawiają się skróty do funkcji charakterystycznych aplikacji lub ostatnio używane.

Jeśli komunikatory adresują integrację, to zwykle jest ona zawężona tylko do wybranych aspektów podług upodobania autorów.

 

 


Rzecz o ustawieniach programowych, do których będą odnośniki w temacie. Programy zwykle przetrzymują swoje konfiguracje / profile etc. w ukrytym katalogu danych aplikacji. Zgodnie z platformą jest to:

folder_mini.png C:\Users\Nazwa konta\AppData\Roaming (Windows Vista i nowsze)

folder_mini.png C:\Documents and Settings\Nazwa konta\Dane aplikacji (Windows XP)

Najszybszy sposób dostania się tam, to wklejenie w pasku adresów Windows Explorer zmiennej %appdata%, co automatycznie otworzy wymaganą ścieżkę. Niekiedy programy lokują swoje foldery bezpośrednio w katalogu konta - tam szybki skok wykonuje się przez zmienną %userprofile%. Dla uproszczenia opisów stosuję taki system skrótów ścieżek.
 

 

 


Będzie się powtarzał wątek synchronizacji statusu z odtwarzaczem muzycznym. Jeśli rzecz o Foobar, często związanie tego wymaga wrzucenia konkretnej wtyczki do Foobara, do wyboru:
- Emulacja API WinAmp: foo_vis_shpeck. Stare niekompatybilne / niedziałające: wtyczki foo_winamp_ipc, foo_winamp_spam.
- Zczytywanie z pliku foo_nowplaying2 (zastępuje stare niekompatybilne foo_np_simple ).
- Inne rozwiązania: AMIP now playing
 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Legenda:
IQQWPvxBJ8n3Qp_p9jIWbvMaAarY3_7B6lTjfQR4 - Kompleksowa bądź zadawalająca obsługa protokołu GG11/12 w alternatywnych klientach.
IQQ4fOyKv-7SQ7rqAxvz4VUsAVVQT0YEF2dgfKq1 - Wsparcie tylko dla starego protokołu GG8/10 w alternatywnych klientach.
szary - Komunikatory nierozwijane lub w ogromnej stagnacji, opisy w przeważającej części archiwalne.
adware - Reklamy / śmieci w instalatorze.
(bez opisu) - Komunikatory nie mające tutaj swojego opisu, przekierowanie na stronę domową.
spoiler - Programy pierwotnie umieszczone w temacie, lecz usunięte ze względu na zakończenie żywota lub rażący brak rozwoju aplikacji.
 



Sieci Facebook | Google | Skype | WhatsApp:
 
Oryginalne klienty danej sieci:
 
Facebook Messenger
Google Chat
Skype
WhatsApp

 

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Sieć GG:
 
Oryginalne klienty danej sieci:
 
GG (ex Gadu-Gadu) adware
 

 

  Pokaż ukrytą zawartość


 

Sieci Jabber/XMPP:
 
Psi | Psi+
Gajim
Spark
Tkabber

--------------------------

Converse.js (bez opisu)
CoyIM (bez opisu)

Kaidan (bez opisu)

Profanity (bez opisu)
Simple IoT Client (bez opisu)
UWPX (bez opisu)

--------------------------
Jabber/XMPP: integracje w innych aplikacjach oraz wersje "Web"

 

Organizacja XMPP podaje przefiltrowaną listę akceptowanych nowoczesnych klientów: XMPP Software.

 

  Pokaż ukrytą zawartość


 

Sieć IRC:
 
Irssi (bez opisu)
KVIrc (bez opisu)
Quassel IRC (bez opisu)

Smuxi (bez opisu, wersja dla Windows starsza niż dla innych platform)

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Multikomunikatory:
 
Multikomunikatory bez zależności:
 
Kadu IQQWPvxBJ8n3Qp_p9jIWbvMaAarY3_7B6lTjfQR4
WTW IQQWPvxBJ8n3Qp_p9jIWbvMaAarY3_7B6lTjfQR4
Miranda NG IQQ4fOyKv-7SQ7rqAxvz4VUsAVVQT0YEF2dgfKq1
Miranda IQQ4fOyKv-7SQ7rqAxvz4VUsAVVQT0YEF2dgfKq1
Pidgin IQQ4fOyKv-7SQ7rqAxvz4VUsAVVQT0YEF2dgfKq1
Instantbird
 
Multi(?)komunikatory z własną siecią i/lub wymogiem rejestracji konta:
 
Trillian Free adware (?)
 
"Multikomunikatory" działające jak wrapper originalnych usług webowych:
 
Franz (bez opisu)
Rambox (bez opisu)
Wavebox (ex WMail) (bez opisu)

 

  Pokaż ukrytą zawartość


 

Inne komunikatory:
 
Komunikatory portali społecznościowych
 

  Pokaż ukrytą zawartość

 


Komunikatory dla graczy:
Discord (bez opisu)
TeamSpeak (bez opisu)

Orientowane pod pracę grupową, "biznesowe":
Amazon Chime (podstawowe funkcje darmowe) (bez opisu)
Brosix Startup (ex Personal) (bez opisu)

Cisco Webex Teams (bez opisu)

Microsoft Teams w wersji Free (bez opisu)

Slack Free (bez opisu)
Teampel Free (bez opisu)
TeamTalk (bez opisu)

Twist Free (bez opisu)
Zulip Free (bez opisu)

"Bezpieczne" komunikatory:
Crypho Free (bez opisu)

Delta Chat (bez opisu)

Element app (bez opisu)

Jami (ex Ring) (bez opisu)

Retroshare (bez opisu)
Signal Desktop (bez opisu)
Tox (bez opisu)

Wire Free (bez opisu)
 
Pozostałe:
Camfrog Video Chat (bez opisu) adware
imo for Windows (bez opisu)
LINE (bez opisu)

Paltalk (bez opisu)
Telegram Desktop (bez opisu)
Viber (dla Windows) (bez opisu)


 

  Pokaż ukrytą zawartość


 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQRZySEej326S6EBlZpjyCmxAeWUP-f9tIj0wydD
 
Facebook Messenger
 
Strona domowa: https://www.messenger.com/ | https://www.facebook.com/
 
Komunikator wewnętrzny serwisu społecznościowego Facebook, działający w obrębie jego użytkowników, który znacznie ewoluował na przestrzeni czasu w globalny system komunikacji. Oczywiście początkowo wymagane było konto Facebook, ale obecnie zależy to od regionu. W 2024 pojawiły się zmiany umożliwiające rozdzielenie Messengera od Facebooka na terenie Unii *.

Wyświetlany po polsku, jeśli taki język jest ustawiony na Facebook. Komunikacja przewiduje rozmowy tekstowe, rozmowy audio i video, konferencje wieloosobowe, przesyłanie obrazków oraz plików. Są obsługiwane emotikony i tzw. naklejki (ilustracje lub animacje postaci) oraz powiadomienie o pisaniu. Obecnie dostępna wersja web, aplikacja dla platform mobilnych oraz wersja instalacyjna dla Windows 10 i Windows 11 (do pobrania z Microsoft Store).

 

Historia wersji:
 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Oficjalne centrum pomocy

 

225px-Facebook_Messenger_logo_2020.svg.p 360px-2023_Facebook_icon.svg.png Bezpośredni Facebook Messenger na stronie (* po tej zmianie próba wejścia na PC przez messenger.com skutkuje pytaniem o potwierdzanie (nie)rozdzielności wyboru z poziomu aplikacji mobilnej, i by ominąć ten dialog i dostać się do tego co wcześniej wchodzi się po prostu przez przycisk Messengera na stronie Facebook lub wklejając w pasku adresów przeglądarki https://www.facebook.com/messages/t/) - Wersja dedykowana tylko komunikacji czatowej, możliwości komunikacyjne są te same co w miniaturowej wersji integrowanej na stronie głównej Facebook, ale całkowicie inny poręczniejszy interfejs. Strona otwiera się zawsze w widoku ostatnio otrzymanej wiadomości / przeprowadzonej konwersacji. Po lewej w pasie bocznym jest wyszukiwarka kontaktów, a pod nią lista ostatnich konwersacji. Kliknięcie w wyszukiwarkę przełącza na widok całej listy kontaktów. Lista ostatnich wiadomości i kontaktów wyświetla avatary (wcześniej były na nich drobne oznaczenia dające znać z którego serwisu pochodzi komunikacja, czy z facebook.com czy z messengera). Dla danej konwersacji można zmienić kolor oraz przypisać emoji, co będzie widoczne dla wszystkich uczestników danej konwersacji.

Konfiguracja ogólnych Preferencji bardzo chuda, przy udziale menu można tylko ukryć swoją aktywność, w(y)łączyć dźwięki i powiadomienia na Pulpicie. Natomiast blokowanie użytkowników czy zmiana ustawień prywatności przekierowuje do analogicznych ustawień na stronie głównej Facebook.
 
IQQzF6Xe6_TRR7zTnd3B8eyhAacX-O9c2ouul_l0
 
Przykładowe powiadomienie zgłaszane na Pulpicie

 

Przeglądarka Opera ma wbudowaną w pasku bocznym ikonkę dającą bezpośredni dostęp do Messengera. Istnieją też różne nieoficjalne rozszerzenia dla Firefoxa, które tworzą w przeglądarce panele ładujące ten komunikator. Obecnie widzę same niedziałające starocie z 2018 ("wersje z 2024" to po prostu ponowne podpisanie cyfrowe dodatków przez Mozilla): Messenger for Facebook™ czy Facebook™ Messenger (and Notifier).
 
 
IQRZySEej326S6EBlZpjyCmxAeWUP-f9tIj0wydD

Alternatywne klienty
 
Facebook to zamknięty system. Od początku dostępny tylko przez portal własny i od biedy przez sztukowane wtyczki do niektórych multikomunikatorów lub ich webowe odmiany. Później nastąpiło częściowe "otwarcie" polegające na przystosowaniu serwera chat.facebook.com do bezpośredniej obsługi w zewnętrznych klientach XMPP (ale sam serwer nie dopuszczał dodawania użytkowników spoza sieci własnej). Obecnie znów faza zamknięcia. Mnożą się też trudności z obsługą tego dziadostwa w multikomunikatorach.
 

Wrappery strony messenger.com:

--- Caprine
--- Franz (rodzaj "browsera" umożliwiającego m.in. połączenia z Messengerem)
--- Messenger for Desktop (uwaga: adware w instalatorze, link podany tylko pro forma)

 

 

Obsługa w zewnętrznych komunikatorach | Niepełnosprawna
 
Następujące programy deklarują obsługę komunikacji Facebook lub samego Facebook Messenger:
 
IQRACp6Wk15HS70TeiP6w7-ZAfZxpixArviUE-hr WTW (zewnętrzna wtyczka ProtoFacebook lub wcześniej wtyczka protoFB opcjonalna w instalatorze) - Wtyczki nieaktualizowane od lat i bardzo wątpliwe, by w ogóle działały.
IQT9eh4j1x_sRbAHiH1HMu_nAZU5dMZgWdFm_9je Miranda NG (wtyczka Facebook załączona w standardzie) - Jest to nieco szersza obsługa niż tylko komunikacji czatowej. Obecnie problemy z działaniem.
 IQSfeDu5wyUPQoLNBv8XXwD5AYEYjhv3du_PQaLl  Pidgin (wtyczka Purple Facebook) - Wtyczka z 2019 i brak oznak rozwoju. Również problemy z działaniem, np. takie i takie błędy. Lekko poprawiony fork tej wtyczki nie ma w zestawie biblioteki dla Windows.

 

Nowym problemem jest wprowadzone przez Facebook Pełne szyfrowanie (End-to-end encryption). Jeśli jest ono aktywne dla danego kontaktu, nie jest możliwe wysyłanie wiadomości. Do wglądu zgłoszenia na trakerach Mirandy NG i Pidgina.

 


Obsługa w klientach XMPP | Metoda historyczna
 
Wcześniej z Facebook Chat można było korzystać w komunikatorach z obsługą protokołu XMPP (dedykowanych klientach lub multikomunikatorach). Konfiguracja obsługi Facebook była sprowadzona do prawidłowego wypełnienia pól i logowania za pomocą identyfikatora nazwa użytkownika@chat.facebook.com. Ta metoda łączenia obwarowana była limitacjami. Facebook nie dopuszczał modyfikacji grup z poziomu innych klientów, organizowanie kontaktów skutkowało przywróceniem na poprzednie stanowisko po przelogowaniu. Układ podziałów kontaktów należało sobie zbudować bezpośrednio na stronie Facebook posługując się funkcją Listy znajomych.

 

Od dnia 30 kwietnia 2015 nie jest już możliwe korzystanie z Facebook Chat w klientach XMPP.

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

195px-Google_Chat_icon_(2023).svg.png

 

Google Chat

 

Google Hangouts zostało zlikwidowane. Wyłączone z obiegu 1 listopada 2022, a użytkownicy zostali przemigrowani do Google Chat. 1 stycznia 2023 roku serwery Google zostały opróżnione z danych Hangouts.

Upgrading from Google Hangouts to Google Chat
Google Chat - Pomoc
 

 

IQSfeDu5wyUPQoLNBv8XXwD5AYEYjhv3du_PQaLl Pidgin (wtyczka Google Chat)

 

 

Historia komunikatorów Google:
 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQRG1_whcXp_SaOGuPYEg46lAVhsd-cxuYypGkxb

Skype

Strona domowa: https://www.skype.com/

Platforma: Windows 7 i nowsze, Linux, macOS, platformy mobilne
Licencja: darmowa / adware (nieszkodliwe reklamy)

 

Skype - Komunikator przejęty w 2011 przez korporację Microsoft. Pierwotnie Skype działał w oparciu o autorski zamknięty protokół, z metodologią P2P (a nie typową relacją klient-serwer). Modyfikacje Microsoftu przygotowujące aplikację do pracy z Windows 8 zaowocowały zmianą całej architektury i przesunięciem Skype w "Messenger backend", co oznacza stworzenie relacji serwerowej.
Komunikator udostępnia podstawowy IM, darmowe rozmowy audio-video we własnej sieci i płatną telefonię. Do dyspozycji kilka edycji: webowy wariant uruchamiany wprost z przeglądarki, wersja domowa dla użytkowników Windows / Linux / Mac, na platformy mobilne, dla tabletów. Lista platform dla których usunięto wsparcie tutaj. Do wglądu też blog Skype.
 
Historia wersji:

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Skype dla Pulpitu Windows 6.x + Skype dla Windows 8


 

  Pokaż ukrytą zawartość


 

Integracja Skype w Windows 10

 
 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Skype dla Pulpitu Windows

(wersja klasyczna 7.x + nowa wersja 8.x)

 
 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Skype z Microsoft Store

(wersja 15.x, integracja w Windows 11 i 10)

Release Notes

 

 

 


IQRG1_whcXp_SaOGuPYEg46lAVhsd-cxuYypGkxb

Alternatywne klienty

Skype działa w oparciu o zamknięty protokół. Nie ma żadnej alternatywy która jest w stanie w pełni go obsłużyć i zapewnić niezależny Skype nie wymagający oryginału. Programy próbujące obsługiwać Skype używają różnych pośrednich sztuczek i obejść. Próby realizowane wg następujących metod:
 
 
Oparcie o SkypeWeb | Bieżąca metoda
 
SkypeWeb to oficjalnie udostępniona przez Microsoft mini wersja Skype działająca wprost z przeglądarki internetowej. Następujące multikomunikatory używają jej w swoich wtyczkach "obsługi" Skype: IQT9eh4j1x_sRbAHiH1HMu_nAZU5dMZgWdFm_9je Miranda NG (wtyczka SkypeWeb), IQSfeDu5wyUPQoLNBv8XXwD5AYEYjhv3du_PQaLl Pidgin (wtyczka SkypeWeb).
 
 
Obsługa niezależna na bazie SkypeKit (oryginalny Skype nie jest wymagany) | Metoda historyczna

SkypeKit umożliwiał zbudowanie "natywnej" obsługi Skype, tzn. nie wymagającej oryginalnego Skype. Była to obsługa limitowana i problematyczna.

  • IQRACp6Wk15HS70TeiP6w7-ZAfZxpixArviUE-hr WTW (wtyczka protoSkype): Wtyczka rzecz jasna nie działa.
  • IQTj2OhuIomvR5VJe7Z3fPqvAf3NVn4SLattXc8F Trillian: Jak wyżej. Obecnie z Trillian zupełnie usunięto obsługę Skype.
  • IQT9eh4j1x_sRbAHiH1HMu_nAZU5dMZgWdFm_9je Miranda NG (wtyczka Skype): Wtyczka już nie działa i jest banowana przez program.

 

Proces likwidacji Windows Live Messenger i konsolidacji obsługi sieci w Skype przełożył się na powstanie nowych problemów z obsługą Skype tą metodą.
- SkypeKit nie adresował aspektu migracji kont. Po złączeniu kont Skype i Microsoft obsługa Skype w alternatywnych komunikatorach stała się bezużyteczna. Aspekty te wyjaśnił wpis na blogu Trillian: Trillian and Windows Live Messenger.
- Kolejny defekt to niezgodność SkypeKit z Windows 8.1 owocująca błędami uruchomienia.
SkypeKit został usunięty przez Microsoft i rozwiązania oparte o niego przestały działać.

 


Emulacja (oryginalny Skype musi być obecny) | Metoda historyczna

Opcja występuje tylko w wersji klasycznej 7.x i starszych, niedostępna w nowszych edycjach Skype. Microsoft wprowadził ograniczenie funkcyjne i m.in. odbiór wiadomości nie jest możliwy, co czyni tę metodę bezużyteczną. Dany komunikator deklarujący "obsługę" działał po prostu jak nakładka. Takie rozwiązanie oferowały wtyczki do komunikatorów Pidgin (wtyczka Skype4Pidgin), Miranda NG (wtyczka Skype Protocol (Classic)), Miranda. Aktywowanie tego w wybranym komunikatorze owocowało zgłoszeniem w Skype o próbie dostępu, z zatwierdzeniem przełączenia Skype na tryb cichy. Kontrolowanie tych zachowań znajduje się w opcjach Skype > Zaawansowane > Zarządzaj dostępem innych programów do Skype.

IQQ1MrAt9AgKTpzoubPAHzzxAbeB28itA4SZABAq


Serwisy pośredniczące | Metoda historyczna

Pierwotnym projektem tego rodzaju był multikomunikator Imo.im, udostępniający rozmowy głosowe + tekstowe z poziomu przeglądarki internetowej. To na nim próbowały bazować historyczne już wtyczki w multikomunikatorach, próbujące obejść wymóg instalacji Skype: do Mirandy (Skype to imo.im Gateway) i WTW (protoSKYE). Obecnie ta forma komunikacji nie jest dostępna, gdyż została zablokowana przez Microsoft, a imo.im to już zupełnie inny system komunikacji.

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

512px-WhatsApp.svg.png

WhatsApp

Strona domowa: https://www.whatsapp.com/

Platforma: platformy mobilne, Windows 10 i nowsze, macOS

WhatsApp to zasadniczo komunikator dla platform mobilnych, aczkolwiek posiada także wersję WhatsApp Web oraz WhatsApp Web dla Windows. Wersję dla Windows udostępniono 10 maja 2016.

90725020_594675471262051_758759764297305



512px-WhatsApp.svg.png

Alternatywne klienty

WhatsApp to kolejny odizolowany system. Alternatywne klienty są tylko wrapperami i używają oficjalnego klienta WhatsApp Web.

IQSVuBmtivh5QoFjuKkvbcKlAXdRYwzuk3oxcInu Franz (rodzaj "browsera" umożliwiającego m.in. połączenia z WhatsApp)
IQSVuBmtivh5QoFjuKkvbcKlAXdRYwzuk3oxcInu Messenger for WhatsApp™ (wtyczka dla Firefox)

Wsparcie w multikomunikatorach:

IQT9eh4j1x_sRbAHiH1HMu_nAZU5dMZgWdFm_9je.Miranda NG (wtyczka WhatsApp)

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQRwWDAZPpS_Ro0jHdc_zqi4ASYAr1IiOJl8nVdM
GG

Strona domowa: https://www.gg.pl/

Platforma: Window, Linux, macOS, web, platformy mobilne
Licencja: darmowa / adware (nieszkodliwe reklamy)


GG (ex Gadu-Gadu) - Najstarszy i (wcześniej) najpopularniejszy polski komunikator, aktualnie nie wytrzymujący hegemonii Facebooka. Obecnie jest realizowany model "platformy GG", której filozofią jest synchronizacja różnych środowisk i spójność danych między różnymi urządzeniami: unifikacja formalna i funkcyjna, zastosowanie techniki chmury (archiwum online, ustawienia przetrzymywane na serwerze). Do śledzenia Facebook.
 
Silnie skomercjalizowany i zamknięty, znany z kuriozalnego systemu reklamodawstwa i nowatorskich metod upychania ogłoszeń (emotikony reklamowe, statusy reklamowe, ingerencje w opis). Na pewnym etapie z mocnymi integracjami różnych form społecznościowych i usług spółki GG Network.

 

Historia (de)integracji:

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Historia wersji:

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 


IQS_ZhmttQILTbM-fmQsM0gJAa5-MLFQniiEOkME GG 12 - Edycja głównie przygotowująca się do zmiany właścicieli, wersje pod skrzydłami Xevin Consulting Limited są z zakresu GG 12.4.67.11819 - 12.4.75.11945, nowsze pod patronatem England.pl. W tej linii jest notowalne bardziej pożądane sukcesywne redukowanie zintegrowanych dodatków i określonych funkcji oraz różne przebudowy i uproszczenia w interfejsie. Po kolei zostały usunięte: Strefa (12.1.50.11203), aplikacja Muzyka (12.4.61.11705), obsługa botów graficznych + Katalog aplikacji i aplikacje jako takie + wysyłanie SMS (12.4.63.11723), aplikacja Poczta + pogoda (12.4.64.11750), obsługa prezentów + menu formatowania tekstu (12.4.70.11840), gry i połączenia audio-video (12.4.72.11892), formatowanie html w oknie rozmowy (12.4.75.11945). W pierwszej wersji wydanej po przejęciu przez England.pl (12.4.76.119945) wprowadzono możliwość zamknięcia reklamy startowej oraz instalację bez wymogu Adobe Flash.
W obszarze interfejsu wystąpiły rozmaite przetasowania, m.in. nowy wygląd i układ ustawień oraz uproszczenia menu kontekstowych kontaktu. Z innych zmian: obsługa kontaktów synchronizowanych z telefonu, nowy sposób przesyłania plików, mechanizm kontynuacji rozmowy, dodawanie rozmów grupowych IQQxhHAkfEN-R5I-AWvnmaqhATLISoiHq-RTGP7E na liście kontaktów, nowa obsługa rozmów grupowych w oknie rozmowy, nowy sposób wyświetlania ulubionych kontaktów i zarządzania nimi.
 
W tej fazie rozwojowej pojawił się nowy dodatek GG Plugin dla przeglądarek Firefox i Google Chrome oraz wersja dla Linuxa.
 
Opis na podstawie wersji GG 12.4.84.12057 [2018-11-8] ----> Do wglądu nowy changelog / stary changelog

 

Poniższy opis jest stary. Aczkolwiek mam szczere wątpliwości czy wystąpiły znaczące zmiany. Tyle lat później, a ja sprawdzając w/w listę zmian pomiędzy opisanym 12.4.84.12057 (2018) a najnowszym 12.4.111.12201 (2022) nie widzę prawie żadnych znaczących modyfikacji. Sekcja Co nowego pokazuje, że aktualizacje są skoncentrowane na webowej stronie oraz komercjalizacji.

 

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 


IQRwWDAZPpS_Ro0jHdc_zqi4ASYAr1IiOJl8nVdM

Alternatywne klienty
 
Wrappery strony gg.pl:

IQS_ZhmttQILTbM-fmQsM0gJAa5-MLFQniiEOkME Franz (rodzaj "browsera" umożliwiającego połączenia z webowymi komunikatorami, obecnie dostępna tylko stara wtyczka do Franz 4.x, brak wtyczki do wersji 5.x)

Niezależne rozwiązania:

Wiele komunikatorów / multikomunikatorów miało lub ma wbudowaną obsługę sieci GG. W dalszej części tematu dla komunikatorów deklarujących natywną obsługę GG są tabelki sumujące obsługę funkcji oryginału. Należy zaznaczyć, iż obecnie decydującym czynnikiem przy wyborze alternatywy jest wsparcie dla protokołu GG11/12 (wcześniej wymogiem był conajmniej próg GG8/10, ale wystąpiły kolejne ważne zmiany w protokole). Obsługa kompleksowa lub rozwinięta w stopniu pożądanym:

IQRACp6Wk15HS70TeiP6w7-ZAfZxpixArviUE-hr WTW, IQS1MPlY75f_Q7dqBYJZxWnZAXHgqzvhxIElfMsT Kadu

Kulawe rozwiązania zgodne tylko ze starszym protokołem GG8/10 i oferujące ledwie podstawy:
 
IQSYIxxvYY8ASqSru4E_T4E8AWn8tDuBRTIND9HR Miranda NG, IQQkJ5JXaX3kTKoz9fRx2nr2AfmYoHYC7WxCGzVX Miranda, IQSfeDu5wyUPQoLNBv8XXwD5AYEYjhv3du_PQaLl Pidgin

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQRbuC9FYc8fSaWB6KVA30KLASGUpSHHYFKeuNac
 
Psi | Psi+
 
Strona domowa: https://psi-im.org/ | https://github.com/psi-im/psi
 
Platforma: Windows Vista i nowsze 32-bit i 64-bit, Linux, macOS
Licencja: GPL (open source)

 
Psi to popularny wieloplatformowy lider tej kategorii, często wybierany do obsługi tej sieci, niestety bardzo mozolnie rozwijany. Klient funkcjonalny i rozbudowany. Stara się być zgodny ze specyfikacjami protokołu, co oznacza, że w Psi nie będą implementowane funkcje, dopóki nie uzyskają one zgodności ze standardami. Celem jest zapewnienie kompatybilności i stabilności klienta. Decydują się na niego użytkownicy średniozaawansowani i zaawansowani.
Wersja 0.12 wprowadziła ważką zmianę, tzn. zarzucono stary plik config.xml na rzecz options.xml - dotychczas ręcznie wykonywane tweaki są przeportowane do graficznego interfejsu i łatwo dostępne z menu opcji Zaawansowanych w Preferencjach. Wersja 0.13 wprowadziła połączenia głosowe (Jingle RTP). Po prawie trzech latach zostało wydane Psi w wersji 0.15. Wersje z przedziału 0.15 do 1.2 mają scalone wiele zmian / patchy z modyfikacji Psi+ (m.in. czynny system wtyczek, avatary i PEP-ikony na liście kontaktów). Do śledzenia także oficjalne forum.
Instalator Psi ma wbudowane spolszczenie.

 

Dla zaawansowanych wykaz obsługiwanych rozszerzeń protokołu: Supported Protocols


 
psi.png
 
Opis na podstawie wersji Psi 1.3 [2017-09-24] ----> do wglądu Changelog

 

Poniższy opis jest stary. Nowsza stabilna wersja dostępna, choć datowana na 2020. Program rozwija się jak ślimak, ale jednak ciągle nie traci zasadności w roku 2025. I są produkowane wersje testowe Psi+.


 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQQ5R2_IvSMGTLwhZ-5JFbT_AQDtonD3ixdT48nw
 
Gajim
 
Strona domowa: https://gajim.org/
 
Platforma: Windows 8.1 i nowsze 64-bit (ograniczenie od wersji 1.4), Linux, macOS
Licencja: GPL (open source)

 
Gajim = Gajim (is) a jabber instant messenger. Pro-uniksowy klient Jabber/XMPP oparty o GTK+ i prezentujący świetne samopoczucie w środowisku GNOME. Również i użytkownik Windows może być zadowolony (ale mniej niż alternatywni). Od wersji 0.14 wydanej 2 września 2010 jest obsługa czatów audio-video (Jingle), ale niestety nie dla Windows. Wersja 0.15 robi większy ukłon w kierunku Windows, który otrzymuje sprawdzanie pisowni oraz szyfrowanie GPG, ponadto pojawił się system wtyczkowy i w konsekwencji rozszerzalność aplikacji o określone funkcje. W wersji 0.16.7 pojawił się instalator portable oraz zlikwidowano kolejną ułomność wersji dla Windows, tzn. wprowadzono bezpieczne przechowywanie haseł w oparciu o Menedżer poświadczeń Windows (Windows Credential Vault).
Podsumowując aktualne ułomności wersji dla Windows, brakuje: rozmów audio/video, sterowania Gajim z linii poleceń, wykrywania stanu sieci, powiadomienia o nowych zdarzeniach, zarządzania sesją i kilku podzespołów publikacji zdarzeń.
Bazą do działania aplikacji na Windowsie są biblioteki GTK+. Gajim dysponuje instalatorem integrującym te biblioteki. Wersja polska automatycznie ustawiana w trakcie instalacji.

 

Dla zaawansowanych wykaz zgodności protokołowej Gajim: Supported XMPP Extensions (XEPs).


 
gajim.png
 
Opis na podstawie wersji Gajim 0.16.8 [2017-06-04] ----> Do wglądu Changelog

 

Poniższy opis jest stary. Nowe wydania do wglądu tutaj. Jest to aktywnie rozwijany program (chyba jako jedyny klient XMPP aż tak szybko) i zdecydowanie polecany w roku 2025.

 
 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQTLiSuXgBVnQ7MxhZ-pwhJLAdpoRo-O3oRU39Nh
 
Spark
 
Strona domowa: https://www.igniterealtime.org/
 
Platforma: Windows, Linux, macOS
Licencja: LGPL (open source) lub komercyjna

 
Klient biznesowy, optymalizowany pod organizacje i pracę grupową, z implementacją Jingle. Największe możliwości aplikacji ujawniają się przy kombinacji z serwerem OpenFire (ex Wildfire) tej samej stajni. Na tej linii Spark może zostać zintegrowany z usługami telefonicznymi / VOIP. Rzecz jasna OpenFire to sprawa stricte administracyjna i nie dotyczy normalnego użytkownika po prostu tylko posiadającego swoje konto XMPP w cyberprzestrzeni. Program ma dwa warianty: instalacyjny Spark oraz uruchamiany przez przeglądarkę WebSpark. Program bazuje na środowisku Java, dlatego też wymogiem instalacyjnym jest posiadanie tego. Instalator jest dostępny w dwóch wersjach: pełnej (zintegrowana Java) oraz tzw. "online" (pozbawionej tej integracji).
Wersja instalacyjna była w fazie "depresyjnej", rozwój wstrzymany na ponad trzy lata. W końcu 9 maja 2011 wydano nową stabilną wersję Spark 2.6.0, która wprowadziła obsługę list prywatności i blokowanie użytkowników w oparciu o listy, zmiany interfejsu, serię skórek oraz wbudowane spolszczenie. W kolejnej wersji 2.6.1 dodano szyfrowanie rozmów OTR (off the record) i nowy system notyfikacji (Roar). W 2.6.2 dodano obsługę serwerów XMPP nie obsługujących list prywatności. W 2.7.0 pojawiło się logowanie jako niewidoczny. W kolejnych pomniejsze dostosowania i ulepszenia.
 
Opis na podstawie Spark 2.7.7 [2016-04-24] ----> do wglądu changelog

 

Poniższy opis jest stary. W/w Changelog podaje informacje o nowszych wersjach stabilnych. Program zdaje się być nadal, choć mozolnie, rozwijany. Widać kupę Nightly oraz ruchy na trackerze.


 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQRgWa5rJwBXQb72hY6F09RNAZ4H-O-b6W4g3v_2

Tkabber

Strona domowa: https://tkabber.jabber.ru/

Platforma: Windows 2000 do Windows 10, Linux, FreeBSD, NetBSD, Solaris, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


Tkabber - Klient Jabber/XMPP produkcji rosyjskiej, napisany w Tcl/Tk. Zdecydowanie to kombajn typu "power" - zaawansowany, rozbudowany i obliczony na łatwe (w kontekście odpowiedniej grupy docelowej) shackowanie swoich możliwości. Program takiego typu, że nie wolno się zniechęcać pierwszym wrażeniem (ono jest nienajlepsze), lecz troszkę posiedzieć i wgryźć się. Program zdawał się być nierozwijany, pomijając jakieś niesprecyzowane i dość rzadkie ruchy w SVN, ostatnia wersja stabilna z 2008 przeleżała na froncie aż do początków roku 2014, kiedy to niespodziewanie wydano po kolei wersje 1.0 (przepisany kod i nowe funkcje) oraz 1.1, a co ciekawe aplikacja uzyskała zgodność z Windows 8.1 i 10. W maju 2015 wydano kolejną wersję.
Program ma wbudowane spolszczenie.


Na zrzutach ekranu tu prezentowanych jest pokazany niedomyślny interfejs, już po: nałożeniu tematu (zrzuty jasne = light.xrdb, zrzuty ciemne = dark.xrdb ciut zmoddowane przez mnie), zmianie ikonek (star) oraz czcionki (Calibri).

tkabber1.png tkabber2.png

Opis na podstawie wersji Tkabber Pack 1.1.2 [2015-05-10]

 

Opis archiwalny. Treść w spoilerze jest nadal "aktualna" w rozumieniu, że bazuje na dokładnie tej samej wersji z 2015 oferowanej do pobrania i wszystko się zgadza. Oczywistym problemem jest tu jednak jak bardzo stary program to jest. Nie widzę żadnych oznak, by cokolwiek się działo w repozytoriach innych niż stabilna wersja.


 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQQzWlVUaHDPS7_FDOFw1IVLAdiA8utEhz0YbI_GIQSO63Hr7yunTL4pcJE1rCQzAe4LxVs8kZM1yUPj

 
Jabber/XMPP integrowany w innych aplikacjach

 
 
IQQfjtJYU_ArSqHypZWjKYf3Ae96OpWQ44_o3Pik
 
eM Client Free Version
 
Strona domowa: https://www.emclient.com/
 
eM Client - Program pocztowy integrujący komunikację XMPP. By móc korzystać z tej funkcji, należy ustawić konto XMPP poprzez automatyczny kreator kont (lub Menu > Narzędzia > Konta) wybierając jako typ Czat. Kreator pozwala założyć nowe konto na jednym z publicznych serwerów lub wprowadzić dane już posiadanego. Prawidłowo skonfigurowany komunikator jest ulokowany w pasie bocznym aplikacji, prezentując listę kontaktów, którą można oddokować. eM Client posiada mechanizm tzw. "parowania kontaktów", który polega na symbolicznym połączeniu kontaktu XMPP ze zwykłym kontaktem (którego dane są solidnie skonfigurowane z uwzględnieniem np. alternatywnych e-mail). W konsewencji historia załączników i komunikacji będzie zawierać pełną  wymianę wiadomości, niezależnie od użytego kanału komunikacyjnego. Akcja wykonalna ręcznie dla indywidualnego kontaktu, bądź też techniką ogólnego importu.
 
IQTwxN8hIc75TJIRlBuNu0ewAVBTZ2wxZmwtxzkm
 
Komunikator obsługuje: przeglądarkę usług serwera czyli i transporty sieciowe (można więc zarejestrować np. Gadu), listy prywatności, przesył plików, 7 statusów i automatyzację away, avatary, ustawianie własnej wizytówki i przegląd cudzych. Na uwagę zasługują listy prywatności, ustawiane wg dwóch trybów: uproszczony względem kontaktu lub zaawansowany zbiorczy interfejs edycji list. Menu kontekstowe kontaktu oferuje ignorowanie zmian stanu, wiadomości, niewidoczność względem kontaktu oraz całkowity ban. Konfiguracja rostera pozwala na: sterowanie wyświetlaniem avatarów na liście, wyłączenie z widoku kontaktów offline oraz grup, sortowanie kontaktów wg porządku alfabetycznego lub po statusie. Okno rozmowy pracuje w kartach. Są również obsługiwane emotikony. Braki: problemy z detekcją avatarów ustawionych metodą PEP (wykrywane avatary ustawione metodą wizytówki), nie są wyświetlane opisy statusów, nie ma notyfikacji pisania ani wpływu na system powiadomień.
 
Mowa tu o wersji darmowej, której niestety poważnym ograniczeniem jest limit do dwóch kont, niezależnie od ich typu, czyli po skonfigurowaniu konta pocztowego wchodzi w grę tylko jedno konto XMPP, a jeśli jako konto pocztowe wprowadzono Gmail, brak wyboru (program z automatu konfiguruje jako XMPP konto Google Talk). Instalator domyślnie montuje trial, zaś po upłynięciu okresu testowego zgłosi się ekran wyboru licencji. Można również od razu zdecydować o wyborze wariantu darmowego, rejestrując się via formularz.

 
 
 
180px-Thunderbird_2023_icon.png
 
Thunderbird
 
Wiadomości błyskawiczne i czat
 
 

IQQzWlVUaHDPS7_FDOFw1IVLAdiA8utEhz0YbI_GIQSO63Hr7yunTL4pcJE1rCQzAe4LxVs8kZM1yUPj

 
Jabber/XMPP w wersjach "Web" (bramki)

 
 
Webowe komunikatory / rozwiązania pracujące przez przeglądarkę:
 
---- Converse.js
---- Jabbim Chat

---- Jabber.ru Chat

---- JWChat (serwis w przebudowie)

---- Movim

---- Pàdé (rozszerzenie dla Google Chrome, kombinowane z serwerami OpenFire)

---- Xabber for Web

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQTfQ2kQQwPDTazRWpd4X-YFAfGgO5rsc_sesJ2g

Kadu

Strona domowa: https://gitlab.com/kadu/

Platforma: Windows Vista do Windows 10, Linux, macOS
Licencja: GPL (open source)


Kadu - Modelowy klient sieci GG dla alternatywnych platform, oparty na libgadu, który przetransformował się w multikomunikator. Są obsługiwane na zasadzie równorzędnej GG i Jabber/XMPP. Aczkolwiek obsługę GG można nadal uznać za wiodącą. Jabber/XMPP to "nowość" w tym zestawie i w chwili obecnej są zapewnione ledwie podstawy, czyli: zarządzanie kontaktami, rozmowy, transfery plików i podstawowy MUC (konferencje). Przeglądarka usług serwera była w planach, ale to prawdopodobnie już nie wejdzie w życie. Obsługa sieci jest rozwiązana techniką wtyczek, co oznacza, że program można skroić do obsługi tylko jednej z sieci, stosownie do potrzeb.

 

Historia wersji dla Windows:

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 


(Układ domyślny okien vs. wygląd po włączeniu wtyczki single_window)

kadu.png kadusingle.png

Opis na podstawie wersji Kadu 4.3 [2017-01-24] ----> Do wglądu Changelog

 

Opis archiwalny. Program nie jest już rozwijany i nie są planowane nowe wersje (o ile ktoś nie przejmie projektu). Zamknięto stronę i forum kadu.im. Obecnie Kadu jest na Gitlab, skąd nadal można je pobrać, ale sensu tu brak (ostatnia wersja sprzed wielu lat). Treść w spoilerze jest zgodna z ostatnią wersją możliwą do pobrania.


 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQS7XZtvqKLvQYJyH_1ITZfNAZD_y7zOIP0JyIuH

WTW

Strona domowa: https://wtw.im/

Platforma: Windows XP SP3 do Windows 10 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware (wersja standardowa) + płatna (wersja firmowa dla administratorów sieciowych / rozwiązań korporacyjnych)


WTW - Polski multikomunikator startujący jako jednoosobowy projekt, robiony podług upodobania autora (Kaworu) wg zmyślnych wytycznych: obsługa sieci istotnych w polskim klimacie, brak reklamodawstwa, zachowanie właściwych proporcji między funkcją a formą przekładających się na szybkość działania, ascetyczny wizerunek, "kontrowersyjna" eliminacja funkcji nieżyciodajnych (emotikony i dźwięki) - która ma stanowisko atutu a nie wady - a sadło do wtyczek. Aplikacja zajęła swoją niszę, stanowiąc odskocznię dla zawiedzionych Konnektowców, Tlenowców i użytkowników nie nastawionych na bezobsługowe działanie (czyli tych których nie przerasta zaznaczenie opcji czy montaż wtyczki...). Hobbystyczny gatunek miał ulec transformacji w projekt ze stosownym komercyjnym zapleczem poprzez zawiązanie w listopadzie 2012 spółki WTW.im Sp. z o. o (relacje z Velto), z widocznym skutkiem w maju 2012, gdy to partyzancka strona domowa przeszła lifting i pojawiły się obietnice licznych alternatywnych wersji mobilnych i dla Mac. Plany nie zostały zrealizowane, wycofano się z tej "współpracy" i powróciła też poprzednia konwencja strony domowej.

WTW to dysputa z rynkiem komunikatorów i wypełnienie określonego niedostatku w bazie. Au courant ze specyfikacjami, pod nienatrętną maską kryje się sprawny silnik sieciowy, a we wstecznym lusterku konkurencja. I jest to "przodownik pracy": pierwszy komunikator alternatywny, który wprowadził obsługę nowych zjawisk protokołu Gadu-Gadu 10 (połączenia szyfrowane, pełne a nie "przypadkowe" multilogowanie - a smaczkiem było wykonanie tego przed (!) oryginalnym desktopowym GG10 - Pisak) oraz GG11; pierwszy polski komunikator dysponujący pełnosprawną obsługą Skype bez mostów. Najnowsze wersje WTW mają wsparcie dla protokołu GG11/12 (loginy nienumeryczne, obsługa nowych konferencji, oznaczanie kontaktów nie mających nas na liście, ulubione, archiwum online).


wtw.png

Opis na podstawie wersji WTW 1.28.0.4860 [2018-05-21] --- Do wglądu Changelog

 

Opis archiwalny. Nie wygląda na rozwijany, wręcz wieje porzuceniem. Co konkretnie jeszcze działa jest niepewne (i nie chce mi się tego sprawdzać), choć przypuszczam, że może się łączyć z GG oraz obsługa XMPP nadal poprawna. Wg listy zmian pomiędzy opisaną wersją a obecnie dostępną 1.34.0.4888 (z przełomu 2023/2024) nic istotnego nie wydarzyło się poza poprawkami. Problem z linkami i pobieraniem: wersja sieciowa "stoi" na pobieraniu, brak Nightly, tracker niedostępny, Wiki również. Wtyczki zewnętrzne stare, mogą nie działać lub już pousuwane przez autorów. Poniższy opis kieruje do wielu zasobów już niedostępnych i póki co nie mam zamiaru tego korygować (tylko podstawiłam archiwalne wersje stron, by mieć rozeznanie o czym pierwotnie był wątek).

 

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQTn3SdEg4LURZVhVBwJmb2WAYFgdlTXMeEn4G3w

Miranda NG

Strona domowa: https://www.miranda-ng.org/pl/

Platforma: Windows XP do Windows 11 32-bit i 64-bit
Licencja: GPL (open source)


Podobno brak możliwości dogadania się pomiędzy głównymi programistami projektu Miranda IM spowodował, że jeden z nich zrezygnował z dalszych prac i postanowił rozpocząć pracę nad własnym projektem komunikatora internetowego. Komunikator miał być oparty na Miranda IM, ale zawierać zmiany, które podobno były nie do przeforsowania w przypadku wcześniej tworzonego projektu. Z plotek które pojawiły się w połowie 2012 roku, można było dowiedzieć się, że nowy komunikator nazywał się będzie Myranda. Finalnie zdecydowano się na nazwę Miranda NG (new generation). Do nowego projektu dołączyło kilku innych programistów z Mirandy IM - tym samym przesądzając o losach nowego i starego komunikatora. Nowy projekt ruszył z kopyta i pierwsza stabilna wersja, oznaczona numerem 0.93.4 pojawiła się w listopadzie 2012 roku. Tymczasem porzucona przez większość Miranda IM w nowych wydaniach wprowadza jedynie poprawki zgłaszanych błędów.
Miranda NG dziedziczy wszelkie zalety Mirandy IM, a nowe spojrzenie na projekt daje nadzieję, że ktoś rozprawi się z jej wadami.

post-49-0-89011400-1362312095_thumb.png

Opis na podstawie wersji Miranda NG 0.95.9.1 [2018-10-05] ----> Do wglądu Changelog

 

Poniższy opis jest stary. Niemniej to program aktywnie rozwijany i w/w Changelog podaje informacje o nowszych wersjach stabilnych.

 

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQQ5B9qUC1E6TZpS8GRCEpMKAadLg5_drmLGK4-k

Miranda IM

Strona domowa: https://sourceforge.net/projects/miranda/

Platforma: Windows XP do Windows 10 32-bit i 64-bit
Licencja: GPL


Miranda IM jest otwartym multikomunikatorem internetowym. Charakteryzuje ją olbrzymia konfigurowalność oraz powściągliwość w konsumpcji zasobów systemowych. Przez lata obecności na rynku wyrobiła sobie opinię komunikatora dla geeków. Perspektywa przeszukiwania setek wtyczek i konfiguracji każdej z osobna przeraża przeciętnego użytkownika komunikatora. Dla osób bardziej przychylnych koncepcji Gadu-Gadu, bestia nie do poskromienia. Dla tych bardziej wymagających, ostoja normalności. Był to bodaj jedyny komunikator, który obsługiwał w bardzo dobrym stopniu większość sieci z szybką reakcja na nowości i zmiany w protokołach.
Niestety - od długiego czasu spadek intensywności prac nad projektem. Nowe wersje to poprawki zgłaszanych błędów i właściwie tylko tyle. Większość programistów przeskoczyła na Miranda NG.


post-49-12749900274435_thumb.png

Opis na podstawie wersji Miranda 0.10.80 [2018-04-25]

 

Opis archiwalny. Miranda IM to twór wymarły. Aktywnie rozwijanym sukcesorem jest IQSYIxxvYY8ASqSru4E_T4E8AWn8tDuBRTIND9HR      Miranda NG . Większość najpopularniejszych wtyczek oryginału Miranda IM zostało przeportowanych do nowego projektu. Obecnie repozytoria Mirandy nieużywalne: program jako taki z 2018, a wszystkie odnośniki do wtyczek i tak obecnie przekierowują na stronę https://miranda-ng.org próbując dopasować ekwiwalent (co i tak się nie udaje).


 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQTqSsnHZo5nRovfoeYWK-pNAYXo6lNJiHWgKTNQ
 
Pidgin
 
Strona domowa: https://pidgin.im/
 
Platforma: Windows, Linux, macOS
Licencja: GPL (open source)

 
Pidgin (ex Gaim) - Multikomunikator z naciskiem na "multi". W teorii obsługuje szeroką pulę protokołów, w tym GG. Oczywiście, jako że mamy do czynienia z inżynierią wsteczną obsługi danych protokołów komunikacyjnych, nie jest idealnie kompatybilny z oryginalnymi klientami danej sieci, a stopień realizacji cech danej sieci różny. Kulawą nogą jest tu GG (oparty o znajome libgadu), komponent aktualizowany w bólach i z trudem uzyskał podstawową kompatybilność z protokołem Gadu-Gadu 8/10: wersja 2.7.0 to podstawy komunikacyjne, Unicode, obsługa nowych statusów i długiego opisu; wersja 2.8.0 dorzuciła powiadomienie o pisaniu, "Tylko dla znajomych" oraz naprawiła przesył obrazów do GG8/10. Niestety obsługa nadal nie jest pełna, a czego brakuje wyszczególnione w tabelce poniżej. Bieżący stan ponoć miał ponoć ulec zmianie, Tomasz Wasilczyk wydał nawet testowe wersje Pidgin z obsługą GG11 (ale tylko dla Linux). Niestety nadal głucho.
 
W zamyśle Pidgin ma pełnić rolę klienta komunikacji IM, i dla utrzymania formy komunikatora w tym rozumieniu nie są w nim implementowane modne ostatnio i oczekiwane przez pewną grupę docelową inne rodzaje komunikacji (poczta, RSS, blogi, serwisy społecznościowe). Akcenty tego rodzaju w Pidgin wypływają tylko z właściwości danej sieci.
Pidgin to interfejs rozpisany w GTK+, a właściwym rdzeniem komunikacji jest biblioteka libpurple. Biblioteka libpurple, rozwijana niezależnie i udostępniana na licencji otwartej, służy podstawą innym projektom m.in: Finch (wersja konsolowa), Adium (multikomunikator dla jabłek), Instantbird (opisany poniżej).
Instalator Pidgin dla Windows podczas procesu montowania pobiera z sieci odpowiednią wersję bibliotek GTK+. Alternatywnie dostępna wersja określona jako offline, która ma wbudowane biblioteki GTK+ i nie wymaga połączenia internetowego do instalacji. Program zawiera w instalatorze edycję spolszczoną. Do wglądu FAQ.
 
pidgin.png
 
Opis na podstawie wersji Pidgin 2.12.0 [2017-05-05] ----> Do wglądu Changelog

 

Poniższy opis jest stary (co nie zmienia faktu, że stan wtyczek godny pożałowania). Ale Pidgin nie jest dead. Informacji o postępach prac i najnowszych wersjach szukać tutaj. Ponadto, nadciąga po latach wersja Pidgin 3. Obecnie w fazie mocno eksperymentalnej i nie nadaje się do użytku przez normalnego użytkownika.


 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQSp7eR3Um_EQKsRFNIHl9IuAawbOjzR_AgZpica
 
Instantbird
 
Strona domowa: http://www.instantbird.com/
 
Platforma: Windows XP SP2+ do Windows 10, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)

 
Instantbird - Fuzja technologii Mozilla z biblioteką libpurple (patrz na Pidgin), w wariancie mocno redukowanym. Instantbird odstaje funkcjonalnością od Pidgina w stopniu porażającym, choć zamiarem aplikacji było to "dogonić". Niestety falstart, projekt nie będzie już rozwijany.

 

Historia wersji:

 

  Pokaż ukrytą zawartość


 
instantbird.png
 
Opis na podstawie Instantbird 1.5 [2013-12-20]
 

Opis archiwalny. Projekt został oficjalnie porzucony, a deweloper jakoby miał skupić się na rozwoju funkcji Chat zintegrowanej z Thunderbird: Thunderbird is the next version of Instantbird. Program jest oparty na przestarzałych wersjach silników Gecko (odpowiednik Firefox 25!) i libpurple (odpowiednik Pidgin 2.10.7), co oznacza luki bezpieczeństwa i zdezelowane specyfikacje. Wersja stabilna stara i kolportuje niedziałające protokoły, ponadto błędy certyfikatów i niedostępne pobieranie add-onów.


 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

IQTrzGUD_7EMSZr5ssnP_NWJATO2H0eqDUz_-7vO
 
Trillian Free
 
Strona domowa: https://www.trillian.im/
 
Platforma: Windows, Linux, macOS, platformy mobilne
Licencja: darmowa / adware (uprzednio nieszkodliwe reklamy + wtręty w instalatorze, np. wcześniej Ask Toolbar ----> nie wiem jaki jest stan w 2025)

 
Trillian - (Multi?)komunikator działający w oparciu o własny protokół i usługi zapewniające unifikowany login dla wszystkich kont i synchronizację ustawień. Własne rozwiązanie to nie tylko tunel do obsługi innych protokołów, ale także uprzywilejowana sieć komunikacyjna z najszerszą pulą opcji. Wymogiem użytkowania komunikatora jest rejestracja konta w sieci Trillian. Wersja dla Windows ma dwa główne wydania: darmowe oraz płatne (Pro i wyższe plany dla biznesu).

 

Historia ewolucji wersji darmowej:

 

  Pokaż ukrytą zawartość


 
Trillian 6 - Najnowsza edycja w zupełnie nowej odsłonie interfejsu, dopasowanej do look and feel Windows 10, już bez wsparcia XP. W kwestii obsługi protokołów, wątpliwe by program w roku 2025 obsługiwał cokolwiek innego niż sieć własną oraz XMPP. Przykładowo, uprzednio obsługiwane przez Trillian ICQ to już historia. Podejrzewam, że w stanie obecnym używanie programu ma sens tylko w obrębie zamkniętej sieci własnej.

 

Poniższy opis jest stary. Informacje o komunikatorze i jego aktualizacjach dostępne na blogu.

 

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza


360px-2023_Facebook_icon.svg.png
 
Facebook Chat | Messenger
 
Strona domowa: https://www.facebook.com/ / https://www.messenger.com/
 
Opis zlokalizowany w początkowej części tematu.

 
 
360px-VK_Compact_Logo_(2021-present).svg
 
VK Messenger
 
Strona domowa: https://vk.com/messenger
 
VK Messenger - Komunikator rosyjskiego serwisu społecznościowego vk.com (bardziej popularny niż zbanowany Facebook). Dostępny po zalogowaniu w serwisie lub jako aplikacja desktopowa linkowana powyżej.

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...