Skocz do zawartości

Pendrive Kingston DT 100 - Problem z systemem plików NTFS


Punisher2010

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam Kingston DT 100 G2 8 GB (jak wiadomo, żadne urządzenie, nośnik itp. niema tyle co podaje producent)

Na XP nie był obsługiwany NTFS na tym pendrive przy formatowaniu. W Windows 7 już jest, tylko dlaczego Windows zabiera z niego 800 MB na jakieś tam swoje pliki ?

 

Edit:

 

Dlaczego po przeniesieniu z dysku z powrotem na pendrive plików instalacyjnych wcześniej się tam znajdujących przestały działać ? Jak i również tapety? :(

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Bo to jest błąd w liczeniu jednostki dziesiętne a dwójkowe. W nomenklaturze komputerowej 1MBajt=1024Kbajty (bo mamy system dwójkowy). Ale producenci podają pojemność w systemie dziesiętnym bo lepiej wygląda 1Mbajt=1000 Kbajtów. A windows wyświetla poprawnie w notacji dwójkowej z tąd ta różnica której wcale nie ma. (To do pierwszej części zagadnienia że pendrive nie ma takiej pojemności jak podają).

Do tego system NTFS potrzebuje miejsca na swoje dane typu tabel MFT etc..(szczegóły do wygooglania). Dlatego nie formatuje się pendrivów jako NTFS bo ten system ma większy narzut i zabiera ci miejsce. Inaczej mówiąc to nie wina Windowsa tylko systemu plików jaki wybrałeś.

Oto co mówi sam Microsoft na ten temat

Because of the importance of the MFT to NTFS and the possible impact on performance if this file becomes highly fragmented, NTFS makes a special effort to keep this file contiguous. NTFS reserves 12.5 percent of the volume for exclusive use of the MFT until and unless the remainder of the volume is completely used up. Thus, space for files and directories is not allocated from this MFT zone until all other space is allocated first.]

http://support.microsoft.com/kb/174619

To powinno rozwiać twoje wątpliwości dlaczego.

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

A dlaczego wszystkie moje pliki zostały uszkodzone bez możliwośći odczytu i naprawy po przeniesieniu na pena ?

 

Po sformatowaniu na NTFS zacząłem czyścić wolne miejsce w MFT oraz wolne miejsce przestrzeni dyskowej, mając nadzieje, że odzyskam miejsce. Przerwałem jednak operacje, zrobiłem szybki format i wrzuciłem pliki. Wtedy wszystkie padły.

 

Czy to właśnie moja wina i przerwania ważnej operacji ? (sprawdzanie błędów wykryło poważne błędy i naprawiło je, niektóre związane z MFT)

 

Ale plików już niedało się naprawić

Odnośnik do komentarza

Niby tak.. Możesz sobie jeszcze sformatować jako exFAT. Dla mnie to sztuka dla sztuki. Po za tym mogą pojawić się kolejne problemy jak podepniesz takiego pena pod TV np. a TV nie będzie obsługiwać NTFS-a..etc..

Po za tym chyba mam odpowiedź dlaczego pliki ci zginęły. Wedle http://www.uwe-siebe...usbstick_e.html w przypadku NTFS-a Windows stosuje Write Cache. Czyli najpierw zapisuje sobie do bufora a w wolnej chwili synchronizuje bufor i zapisuje fizycznie na pendrive. Jeśli wypniesz na pałkę takiego pendriva a synchronizacja się jeszcze nie wykonała to masz efekt w postaci uszkodzonych plików. Więc należy zawsze usuwać pendrive przez bezpieczne usuwanie sprzętu a nie wyciągać go palca.

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

Puniś :) http://www.pcworld.pl/news/366747/Jak.bezpiecznie.usunac.urzadzenie.html

Zalety są takie iż

Jest Szybszy i lepiej radzi sobie z zapisem danych i ich organizacją.

Obsługuje pliki o wielkości większej niż 4GB

Wady

Większy narzut na swoje "pliki" potrzebne do obsługi samego systemu.

Ten nieszczęsny Write Cache (a raczej szczęsny ale nie dla pendrivów)

Ostatnia rzeczą jest zapisywanie przez system na NTFS-ie tak zwanego LastAccessTime(czas ostatniego dostępu do pliku) nawet przy odczycie plików co może skrócić moim zdaniem żywotność pendrive (bo zapis na pamięci flash jest operacją destruktywną). Owszem można te opcje wyłączyć odpowiednim wpisem w rejestrze.

Tak więc dla przeciętnego zjadacza chleba jak masz dużego pena to używaj sobie NTFS-a choć ciekaw jestem porównania exFAT kontra NTFS na takim nośniku. Co do zniknięcia twoich plików z pena jeśli to się zdarzyło raz to możemy wróżyć co się stało. Trza przyjąć przypadek i uważać co będzie dalej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Nawiązując do tego co napisał @piotreek, NTFS nieźle nadaje się do penów dla których możemy (programowo czy sprzętowo) wyłączyć możliwość zapisu.

Oczywiście zabezpieczony pen ma inną funkcjonalność niż przenoszenie danych, np. odpalanie narzędzi live lub portable (choć w tym przypadku wiele z nich będzie jednak chciało nośnika zapisywalnego).

Manipulacje rejestrem zaś ograniczają się do systemu na którym są wprowadzane a zakładamy, że pen jest nośnikiem użytkowanym z więcej niż jednym komputerem.

exFAT znów nie jest (na tą chwilę) kompatybilny z narzędziami typu syslinux (na marginesie właśnie ukazała się pierwsza wersja testowa obsługująca NNFS - 4.06) czy grub.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Nie jestem hardwearowym orłem [to już wiecie ;) ] ale bez kitu, jak system plików może skłonić urządzenie do "szaleństwa" lub nie? Jeśli pada, to chyba bez względu na system plików? I co znaczy, że miesza piosenki? yyyy? Punisher, może masz w playerze losowe odtwarzanie włączone albo coś? Bo nie wierzę, że pendrive sam z siebie w związku z systemem plików miksy tworzy... no chyba, że jest zainfekowany jakimś mega wirusem, który siedzi w MFT i został napisany przez informatyka-muzyka-dowcipnisia ;)

Odnośnik do komentarza

Takie cyrki były jak piszę, na FAT32 działa normalnie, a na NTFS były dziwactwa. Poprostu producent nie uwzględnił w nim obsługi NTFS (dlatego w XP nie było opcji do tego formatu) w 7 jakimś cudem jest, lecz formatowanie na siłe na NTFS urządzenia, które nie jest pod niego przeznaczone może być tragiczne w skutkach

Puniś nie prawda. NTFS jest bardziej "skomplikowany" i dostaje przez to po pupie. Objawy o których piszesz to wygląda na uwalenie kontrolera zapisu w samym pendrive. FAT32 jako prostszy jest bardziej "odporny" ale i tak w końcu namiesza. Ja bym na tego pena nie wrzucał rzeczy ważnych i krytycznych.

Pendrive możesz sobie sformatować nawet jako HPFS. Tu nie ma nic do rzeczy sprzęt ponieważ system plików jest to "logiczna" organizacja danych na nośniku,niezależnie czy to dysk czy pendrive.

Odnośnik do komentarza

Punisher2010

 

Mam Kingston DT 100 G2 8 GB (...) Na XP nie był obsługiwany NTFS na tym pendrive przy formatowaniu. W Windows 7 już jest (...)

 

Na XP format NTFS dla pendrive jest niedostępny, jeżeli w Zasadach dysku jest ustawione "Szybkie usuwanie" - po przestawieniu na "Większa wydajność" pojawia się opcja formatu w NTFS. A ta informacja już była tu na tacy, podano link KLIK (Formatting with NTFS with policy 'Optimize for quick removal' = no), choć nikt nie wspominał tego aspektu, bo link podano w innym kontekście.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...