Skocz do zawartości

Blokada panelu sterowania w XP Home


Punisher2010

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Blokada Panelu sterowania wiąze się z grzebaniem w rejestrze.

W celu zablokowania użytkownikom dostępu do Panelu Sterowania należy uruchomić edytor rejestru ( Start | Uruchom | regedit). Potem przechodzimy do klucza HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Teraz klikamy po prawej stronie edytora rejestru prawym przyciskiem myszy, z menu kontekstowego, jakie na się rozwinie wybieramy Nowy | Wartość Dword, nadajemy nazwę NoControlPanel i klikamy ok w celu zatwierdzenia. Następnie klikamy dwukrotnie na nowo utworzoną wartość i w pole wartość wpisujemy 1. Restartujemy komputer. Po ponownym uruchomieniu komputera "zginie" nam zakładka Panel Sterowania. Jeżeli będziemy chcieli wrócić do wcześniejszych ustawień należy skasować klucz, który został utworzony.

B)

Odnośnik do komentarza
Lub można jej nadać wartość zero analogicznie chyba.

 

Jak dla prawie każdej polisy "zerojedynkowej". Tu ustawienie na zero = blokada nie działa.

 

 

Głównie interesuje mnie blokada dostępu zarządzania kontami użytkowników w panelu sterowania (...) A jest możliwość ukrycia w widoku kategorie poszczególnych elementów?

 

Można wykorzystać politykę ukrywania określonych apletów panelu sterowania, w tym przypadku: nusrmgr.cpl. Import do rejestru:

 

Windows Registry Editor Version 5.00
 
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"DisallowCpl"=dword:00000001
 
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\DisallowCpl]
"1"="nusrmgr.cpl"

 

Skutki: w widoku klasycznym całkowity zanik pozycji kont, w widoku wg kategorii wprawdzie pozycję nadal widać, lecz po jej kliknięciu pokazuje się ładna plansza z komunikatem o niedostępności opcji:

 

cplblocked.th.png

 

Całość polega tylko na ukryciu bezpośredniego dostępu w Panelu sterowania. Nadal można bez przeszkód uruchomić z dysku plik C:\Windows\system32\nusrmgr.cpl.

 

Przy okazji, zważ na taką "subtelność" jak klucz na którym to jest obrabiane. HKEY_CURRENT_USER = działa tylko na koncie bieżącego użytkownika, który jest zalogowany, czyli edycja musi być zrobiona z poziomu tego konta. Jeśli tylko to szczególne konto ma mieć blokadę, a jest to konto bez uprawnień administracyjnych i edycja awykonalna: w środowisku niedomenowym nie ma prostej możliwości rozdzielić to na konkretnych użytkowników. W takiej sytuacji siedząc na administratorze należy ładować ręcznie do edycji plik NTUSER.DAT danego konta: KLIK (Metoda 4).

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...