Skocz do zawartości

System Windows 11 zainstalowany na nowo - pytanie co mogę usunąć i skąd partycja E?


Max17b

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
dzisiaj zainstalowałem system Windows 11 od nowa (zostały tylko dokumenty i zdjęcia). Pojawiło mi się kilka rzeczy i mam pytanie czy mogę je usunąć. Na przykład dodała mi się nowa partycja E, do której nie mogę się dostać. Skąd ta partycja? Załączam zdjęcia.
Pozdrawiam i proszę o rady.

Bez tytułu.png Bez tytułu2.png
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Pokaż jak to wygląda z "Zarządzania dyskami", klinik p. p. myszy na "Start" i wybierz z listy " Zarządzanie dyskami", zrób screen. Nic nie usuwaj, Windows tworzy dodatkowe partycje, to rozruchowe partycje. Dziwne że u Ciebie jest ona widoczna, bo powinna być ukryta, jeśli to jest ta o której myślę, dlatego czekam na screen o którym wspomniałem. Tu masz o tym więcej: 

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/hard-drives-and-partitions?view=windows-11

Odnośnik do komentarza

Z tego co czytałem to:

 

Partycja EFI , znana również jako partycja systemowa EFI, w skrócie ESP, jest generowana automatycznie po pomyślnej instalacji systemu operacyjnego Windows na dysku GPT w komputerze. Zajmuje to około 100 MB lub 200 MB bez litery dysku. Zwykle w systemie Windows 10 może być widocznych więcej partycji systemowych EFI.

Zgodnie z częścią 1 partycja EFI przypomina interfejs komputera umożliwiający uruchomienie systemu Windows. Jest to krok wstępny, który należy wykonać przed uruchomieniem partycji Windows. Bez partycji EFI komputer nie będzie mógł uruchomić systemu Windows.

 

Krótko mówiąc, usunięcie partycji systemowej EFI spowoduje, że zainstalowanego systemu nie będzie można uruchomić. Dlatego partycja systemowa EFI jest zwykle chroniona i blokowana przez systemy operacyjne Windows, aby zapobiec przypadkowemu usunięciu i uniknąć go. Dlatego nie można zobaczyć partycji EFI w Eksploratorze plików systemu Windows ani usunąć jej za pomocą narzędzia Zarządzanie dyskami systemu Windows.

Odnośnik do komentarza

Dobrze preczytałeś, to są ważne partycje systemowe, których nie wolno ruszać, bo system przestanie działać. Na screenie w "Zarządzaniu dyskami nie widzę tej partycji "E". Usunąłeś ją?

Zastanawia mnie, czemu masz dwie partycje odzyskiwania... Może instalacja, którą przeprowadziłeś, nie przebiegła do końca prawidłowo i stąd takie klocki.

Na razie lepiej zostaw to jak jest, chyba że zrobisz pełen backup dysku w razie czego i wtedy możesz bawić się w usuwanie partycji, bo jak coś pójdzie nie tak, to przywrócisz z backupu.

A jeśli jest jakaś partycja systemowa, która jest widoczna, a nie powinna, jak u ciebie "E", to ukrywasz ją dla bezpieczeństwa, ściągając literę dysku dla niej w "Zarządzaniu dyskami".

Odnośnik do komentarza

Czy to problem, że są dwie partycje odzyskania?

W 2022 roku instalowałem Windows 11 w formie aktualizacji do Windows 10. Teraz, tzn. wczoraj, pierwszy raz zainstalowałem system od nowa, zostawiłem tylko dokumenty i zdjęcia.

 

No właśnie ciekawe jest to, że w programie "Zarządzanie dyskami" nie wyświetla się ta litera E. Nic nie usuwałem, nic nie zmieniałem.

 

Jak mogę ukryć tę partycję E?

Odnośnik do komentarza

Nie, to nie problem ze masz dwie partycje, tu bardziej chodzi o niepotrzebne zasoby dysku na to przydzielone. No i pytanie, czy jak coś się posypie, czy nie będzie to miało wpływu na uruchomienie systemu? 

Dziwne też że partycji nie widać w " Zarządzaniu dyskami", w takim przypadku spróbowałbym jeszcze zobaczyć inne narzędzia do partycjonowania i tam spróbować usunąć literę dysku. A przyszłościowo, postawiłbym system na czysto z uprzednim pełnym formatowaniem dysku i  usunięciem wszystkich partycji z niego. No jak masz możliwość, masz gdzie, robić backupy systemu z tymi partycjami rozruchowymi, nawet narzędziem od Windows, bo to nie raz ratuje tyłek.

Odnośnik do komentarza

Wraz z pomocą pracownika Microsoft podczas pomocy technicznej udało się ukryć dysk E. Pracownik wykorzystał PowerShell oraz Regedit. Dodatkowo poinformował mnie, że dwie partycje odzyskania są niezbędne do funkcjonowania systemu i muszą zostać (ze względu na dane osobiste itd.). Partycje odzyskania tylko mogą pomóc w przypadku awarii systemu, nie zaszkodzić, nawet jeżeli jest ich więcej niż jedna (taką dostałem informację od pracownika).

Dziękuję bardzo Illidan za duże zaangażowanie i porady. Jeżeli ktoś ma dodatkowe pytania, proszę pisać. Może kiedyś ten temat się komuś przyda. Wątek do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza

Ok, oby miał rację i nie wykrzaczyło się z tymi partycjami coś, kędy naprawdę system będzie musiał z nich skorzystać. Ty na pewno masz tam bajzel, co widać, tu jest partycja w jednym programie, w drugim nie ma, do tego widoczna, dwie partycje odzyskiwania...jak długo Win 10 i 11 instaluję , to jeszcze dwóch nie miałem. puki co spoko jest, na razie tego nie ruszaj, nie mniej przy okazji, kiedyś jak mówiłem, format i czystą instalki.

Nie ma za co. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...