Skocz do zawartości

bcdedit.exe - Błąd aplikacji


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem związany z aplikacją bcdedit.exe. Od pewnego czasu błąd ten pojawia się podczas odinstalowywania sterowników karty graficznej Nvidia za pomocą programu Display Driver Uninstaller (DDU). Gdy usuwam sterownik karty graficznej, wybieram ten program, następnie wchodzę do trybu awaryjnego systemu Windows, wybieram typ urządzenia (karta graficzna) i rodzaj urządzenia (Nvidia). W następnej kolejności wybieram: usuń sterownik i uruchom ponownie (zalecane) z listy wyboru. To właśnie podczas uruchomiania ponownego systemu Windows, zaraz po usunięciu sterownika w trybie awaryjnym wyświetla mi się ten błąd. Następnie komputer uruchamia się ponownie i mogę dalej instalować nowy sterownik karty graficznej.

Czy ten błąd jest poważny, od czego zależy i jak mogę go naprawić?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

unnamed.jpg
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

To błąd związany z sektorem rozruchowym Windows. Boot Configuration Data jest magazynem, w którym system Windows, a dokładnie od systemu "Vista"  i  nowszych wersji, przechowują pliki oraz ustawienia aplikacji dotyczące rozruchu. BCDEdit.exe jest edytorem z linii poleceń systemu, dzięki któremu możemy zarządzać magazynem danych konfiguracji rozruchu. Aplikacja ta ma funkcjonalność zbliżoną do Bootcfg.exe znanego ze starszych edycji Windows. Wygląda na to, że co`ś w sektorze rozruchowym systemu jest uszkodzone.

Jak masz gdy sam chcesz uruchomić system w trybie awaryjnym, a potem normalnym? Błąd występuje?

Jaki masz system?

Można podjąć naprawy tego, ale jak w końcu system się uruchamia, to nie wiem, czy jest sens grzebać w tym...

Odnośnik do komentarza

Illidan --->

Sam uruchomiłem system Windows w trybie awaryjnym, a potem normalnym i nie było żadnego błędu. Do tej pory "bcdedit.exe - Błąd aplikacji" zauważyłem jedynie w przypadku usuwania sterownika graficznego za pomocą Display Driver Uninstaller (DDU) w trybie awaryjnym, tak jak opisałem w pierwszym wpisie.

 

Pracuje na systemie:

Wersja    Windows 11 Home
Wersja    23H2
Zainstalowano dnia    ‎21.‎09.‎2022
Kompilacja systemu operacyjnego    22631.4112
Możliwości    Windows Feature Experience Pack 1000.22700.1034.0

 

Moja obecna specyfikacja sprzętu wygląda tak:

Zasilacz Corsair TX850M 850W
Obudowa Phanteks Eclipse P600S Silent
Dysk SSD Kingston A2000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
Procesor Intel Core i5-9600K, 3.7 GHz, 9 MB, BOX
Płyta główna Gigabyte Z390 GAMING X
Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32 GB, 3000MHz, CL16
ASUS GeForce RTX 3090 TUF GAMING OC 24GB GDDR6X

Odnośnik do komentarza

Illidan--->

Z kartą graficzną wydaje mi się, że wszystko jest w porządku. Sterownik, jaki miałem ostatnio to 555.85. Korzystałem z niego przez ponad 4 miesiące i nie było żadnego problemu. Chciałem zaktualizować sterownik karty graficznej ze względu na premierę gry i zainstalowałem najnowszy GeForce 560.94 WHQL. Natomiast po instalacji najnowszej wersji sterownika gry zaczęły mi się sypać do pulpitu (podgląd zdarzeń: błąd typu nvlddmkm). Nigdy wcześniej takiej sytuacji nie miałem, dlatego wróciłem do starszej wersji sterownika. Zacząłem też testować temperatury karty graficznej, ale w największy stresie wynosiły 72,2 stopnie Celsjusza, co wydaje mi się być w normie przy ASUS GeForce RTX 3090 TUF GAMING OC 24GB GDDR6X (temperatura w pomieszczeniu dodatkowo była dosyć wysoka).

Natomiast jeżeli chodzi o sam błąd "bcdedit.exe - Błąd aplikacji" to zdarzył mi się ponad pół roku temu również podczas odinstalowywania sterowników karty graficznej za pomocą DDU. Ale po tym jednym zdarzeniu aż do teraz błąd nie wystąpił. Czy może to być kwesta programu DDU? Zawsze aktualizuję go przed każdym usuwaniem sterowników. Czy może aktualizacje systemu Windows?

Odnośnik do komentarza

Nie wiem, czy to może mieć jakieś znaczenie dla tego błędu, ale w marcu tego raku włączyłem sobie opcję Resizable BAR dla mojej konfiguracji w BIOS:

 

Zasilacz Corsair TX850M 850W
Obudowa Phanteks Eclipse P600S Silent
Dysk SSD Kingston A2000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
Procesor Intel Core i5-9600K, 3.7 GHz, 9 MB, BOX
Płyta główna Gigabyte Z390 GAMING X
Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32 GB, 3000MHz, CL16
ASUS GeForce RTX 3090 TUF GAMING OC 24GB GDDR6X

 

Czy to może mieć jakiś wpływ na pojawianie się błędu?

Odnośnik do komentarza

Nie wiem, co że nie wiem co jest przyczyną tego błędu podczas używania DDU, sam korzystanie nie raz z niego i podobnego programu i nie miałem nigdy takich problem{w na różnych sprzętach. Opcja RezizeBar raczej nie ma na to wpływu, aczkolwiek, aby się upewnić, trzeba by było ja wyłączyć i sprawdzić usuwając sterownik. Temperatura jest ok układu graficznego, jak taka masz podczas grania. A jak z resztą podzespołów? Jaka temperatura procesora oto? Tu tak już z ciekawości pytam. 

Mówisz że gry nie działały prawidłowo po zmianie sterownika, po zainstalowaniu starszej wersji jest wszystko ok?

Odnośnik do komentarza

Wczoraj zainstalowałem system od nowa (zostały tylko dokumenty i zdjęcia). Przeinstalowałem sterowniki za pomocą DDU (tryb awaryjny) i błąd się nie wyświetlił, więc może to pomogło. Muszę potestować. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać przy instalacji nowszych sterowników.

 

Korzystałem ze sterownika GeForce 560.94 WHQL. Gry, które wcześniej działały bez problemu, na tym sterowniku sypały się do pulpitu (w niektórych przypadkach- podgląd zdarzeń: błąd typu nvlddmkm). Na wersji na przykład 555.85 wszystko działa bez problemu.

 

Temperatura karty graficznej 72,2 stopnie Celsjusza to najwyższa wartość ze wszystkich moich testów podczas grania w różne gry i nigdy nie miałem wyższej. A tak wyglądają pozostałe:

Bez tytułu5.png
Odnośnik do komentarza

Ok...ale z powodu tego błędu reinstalowałeś system, skoro i tak pomimo jego wystąpienia wszystko działało? Jak tak Ci zależało na tym, by to naprawić, to trzeba było mówić, spróbowalibyśmy wpierw.

Temperatury masz ok.  Sprawdź je jeszcze w stresie tak pro forma, czyli podczas gry. Minimalizacja gry i szybki screen okna programu na Pulpicie, lub użycie programów GPU-z i CoreTemp, te dwa co sekundę pomiar zapisują do pliku tekstowego, jak to ustawisz wcześniej. Potem możesz te pliki tu do załącznika dodać.

No jak wszytko działa... To w zasadzie problem mamy rozwiązany i najnowsze sterowniki też działają w nowej instalacji systemu z tego co piszesz.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...