Skocz do zawartości

Legion 5-15ACH6 Laptop (Lenovo) - Type 82JW Problem z wyłączaniem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam laptop ma problem z wyłączaniem się z poziomu systemu bo zamiast się wyłączyć to się restartuje działo się tak na Windows 11 jak i 10 i co ciekawe na świeżo postawionych systemach.

Dlatego zakładam temat w tym dziale dodam też, że laptop był bardzo przegrzany przed czyszczeniem wiatraków i wymianą materiału termoprzewodzącego ( obecnie temperatury pod obciążeniem są bardzo zadowalające )

Desktop Screenshot 2024.08.12 - 22.07.30.94.png Desktop Screenshot 2024.08.12 - 22.09.20.11.png Desktop Screenshot 2024.08.12 - 22.10.27.30.png
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zrób do testu coś takiego...

Na pulpicie kliknij prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz opcję:

Nowy >>Skrót

W otwarte okno wpisz:

shutdown.exe /s /t 00 /f

(/s oznacza zamknięcie systemu, /t 00 to czas oczekiwania 0 sekund, a /f - siłowe zamykanie aplikacji bez ostrzeżeń).

Uruchom skrót i zobacz czy komputer się wyłączy.

https://youtu.be/qiB8jEoO7gE

Odnośnik do komentarza

Pytanie, czy to wina systemu...

Sprawdziłbym to jeszcze na jakimś innym systemie. Masz może jakiegoś Linux LiveCD itp? Coś z czego możesz zbootować komputer, nie instalując, tylko uruchomić i przetestować komputer?

Co można jeszcze sprawdzić...

-Spróbuj uruchomić Windows w czystym rozruchu, jak masz opisane tutaj i zobacz czy problem występuje nadal.

-Pobierzże strony producenta laptopa wszystkie potrzebne sterowniki i zaktualizuj, zainstaluj, tak samo wszystkie aktualizacje systemu jeśli jeszcze tego nie robiłeś i sprawdź po tym efekty.

-Utwórz nowe, lokalne konto użytkownika dla testu, zaloguj się na nie, uruchamiając komputer i zobacz, jak działa na tym koncie zamykanie systemu.

-Naciśnij na klawiaturze skrót:

win+x

Wybierz z listy "Menadżer urządzeń". Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie swojej myszy (Mysz i inne urządzenia wskazujące) i wybierz "Właściwości". W zakładce "Zarządzanie energią", odznacz opcję "Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera".  Powtórz tę operację dla swoich kart sieciowych w Menadżerze.

 

Zrzut ekranu 2024-08-14 014255.png

 

- Sprawdź działanie przycisku zasilania, czy komputer wyłączy się gdy przytrzymasz przycisk, "Power" na obudowie, czy też się zrestartuje.

Odnośnik do komentarza
20 godzin temu, Illidan napisał(a):

Niestety nie mam innego systemu żeby to sprawdzić i szczerze sam wątpię ,że to problem softu bo świeżo postawiony system reagował tak samo. 

zadania w menadżerze urządzeń wykonałem ale bez skutku.

fizyczny przycisk wyłącza laptopa ale jak się go przytrzyma troszkę ale jest to agresywne wyłączenie bo nie ma info "zamykanie systemu" 

PS proszę mi wybaczyć ale nie potrafię używać narzędzi na forum i te moje odpowiedzi mogą wyglądać :(

 

 

 

20 godzin temu, Illidan napisał(a):

 

Zrzut ekranu 2024-08-14 014255.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Wiem, że przytrzymanie przycisku zasilania i wyłączenie komputera, to agresywny sposób, ale chodzi mi o sprawdzenie tej metody, czyli działa.

Co z aktualizacją sterowników i systemu?

Co z innym kontem użytkownika w systemie?

Co z czystym rozruchem Windows?

Ciężko coś dalej wymyślać jak nie wiem, czy zastosowałeś wszystkie moje rady wcześniejsze?

Cytat

PS proszę mi wybaczyć ale nie potrafię używać narzędzi na forum i te moje odpowiedzi mogą wyglądać :(

 Tego nie rozumiem... Nie ma za co przepraszać, a jak widzę, całkiem dobrze sobie radzisz.🙂

Co do przycisku zasilania to możesz go wykorzystać jako zamykanie komputera, można ustawić tak, że będzie działać identycznie jak naciśnięcie opcji "Zamknij system" w menu "Start" Windows. Spróbuj na razie też to zrobić. Naciśnij wyszukiwarkę systemową, wpisz w nią "Panel sterowania", uruchom po wyszukaniu. W "Panelu sterownia" przejdź do "Opcje zasilania", dalej do "Wybierz działania przycisków zasilania" i tam ustaw wyłączenie komputera po jego naciśnięciu.

Kolejna rzecz, sprawdzić, czy problem występuje z podpiętym zasilaczem, czy na samej baterii także. I jeszcze czy co`s zmieniałeś w BIOS? Przywrócić w nim domyśle ustawienia w razie czego.

Aktualizacja BIOS, też może pomóc, o ile jest nowsza wersja, ale o tym już pisałem wcześniej, aktualizacje sterowników ze strony producenta laptopa, "BIOS" i aktualizacje systemu.

Cytat

Niestety nie mam innego systemu żeby to sprawdzić i szczerze sam wątpię ,że to problem softu bo świeżo postawiony system reagował tak samo. 

No właśnie, nie zgadzam się z tobą, bo dobrze by było zobaczyć problem z innego systemu, nie Windows, który jest zainstalowany, czy też ponownie znowu on zainstalowany. Poza tym dobrze mieć taki system, z którego można w razie awarii zbootować komputer w celu, chociażby zabezpieczenia danych, czy nawet diagnostyki, naprawy.

Zrzut ekranu 2024-08-15 022424.png Zrzut ekranu 2024-08-15 023048.png
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkie sterowniki według wsparcia  Lenovo są aktualne jedynie nie instalowałem najnowszego sterownika nvidia game redy

-ustawiałem przycisk fizyczny aby tez zamykał system jak opcja zamknij ale też następuje restart 

-po ustawieniu czystego rozruchu i restarcie laptop faktycznie się wyłączył tak jak powinien:)

-czy instalacja dodatkowego systemu np. Linux jest konieczna jeśli czysty rozruch nakierował na właściwy kierunek szukania przyczyny? 

Odnośnik do komentarza

Nie, nie masz instalować Linuxa. Linux ma to do siebie, że da się uruchamiać bez instalacji, z Pendrive'a. Owszem,możesz go instalować jak chcesz, ale wystarczy że uruchomisz i sprawdzisz jak się laptop zachowuje. Nie wszystkie Linux mają taką możliwość, ale większość tak. Dlatego pisałem wyżej że warto mieć taki ratunkowy system.

Czyli problem w Windows, skoro czysty rozruch działa. Także załóż jeszcze inne konto użytkownika, jak już dwa razy pisałem wyżej i zobacz czy jest ok, jak będzie to ewentualnie migracje zrobić na to konto, a stare się usunie, bo nie wiem co tam jest nie tak i jak to na razie naprawić. Sterowniki bym i tak zainstalował, bo może być coś uszkodzone. To że masz wszystkie, to nie znaczy że działają poprawnie. Ale na razie załóż te konto użytkownika, możesz też zrobić logi z FRST do wglądu, pliki, włącznie z  Shorcut.txt, wklej jako załączniki na forum w poście.

Odnośnik do komentarza

Uruchom FRST. 
Skopiuj zawartość podaną niżej i nigdzie nie wklejaj-FRST sam znajdzie "fixlist" w schowku systemowym.

 

Spoiler

START::
C:\Users\Laptop\Desktop\ciekawe śmieci\Intel Processor Diagnostic Tool 64bit.lnk
C:\Users\Laptop\Desktop\ciekawe śmieci\Notepad++.lnk
C:\Users\Laptop\Desktop\ciekawe śmieci\SumatraPDF.lnk
CustomCLSID: HKU\S-1-5-21-926249328-3634804813-2662839370-1001_Classes\CLSID\{3545756b-b2db-9b41-21a6-68e613b62c7e}\localserver32 -> "C:\Users\Laptop\AppData\Local\PowerToys\PowerToys.PowerLauncher.exe" -ToastActivated => Brak pliku
HKU\S-1-5-21-926249328-3634804813-2662839370-1001\Software\Classes\regfile:  <==== UWAGA
HKU\S-1-5-21-926249328-3634804813-2662839370-1001\Software\Classes\.reg:  =>  <==== UWAGA
HKU\S-1-5-21-926249328-3634804813-2662839370-1001\Software\Classes\.bat:  =>  <==== UWAGA
HKU\S-1-5-21-926249328-3634804813-2662839370-1001\Software\Classes\.cmd:  =>  <==== UWAGA
HKLM\...\Policies\Explorer: [AllowOnlineTips] 0
HKU\S-1-5-21-926249328-3634804813-2662839370-1001\...\Policies\Explorer: [NoLowDiskSpaceChecks] 1
HKU\S-1-5-21-926249328-3634804813-2662839370-1001\...\Policies\Explorer: [LinkResolveIgnoreLinkInfo] 1
HKU\S-1-5-21-926249328-3634804813-2662839370-1001\...\Policies\Explorer: [NoResolveSearch] 1
HKU\S-1-5-21-926249328-3634804813-2662839370-1001\...\Policies\Explorer: [NoInternetOpenWith] 1
HKU\S-1-5-21-926249328-3634804813-2662839370-1001\...\Policies\Explorer: [NoViewContextMenu] 0
IFEO\CompatTelRunner.exe: [Debugger] %windir%\System32\taskkill.exe
IFEO\DeviceCensus.exe: [Debugger] %windir%\System32\taskkill.exe
IFEO\software_reporter_tool.exe: [Debugger] %windir%\System32\taskkill.exe
GroupPolicy-Firefox: Ograniczenia <==== UWAGA
HKLM\SOFTWARE\Policies\Mozilla\Firefox: Ograniczenia <==== UWAGA
HKLM\SOFTWARE\Policies\Google: Ograniczenia <==== UWAGA
HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge: Ograniczenia <==== UWAGA
Task: C:\Windows\Tasks\CreateExplorerShellUnelevatedTask.job => C:\Windows\explorer.exe
U4 DcpSvc; Brak ImagePath
S3 EAAntiCheat; system32\drivers\eaanticheat.sys [X]
U4 HomeGroupListener; Brak ImagePath
U4 HomeGroupProvider; Brak ImagePath
U4 NvTelemetryContainer; Brak ImagePath
U4 xbgm; Brak ImagePath
2024-08-02 19:59 - 2024-08-02 20:01 - 000000214 _____ C:\Windows\Tasks\CreateExplorerShellUnelevatedTask.job
2024-08-02 19:26 - 2019-12-07 17:11 - 000000000 ____D C:\Program Files\Windows Multimedia Platform
2024-08-02 19:26 - 2019-12-07 17:11 - 000000000 ____D C:\Program Files (x86)\Windows Multimedia Platform
CreateRestorePoint:
EmptyTemp:
END::

 

Fixlist przeznaczona tylko dla autora tematu!

W FRST kliknij opcję "Napraw" (Fix). Pokaż raport  "fixlog.txt", który otrzymasz po restarcie komputera.  Pobierz darmowy "AdwCleaner", przeskanuj nim system, usuń, co znajdzie i pokaz raport. pobierz też "Malwaresbytes" i tak samo, przeskanuj system i pokaż raport z usuwania, jeśli coś jeszcze zostanie wykryte.

Odnośnik do komentarza
28 minut temu, Illidan napisał(a):

Ok, zrobione wszystko. Jak jest teraz po wyczyszczeniu systemu?

Szczerze nie czyje specjalnie różnicy a problem nadal występuje z tym restartem i co ciekawe podejrzewam aplikację EA lub sterowniki lub aplikację Nvidia bo jak dokonałem czystego rozruchu to wszystko było ok a po załadowaniu tych usług znów problem zaczął się pojawiać  

Odnośnik do komentarza

Tylko teraz jak dojść co jest problemem... Bo zakładając konto nowe, cześć usług też jest ładowana i  problem też występuje, więc może tu będzie łatwiej wykluczyć coś. Zrób jeszcze logi z programu Autoruns. To maleńki program, nie wymagający instalacji od Microsoft. Zaraz powiem co i jak...

Autoruns uruchom w opcji „Uruchom jako administrator” i poczekaj, aż w dolnym roku program poda gotowość „Ready”. Wybierz przycisk „File”, następnie po rozwinięciu „Save ...”Plik zapisz na Pulpicie. Zapisz jako *.arn. Zaznacz jeszcze w "Options” >> "Hide Empty Locations” i ”Hide Windows Entries”. Tak powstały log spakuj jakimś pakerem, nawet systemowym Zipem i zamieść gdzieś, skąd mogę go pobrać do analizy. Podaj mi linka do paczki tutaj. Lub spróbuj zamieścić paczkę jako załącznik w poście.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Illidan napisał(a):

Tylko teraz jak dojść co jest problemem... Bo zakładając konto nowe, cześć usług też jest ładowana i  problem też występuje, więc może tu będzie łatwiej wykluczyć coś. Zrób jeszcze logi z programu Autoruns. To maleńki program, nie wymagający instalacji od Microsoft. Zaraz powiem co i jak...

Autoruns uruchom w opcji „Uruchom jako administrator” i poczekaj, aż w dolnym roku program poda gotowość „Ready”. Wybierz przycisk „File”, następnie po rozwinięciu „Save ...”Plik zapisz na Pulpicie. Zapisz jako *.arn. Zaznacz jeszcze w "Options” >> "Hide Empty Locations” i ”Hide Windows Entries”. Tak powstały log spakuj jakimś pakerem, nawet systemowym Zipem i zamieść gdzieś, skąd mogę go pobrać do analizy. Podaj mi linka do paczki tutaj. Lub spróbuj zamieścić paczkę jako załącznik w poście.

Zadanie wykonane Udostępniam link do spakowanego loga: https://drive.google.com/file/d/1R-tK1CfOaNAKBbvhKek7huBkMhVEd4st/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza

Przejrzałem log i powiem tak, nie ma tam śmieci, które można by było usunąć, czyli pozostałości po nieistniejących aplikacji. Można by było optymalizować autostart, ale to tak bardziej na siłę i raczej nie rozwiąże to problemu i jedynie może ciut przyśpieszyć start Windows.

Na próbę wyłączyłbym dwie rzeczy i zobaczył, jaki mają wpływ na problem. W zakładce "Logon", a mianowicie:

Dark Project        (Not Verified)     C:\Program Files (x86)\Dark Project\Dark Project.exe    Wed Aug 16 18:41:16 2023    

DM1 Pro S Mouse Driver    DM1 Pro S Beta Mouse Monitor    (Not Verified) Dream Machines    C:\Program Files (x86)\DM1 Pro S\Monitor.exe    Thu Apr 27 19:56:54 2017    

Odznacz te rzeczy w aplikacji, zrestartuj kompa i zobacz, co to da.

Odnośnik do komentarza

Zgadza się czynności nie dały pożądanego efektu ja już wcześniej system próbowałem przeinstalowywać w różne metody pierw to był Windows 10 (bez rezultatu na czysto)

Następnie aktualizacja 10 do 11 (również bez rezultatu) 

potem czysta instalacja Win 11 (dalej ten sam problem)

aż wróciłem do win 10 bo jest jednak lżejszy dla tego laptopa odczuwalnie  

Odnośnik do komentarza

Czyli teraz na pokładzie Windows 10 i wszystko na razie działa jak rozumiem?

Podczas instalacji Windows 11, miałeś jakieś komunikaty? Bo może lapek nie spełnia tych bzdurnych wymagań Microsoft odnośnie Windows 11 i stąd problemy. W takim przypadku trzeba przygotować odpowiednią instalkę systemu. Jak co to mogę w tym pomóc.

Odnośnik do komentarza

Windows stoi cały czas po wcześniejszych próbach reinstalowania oraz próby na 11 z trickiem pomijającym wymóg logowania do konta microsoft ( może to jest przyczyna) ( w wierszu polecenia OOBE\BYPASSNRO)

Raz było info jak omyłkowo podłączyłem słabszy zasilacz od innego laptopa Lenovo-tylko tyle 

Jak sobie uzbieram na nowy większy dysk SSD to spróbuje jeszcze raz na nowym nośniku 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...