Skocz do zawartości

Porządkowanie menu kontekstowych / rozszerzeń powłoki


Rekomendowane odpowiedzi

Deaktywacja i/lub usuwanie rozszerzeń:

Dodawanie nowych pozycji *:

* Aplikacje, które dodają określone rozszerzenia kontekstowe lub umożliwiają budowę menu, być może w przyszłości zostaną wydzielone osobnym wątku.

 

Stare programy usunięte z listy:

 

Spoiler

 

Fast Explorer - Menedżer menu kontekstowych dla XP i Vista datowany na 2008. Brak strony domowej.

Menu Maid - Martwa strona domowa. Aplikacja z 2012 i jej kompatybilność kończy się na Windows 7.

Mmm free - Martwa strona domowa. Aplikacja z 2005 i przeznaczona tylko i wyłącznie dla XP. Nie radzę próbować na nowszych platformach, skutkiem mogą być konflikty, wywracanie się powłoki i zgłoszenia błędów typu "Program przestał działać...".

Shell Object Editor - Martwa strona domowa. Po jej likwidacji hostowałam tu na forum ostatnią dostępną wersję (shellobjecteditor_install321.exe), ale paczka już usunięta z serwera. Narzędzie dla XP i chyba też Vista.

 

 

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Context Menu Editor

Strona domowa
Strona na Deviant Art

Platforma: Windows Vista / Windows 7
Licencja: freeware

 


Context Menu Editor - Mała produkcja kierowana na konstruowanie własnych wejść w menu kontekstowym Pulpitu oraz folderu. Uwzględnia dodawanie komend, skrótów aplikacji, odnośników do plików czy adresów URL. Wejście może zostać wprowadzone w tryb rozszerzony (uwidaczniane przy menu z klawiszem). Funkcje usuwające owszem są, ale dotyczą tylko obiektów dodanych przy udziale tego tweakera. Program ma więc inny charakter niż omawiane tu typy, nie uwzględnia bowiem wpisów już obecnych oraz pochodnych innych aplikacji. Context Menu Editor jest przeznaczony tylko dla platform Vista i Windows 7, które mają inną technikę takich menu kontekstowych niż poprzednicy. Twory edycyjne tego typu stają się modne, pojawiły się i inne propozycje realizujące to samo zadanie: FContext Tweaker (bardzo podobny do opisywanego) czy 7CMenuEditoR (poważna wada to brak bezpośredniej opcji usuwania dodanych = należy ręcznie grzebać w rejestrze).
 

context_menu_editor_v1_1_by_binarybuddy.

Odnośnik do komentarza
  • 3 lata później...
ShellMenuNew

Strona domowa

Platforma: Windows XP do Windows 7
Licencja: freeware

 


ShellMenuNew - Narzędzie umożliwiające operacje na menu kontekstowym "Nowy". Po uruchomieniu wyświetla zestawienia wszystkich wykrytych w rejestrze pozycji. Wybrane mogą zostać zdeaktywowane bezpośrednio, natomiast ich ręczna edycja czy całkowite usunięcie tylko pośrednio przez opcję "Open In RegEdit" otwierającą już zwykły edytor rejestru. W związku z naturą menu po w(y)łączeniu danego wpisu natychmiastowe otworzenie menu kontekstowego nie pokaże zmian, dopiero powtórne jego wywołanie będzie mieć efekty. Dodatkowa uwaga dla systemu Windows XP: by zmiany były widoczne, musi być zaznaczona opcja "Automatic Desktop Refresh", w przeciwnym wypadku modyfikacja ujawni się tylko po restartowaniu systemu. Ten aspekt nie dotyczy Windows Vista i nowszych, które nie wymagają tej opcji. Zestaw obiektów menu można zapisać do raportu formatu HTML.
Program jest mini i nie wymaga instalacji. Występuje także jako składowa pakietu NirLauncher. Ze strony autora można pobrać spolszczenie aplikacji.

IQRj457DXzJ6R5Ep5j-P7SHTARDp0Af-7c4dipv5

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 5 lat później...
ShellExView

Strona domowa

Platforma: Windows XP do Windows 10 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware

 


ShellExView - Program umożliwiający zestawienie rozszerzeń powłoki i przeprowadzenie akcji wyłączenia zbędnych lub ofensywnych zapisów. Są brane pod uwagę nie tylko klasyczne menu kontekstowe plików, również inne zdefiniowane rozszerzenia (np. wirtualne foldery / kolumny Windows Explorer / miniatury / ikony / obiekty Internet Explorer / schowek systemowy) oraz wszystkie inne których program nie potrafi przydzielić do znanych sobie typów. Są listowane zarówno natywne rozszerzenia systemu, jak i rozszerzenia wtórnie dodane przez aplikacje. Dodatkowe są zakolorowane przez program na różowo. Może także pojawić się oznaczenie na czerwono, w ten sposób program sygnalizuje bardzo podejrzane obiekty, które mają albo nietypowe rozszerzenie (inne niż DLL / OCX / CPL), albo nietypowy atrybut (ukryty), i mogą to być wynikową infekcji. Wszystkie obiekty są detalicznie opisane (typ / wersja / odnośnik do pliku / wejście w rejestrze / producent / ...).

 

Jest to podstawowa aplikacja stosowana przeze mnie w diagnostyce na forum. Przy podejrzeniu, że w grę wchodzi konflikt rozszerzeń, zalecam wykonanie szybkiego sprawdzianu opierającego się na: posortowaniu rozszerzeń wg producenta, zbiorczym wyłączeniu wszystkich nienatywnych, zatwierdzonym restartem. Listę rozszerzeń można rzucić do raportu w formacie HTML. Opcjonalnie także zgłosić do bazy autorskiej ShellFix. Co istotne, aplikacja ma natywną odmianę 64-bit. Na platformach x64 domyślnie ShellExView listuje rozszerzenia natywnych 64-bitowych aplikacji, nawet jeżeli zostanie uruchomiony 32-bitowy wariant narzędzia. By uzyskać listę rozszerzeń 32-bit, należy uruchomić ShellExView z parametrem /wow64.
Program jest bezinstalacyjny. Występuje także jako zintegrowany składnik zbiorczego NirLauncher. Jest i spolszczenie.

IQSHv8-ig8UMSIpdQYzx-hdCAZlWxo3ACbIgcX0L

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
ShellMenuView

Strona domowa

Platforma: Windows XP do Windows 10 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware
 

 


ShellMenuView - Menedżer menu kontekstowych typu statycznego, ujawnianych dla obiektów Windows Explorer typu folder, plik czy określony jego typ. Przy udziale ShellMenuView jest możliwe przeglądnięcie wszystkich zapisów tego rodzaju i ich statusu, przeprowadzenie akcji wyłączenia zbędnych / niechcianych, oraz bezpośrednie otwieranie edytora rejestru do już ręcznych zaawansowanych manipulacji. Dodatkową funkcją jest sterowanie tzw. trybem rozszerzonym (Remove / Set Extended Mode), czyli stanem w którym dana pozycja menu kontekstowego jest widoczna tylko gdy menu jest wywołane równocześnie z wciśniętym klawiszem SHIFT. Spis rozszerzeń kontekstowych można zapisać do raportu HTML. Opcją informacyjną jest weryfikacja wybranego rozszerzenia na autorskiej stronie File Extensions Informations, podającej tipy czym otworzyć dany typ pliku. Aplikacja nie wymaga instalacji i ma natywną edycję 64-bit. Występuje także jako składnik zbiorczego NirLauncher. Na stronie programu jest do pobrania spolszczenie.

IQSORxTvJrzvQZ2tsDWEOaLnAUDTqorBCS6H3nWs

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...