Skocz do zawartości

Tworzenie kopii zapasowej rejestru


Rekomendowane odpowiedzi

regedit.svg

Systemy Windows posiadają proces automatycznego tworzenia kopii rejestru, integrowany w obszerniejszym mechaniźmie Przywracanie systemu. Przy czym na Windows XP jest ono niedostępne w obliczu zupełnie niestartującego komputera i co najwyżej można zastosować sztuczki z płytami typu Live i mozolne ręczne wymiany plików. Systemy Vista i nowsze są w lepszej sytuacji, Przywracanie systemu (odkręcające też rejestr) jest możliwe do wdrożenia przez bootowalną płytę ze środowiskiem WinRE.
Proces wytwarzania rzeczywistej kopii zapasowej rejestru to nie tworzenie eksportów REG (bezużyteczne, jeśli chodzi o przywracanie całego rejestru). Polega na utworzeniu kopii plików z C:\WINDOWS\system32\config (rejestr systemu) oraz NTUSER.DAT + UsrClass.dat w katalogach użytkowników. Skopiowanie ręczne tych plików nie jest możliwe "z palca", gdyż ze względu na swoją specyfikę są na trwałe załadowane w Windows i odmawiają dostępu do klasycznych operacji. Tu wchodzą specjalizowane programy, które umożliwiają chwilowe "zablokowanie" systemu i przekopiowanie plików. Wszystkie wymagają uprawnień administracyjnych (na Vista i nowszych startowane w trybie Uruchom jako Administrator). Programy tego typu mogą wykorzystywać dwie różne techniki tworzenia kopii: Windows API (funkcja RegSaveKey) oraz usługę Kopiowanie woluminów w tle (Volume Shadow Copy). Technika Kopiowania woluminów w tle jest zalecana przez Microsoft.
 
 
Technika Windows API:

Technika Kopiowanie woluminów w tle:

  • RegBak
  • Tweaking.com - Registry Backup
  • ----> RegBackup
  • ----> FRST (tylko podczas pierwszego uruchomienia, kopia starsza niż 2 miesiące zostanie jednak ponownie nadpisana)
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
ERUNT

Archiwalna postać strony domowej
Zastępcza strona pobierania

Platforma: Windows XP do Windows 10 * 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware

 

 

* Program nieaktualizowany od 2005 i nie ma oficjalnej zgodności z Windows 7 i nowszymi, ale na nich działa, choć zrzut rejestru może nie uwzględniać wszystkich gałęzi, a czasem podczas pracy aplikacji mogą wystąpić błędy.



Aplikacja umożliwia stworzenie kompleksowej kopii zapasowej rejestru i jej przywrócenie. ERUNT działa w klasycznych okienkach, ale oferuje też obsługę z linii komend (co umożliwia automatyzację procesu backupu i przywracania), oraz tweakowanie domyślnych ustawień via plik ERUNT.INI. Wszystko opisane w dokumentacji. W paczce jest też załączony kompaktor rejestru NTREGOPT. Do wglądu przetłumaczona przeze mnie na polski dokumentacja programu z instrukcjami użytkowymi (z ominięciem wątku NTREGOPT):

 

ERUNT.txt

 

ERUNT jest lub był integrowany w różnych narzędziach diagnostycznych, np. starszych wersjach FRST (obecnie FRST posiada niezależny system tworzenia kopii rejestru).
 
 
Tworzenie kopii rejestru (za pomocą ERUNT)
 
Wystarczy uruchomić główny program, wybrać katalog do którego nastąpi zapis kopii (domyślnie C:\WINDOWS\ERDNT i wygodnie to tak zostawić). Można wybrać czy mają być kopiowane fragmenty rejestru System (pliki z C:\WINDOWS\system32\config) czy również bieżącego użytkownika (pliki NTUSER.DAT + USRCLASS.DAT z katalogów w C:\Users lub C:\Documents and settings). Proces tworzenia kopii ma pas postępu sygnalizujący, że operacja jest w toku, a program się nie zawiesił.

erunt1.png

erunt2.png
 
 
Przywracanie kopii rejestru (za pomocą ERDNT)
 
1. Jeśli system startuje: Wystarczy wejść do folderu danej kopii rejestru i uruchomić ERDNT.EXE (każda kopia ma odrębny plik), wybrać które komponenty przywracamy, sfinalizować restartem komputera.

erunt4.png

2. Jeśli system nie startuje:

  • Systemy pre-Vista: Pierwsza metoda to start do Konsola Odzyskiwania. Ta operacja wymaga, by kopia utworzona przez ERUNT była w ścieżce dostępnej dla Konsoli, czyli w katalogu systemowym, dlatego dobrze jest zostawić domyślne ustawienie programu C:\WINDOWS\ERDNT. Drugi sposób to start z LiveCD. Bliżej o użytkowaniu tych metod w przetłumaczonej przeze mnie dokumentacji.
  • Systemy Vista i nowsze: Start do WinRE i uruchomienie z linii poleceń pliku ERDNT.EXE, co zgłosi graficzny interfejs narzędzia, a obsługa nie powinna przedstawiać trudności.
Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
RDilly

Strona domowa

Platforma: Windows XP do Windows 10 *
Licencja: freeware

 

 

* Również stary program. Działa na nowszych systemach, ale spodziewane podobne problemy jak w przypadku ERUNT.

 


Program tworzący kopie zapasowe rejestru systemowego, z możnością ich przywrócenia. Generowanie kopii można prowokować ręcznie lub zaplanować ich automatyczne tworzenie dodając RDilly do Harmonogramu zadań Windows. Całość odbywa się automatycznie i transparentnie dla użytkownika. Wszystkie operacje i błędy RDilly znajdziecie zalogowane w Dzienniku zdarzeń w sekcji Aplikacje. Proszę się nie sugerować nędznym wyglądem aplikacji, wykonuje swoje zadanie zgodnie z planem. Jest to aplikacja uboższa funkcyjnie niż omawiany wyżej ERUNT, ale maksymalnie uproszczona obsługowo. Nie wymaga instalacji, folder RDilly można ulokować w dowolnym miejscu dysku, ale sugeruję umieszczenie w katalogu Windows.
 
 
Tworzenie kopii rejestru

Na systemach Vista i nowszych wymagany prawy klik na RDilly.exe i wybór "Uruchom jako administrator". Uruchomienie automatycznie tworzy kopię. Nie ma żadnych powiadomień i graficznych znaków, poza faktem, że system jest na zawiasie. Wynikiem operacji jest powstanie w tym samym folderze, w którym siedzi RDilly, kolejnych folderów trzymających stan rejestru z wybranego punktu czasowego, które dostają nazwy wg formuły data utworzenia (YY-MM-DD) + numer serii (000, 001, etc). W tym folderze ląduje kopia stricte systemowa, czyli zestaw plików z C:\WINDOWS\system32\config (dodatkowo jest też zrzucana gałąź HARDWARE, tylko do celów debugujących). RDilly nie tworzy kopii rejestru bieżącego użytkownika (NTUSER.DAT + UsrClass.dat).

 
Przywracanie kopii rejestru

1. Jeśli system startuje: RDilly potrafi przywrócić kopię z palca. Uruchomienie RDillyRestore.bat wywołuje okno główne z listą kopii do wyboru. Wystarczy zaznaczyć wybraną kopię i klik w Restore w głównym oknie programu. Finalizacja przez restart komputera.

rdilly.png

2. Jeśli system nie startuje:

  • Systemy pre-Vista: Pierwszy sposób to Konsola Odzyskiwania i ręczne komendy zamiany wskazujące pliki utworzone przez RDilly. Dlatego moja rada to umieszczenie folderu z RDilly, gdzie mają powstawać kopie, w miejscu gdzie Konsola Odzyskiwania ma dostęp (czyli C:\WINDOWS), bo RDilly nie umieszcza się tam automatycznie. Drugi sposób to start z LiveCD i ręczna zamiana plików rejestru.
  • Systemy Vista i nowsze: Start do WinRE.
Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 5 lat później...
RegBak
 
Strona domowa
 
Platforma: Windows XP do Windows 10 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware



RegBak - Darmowa aplikacja do tworzenia kopii zapasowej rejestru od producenta ACE Utilities. Podobna do ERUNT, ale oficjalnie kompatybilna z najnowszymi systemami i domyślnie stosująca zalecaną przez Microsoft technikę posiłkowania się usługą Kopiowania woluminów w tle, aczkolwiek jest możliwość przełączenia na alternatywny tryb Windows API. Ma także łatwiejszą organizację dostępu do niektórych opcji (uzyskiwanych w ERUNT przez edycję pliku INI) i kopii zapasowych. W konfiguracji programu można ustalić: domyślny katalog dla kopii i formatowanie nazw, opcjonalne kompresowanie kopii (funkcja niedostępna na XP), aktywowanie Kopiowania woluminów w tle (funkcja niedostępna na XP), usuwanie starszych kopii.
Program portable i waży bardzo mało. Po uruchomieniu tworzy własny plik konfiguracyjny INI. Porównawczo do poczytania cała dokumentacja ERUNT, bo z punktu widzenia obsługi są tu podobne zjawiska.
 
 
Tworzenie kopii rejestru
 
W głównym oknie programu wybór opcji New Backup... Pojawi się dialog, w których należy wybrać katalog do którego nastąpi zapis kopii - domyślnie C:\WINDOWS\RegBak i ta lokalizacja ma znaczenie przy użytkowaniu Konsoli Odzyskiwania XP.
 
regbak2.png
 
Odnośnik Click here to view details przenosi do opcji umożliwiających wybranie które elementy rejestru mają zostać uwzględnione w kopii zapasowej. Podobnie jak w ERUNT jest tu wybór tworzenia kopii zapasowej rejestru części systemowej, bieżącego użytkownika lub innych otwartych rejestrów użytkowników, a dodatkowo funkcja niedostępna w ERUNT, czyli kopiowanie gałęzi które nie są aktualnie załadowane przez Windows.
 
regbak3.png
 
Zatwierdzenie akcji skutkuje uruchomieniem kopiowania plików, na koniec jest wyświetlane podsumowanie akcji.
 
regbak4.png
 
 
Przywracanie kopii rejestru
 
1. Jeśli system startuje: W głównym oknie zaznaczyć wybraną kopię, wybrać Restore... i zrestartować komputer.  Można też wykonać to ręcznie przez wejście bezpośrednio do folderu danej kopii rejestru i uruchomienie REGRES.CMD. Opcje zgodne z odpowiednikiem tego mechanizmu w ERUNT.
 
2. Jeśli system nie startuje: Aplikują się te same metody co w przypadku poprzedników, czyli WinRE / Konsola Odzyskiwania / LiveCD.

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Online DumpReg
 
Archiwalna postać strony domowej
Zastępcza strona pobierania

Platforma: Windows XP do Windows 10 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


 

Serwis reboot.pro nie jest obecnie dostępny, z powodów wyszczególnionych w tym wątku. Nie wiadomo czy wróci.

 

 

DumpReg - Minimalistyczny program do tworzenia i przywracania kopii zapasowej rejestru spod działającego systemu. Wykorzystuje wprawdzie "niezalecane" przez Microsoft techniki RegSaveKey / RegReplaceKey, ale został wydany pod koniec 2015 - posiada różne poprawki pod kątem najnowszych systemów i pewne błędy występujące w ERUNT nie mają tu miejsca. Do wglądu także dyskusja na forum reboot.pro. W paczce są dwie wersje narzędzia: graficzna DumpReg.exe oraz konsolowa dumpregCMD.exe. Nie wymaga instalacji.
 
 
Tworzenie kopii rejestru
 
Na systemach Vista i nowszych prawoklik na DumpReg.exe i opcja "Uruchom jako Administrator". W karcie Backup należy zaznaczyć które fragmenty rejestru nas interesują. Program bierze pod uwagę rejestr części systemowej (COMPONENTS, DEFAULT, DRIVERS, SAM, SECURITY, SOFTWARE, SYSTEM) oraz bieżącego użytkownika (NTUSER.DAT + UsrClass.dat). Zrzuca tylko gałęzie aktywnie załadowane przez system w danym momencie. Gałęzie niezaładowane są zszarzone i nie można ich wybrać - dotyczy to COMPONENTS i DRIVERS nowszych systemów, które są aktywnie ładowane tylko gdy Windows wykonuje operacje serwisowania komponentów. Domyślnie proponowanym miejscem dla kopii zapasowej jest folder C:\RegDump, ścieżkę można przekonfigurować. Kopie zapasowe są organizowane w podfolderach wg schematu C:\RegDump\Nazwa użytkownika-Nazwa komputera\Data_Czas. Uruchomienie procesu zrzucania rejestru powoduje chwilowe zablokowanie Windows, a jego ukończenie jest oznajmiane przez mały pop-komunikat "OK".
 
dumpreg1.png
 
 
Przywracanie kopii rejestru
 
1. Jeśli system startuje: W karcie Restore należy wskazać folder odpowiadający danej kopii zapasowej oraz zaznaczyć które pliki z kopii mają zostać przywrócone. W menu Options jest domyślnie ustawiona metoda podmiany plików RegReplaceKey - i tak proszę to zostawić, by uniknąć komplikacji związanych z aktywnie uruchomionym Windows. Podmiana plików nastąpi podczas restartu systemu.

 

dumpreg2.png
 
2. Jeśli system nie startuje: Program nie ma dostosowań do wykonania tego procesu. Rejestr zrzucony przez program musi być przywrócony ręcznie z poziomu wybranego środowiska zewnętrznego.

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Tweaking.com - Registry Backup

Strona domowa

Platforma: Windows XP do Windows 11 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware

 


Tweaking.com - Registry Backup to program do tworzenia kopii rejestru, który posługuje się dwoma metodami zrzucania rejestru: Windows API (Fallback Backup Method) lub Kopiowanie woluminów w tle (Windows Volume Shadow Copy). Domyślnie jest ustawiona ta pierwsza, rekonfiguracja wykonywana z poziomu opcji zaawansowanych. Są adresowane wszystkie pliki rejestru systemu i użytkowników, załadowane oraz niezaładowane. Od wersji 3.4.0 program również kopiuje uprawnienia plików rejestru jako takich oraz przywraca je podczas zrzucania kopii zapasowej przy udziale usługi uruchamianej przy kolejnym restarcie. W folderze aplikacji znajdują się skorelowane z tym procesem narzędzia ManageACL_32.exe / ManageACL_64.exe używane przy ustawianiu uprawnień oraz TweakingRegRestore_32.exe / TweakingRegRestore_64.exe instalujące usługę, uruchamiające ManageACL i deinstalujące usługę po ukończeniu procesu.
Ogólnie w konfiguracji można ustalić: domyślny katalog zrzucania kopii zapasowej, automatyczne usuwanie starszych kopii, planowanie kopii przy udziale Harmonogramu zadań, zmianę metody wykonywania kopii.
Dostępne dwie wersje narzędzia: instalacyjna oraz portable.

 

 

registrybackup1.png

Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...