Skocz do zawartości

Komputer zamula po usunięciu Confickera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 2 Dni temu wykryłem u siebie Confickera. Wyłączył mi oczywiście firewalla, defendera, aktualizacje itp. Dzięki temu się spostrzegłem. W końcu usunąłem go za pomocą Defendera, ale niestety komp teraz strasznie zamula, gry się tną, uruchamianie systemu trwa o wiele dłużej. Dysk twardy podczas gry cały czas pracuje, co nigdy wcześniej nie miało miejsca i przez to mam ciągłe przycinki, "Host usługi:system lokalny(ograniczony do sieci)" zjada bardzo dużo pamięci i do tego on też powoduje tą ciągłą prace dysku. Może jednak całkowicie go nie usunąłem?

 

System Windows 8.1 x64

 

Logi:

OTL: http://wklej.org/id/1230862/

OTL extras: http://wklej.org/id/1230866/

FRST: http://wklej.org/id/1230868/

Additional: http://wklej.org/id/1230870/

GMER: http://wklej.org/id/1230871/

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Widzę instalację HijackThis. Na systemie 64-bit i to jeszcze Windows 8 program niezdatny. Jest przestarzały, 32-bitowy, niezgodny z platformami x64 i pokazuje głupoty, których "naprawienie" może uszkodzić system.

 

Przedstaw dokładnie ścieżkę dostępu skąd infekcja była usuwana. W raportach nie ma żadnych oznak czynnej infekcji. Są jedyne drobne odpadki adware a2zLyrics-16 w Harmonogramie zadań i jakieś szczątki w Google Chrome. Na razie to zostawiam, bo to nie ma znaczenia dla tego co się dzieje i usuwanie nie ma sensu w stanie obecnym. Tu są inne zastanawiające punkty, które wskazują na poważniejsze usterki:

 

1. Wg raportu OTL zmienna środowiskowa wykazuje, iż system działa z katalogu C:\Windows:

 

%SystemDrive% = C: | %SystemRoot% = C:\WINDOWS | %ProgramFiles% = C:\Program Files (x86)

 

Ale w raportach są znaki, że się uruchamiają procesy z katalogu odpadkowego C:\Windows.old (czy robiłeś jakąś reinstalację?):

 

HKCU\...\Run: [spotify Web Helper] - C:\Windows.old\Users\makil_000\AppData\Roaming\Spotify\Data\SpotifyWebHelper.exe [1168896 2013-12-05] (Spotify Ltd)

HKCU\...\Run: [spotify] - C:\Windows.old\Users\makil_000\AppData\Roaming\Spotify\spotify.exe [5951488 2013-12-05] (Spotify Ltd)

 

==================== Loaded Modules (whitelisted) =============

 

2013-09-01 21:44 - 2013-12-05 20:25 - 36967424 _____ () C:\Windows.old\Users\makil_000\AppData\Roaming\Spotify\Data\libcef.dll

2013-09-26 10:13 - 2013-12-05 20:25 - 00887808 _____ () C:\Windows.old\Users\makil_000\AppData\Roaming\Spotify\Data\libglesv2.dll

2013-09-26 10:13 - 2013-12-05 20:25 - 00109568 _____ () C:\Windows.old\Users\makil_000\AppData\Roaming\Spotify\Data\libegl.dll

 

2. Były problemy ze strukturą systemu plików, gdyż są na dysku odpadki po pracy checkdisk:

 

2014-01-05 18:30 - 2014-01-05 18:30 - 00000000 __SHD C:\found.002

2014-01-05 11:12 - 2014-01-05 11:12 - 00000000 __SHD C:\found.001

2014-01-05 11:12 - 2014-01-05 11:12 - 00000000 __SHD C:\found.000

 

3. Nie mogę się doliczyć partycji:

 

==================== Drives ================================

 

Drive c: () (Fixed) (Total:48.83 GB) (Free:3.98 GB) NTFS

Drive d: () (Fixed) (Total:35.46 GB) (Free:7.99 GB) NTFS ==>[system with boot components (obtained from reading drive)]

Drive e: () (Fixed) (Total:195.31 GB) (Free:34.08 GB) NTFS

Drive f: () (Fixed) (Total:221.62 GB) (Free:28.58 GB) NTFS

Drive g: () (Fixed) (Total:39.06 GB) (Free:12.19 GB) NTFS

 

==================== MBR & Partition Table ==================

 

========================================================

Disk: 0 (MBR Code: Windows 7 or 8) (Size: 466 GB) (Disk ID: 3C8D3C8C)

Partition 1: (Active) - (Size=49 GB) - (Type=07 NTFS)

Partition 2: (Not Active) - (Size=417 GB) - (Type=OF Extended)

 

========================================================

Disk: 1 (MBR Code: Windows 7 or 8) (Size: 75 GB) (Disk ID: 34033402)

Partition 1: (Active) - (Size=35 GB) - (Type=07 NTFS)

Partition 2: (Not Active) - (Size=39 GB) - (Type=OF Extended)

 

Jakoby 5, ale wyciąg z MBR pokazuje 4. Ta jedna wielka partycja 417 GB ma rozmiar jak te dwie 195.31 GB + 221.62 GB.

 

4. W Dzienniku zdarzeń jest taki oto błąd oznajmiający wyłączoną usługę Windows:

 

System errors:

=============

Error: (01/09/2014 09:40:20 PM) (Source: Service Control Manager) (User: )

Description: Nie można uruchomić usługi Klient zasad grupy z powodu następującego błędu:

%%1053

 

Error: (01/09/2014 09:40:20 PM) (Source: Service Control Manager) (User: )

Description: Upłynął limit czasu (30000 ms) podczas oczekiwania na odpowiedź transakcji z usługi gpsvc.

 

5. Kolejny błąd wskazujący z kolei na uprawnienia (KLIK):

 

Application errors:

==================

Error: (01/09/2014 07:52:24 PM) (Source: Microsoft-Windows-CAPI2) (User: )

Description: Przetwarzanie wywołania OnIdentity() w obiekcie System Writer przez Usługi kryptograficzne nie powiodło się.

 

Details:

AddLegacyDriverFiles: Unable to back up image of binary Protokół LLDP (Link-Layer Discovery Protocol) firmy Microsoft.

 

System Error:

Odmowa dostępu.

 

Są i inne błędy w Dzieniku, które sugerują uprawnienia. I jeszcze budzą mi się podejrzenia na temat odczytu w GMER (określone usługi Windows stoją jako zablokowane, tak jakby nie było uprawnień). Jeśli tu faktycznie był Conficker, a sam mówisz, że określone funkcje nagle zostały wyłączone, to mogą być potężne szkody w uprawnieniach, tzn. zresetowana cała gałąź SYSTEM i usunięte specjalne konta dostępowe. Korekta tej usterki to karkołomne zadanie, robiłam to kilka razy (odtwarzanie wszystkich uprawnień via SetACL), ale jak mówię to straszna pracochłonna sprawa i lepiej zacząć od metod odkręcania wbudowanych w system, o ile dostępne.

 

O ile tu nie ma problemu z dyskiem, na razie mi się nasuwa, by cofnąć system do tyłu, zaczynając od Przywracania systemu, ale tu jest tylko jeden punkt Przywracania zrobiony wczoraj:

 

==================== Restore Points =========================

 

09-01-2014 18:52:01 Removed Apple Mobile Device Support

 

Czy ta data to już gdy wystąpiły usterki czy przed? Jeśli niestety pochodzi z nieodpowiedniego czasu, są dostępne inne metody przywracania specyficzne dla platformy Windows 8: Odśwież komputer (zachowuje ustawienia, ale degraduje wszystkie aplikacje desktopowe) oraz Resetuj ustawienia (kompletna reinstalacja).

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Niestety, ścieżki skąd Conficker został usunięty nie jestem w stanie podać. Po włączeniu defendera, po prostu znalazł robaka i kazałem go usunąć. Nie mogę nigdzie znaleźć historii usuniętych elementów.

 

1. System jest zainstalowany na dysku C, robiłem reinstalacje już jakiś czas temu, ale w czasie reinstalacji zawsze formatuje tą partycje.

2. Jakiś tydzień temu komp mi się kompletnie zawiesił. Oglądałem film i nagle freeze i monitor nie dostawał żadnego sygnału(dioda monitora migała). Po resecie włączył się checkdisk

3. Partycji łącznie jest 5, ale na dwóch dyskach. Jeden 500GB który jest podzielony na 3 partycje, w tym jedna systemowa i drugi dysk 75GB. Na tym małym są jeszcze jakieś pozostałości po Windows7

4. Tą usługę jak rozumiem wyłączył pewnie Conficker?

5. Zaraz robię to co w instrukcji 

 

Data tego punktu przywracania jest gdy usterki już były. Wczoraj po prostu wywalałem śmieci od Apple które też zabierały dużo zasobów.

 

O problemie z dyskiem też już myślałem bo ostatnio co jakiś czas słyszę dość głośno metaliczne kliknięcie z dysku...

Odnośnik do komentarza

3. Partycji łącznie jest 5, ale na dwóch dyskach. Jeden 500GB który jest podzielony na 3 partycje, w tym jedna systemowa i drugi dysk 75GB. Na tym małym są jeszcze jakieś pozostałości po Windows7

To wiem już z raportu, ale mówię, że się nie zgadzają obliczenia. Wg odczytu MBR te dwa dyski fizyczne mają po dwie partycje (czyli w sumie 4 a nie 5), nie wiadomo gdzie ta piąta, zwłaszcza że wg MBR jedna z partycji ma rozmiar jak suma dwóch. Nie wiem jak mam traktować tę niezgodność, czy jest jakiś błąd w poborze danych, czy problematyka "obsługi dużych dysków", czy błąd w partycjach, czy problemy z dyskiem. I ja sądzę, że tu trzeba zacząć od tej strony:

 

O problemie z dyskiem też już myślałem bo ostatnio co jakiś czas słyszę dość głośno metaliczne kliknięcie z dysku...

Załóż nowy temat w dziale Hardware realizując zasady tego działu: KLIK. Zlinkuj tam do tego tematu, by wiedziano jaka geneza tematu.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...