Skocz do zawartości

Artykuł "Optymalizacja Windows - obalamy mity"


wojtekww

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem nowy na tym forum. Zwabiony zostałem na te forum osobą pani picasso. Pewnie nie jestem pierwszy, który o tym pisze ;) Ale do rzeczy.

Powoli staram się przyswajać (znaczy zrozumieć) artykuły na temat optymalizacji Windows XP:

https://www.fixitpc.pl/topic/46-archiwalny-optymalizacja-i-odchudzanie-xp/

 

Temat ten założyłem po przeczytaniu tego oto artykułu:

http://pclab.pl/art43293.html

 

Teraz mam kilka pytań. Przede wszystkim do picasso (ją znam najlepiej - z jej artykułów). Czy rzeczywiście mamy do czynienia z 10 mitami w tym artykule? Czy jest to może artykuł napisany tylko dlatego, żeby postawić na tym, że to jego autor ma rację?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przeczytaj dokładnie obydwa artykuły i zobaczysz, że nie ma między nimi rozbieżności. Pewne zastrzeżenia mam jedynie do mitu 10 z artykułu na pclabie. Tak naprawdę, to są sytuacje, gdzie wyczyszczenie pamięci może pomóc (gdy doszło do dużych wycieków pamięci), ale i tak w takich przypadkach lepiej spisuje się zwykły reset.

Ja bym dodał do tego jeszcze mit 11, czyli czyszczenie rejestru za pomocą wszelkich cleanerów, czy optimizerów. Zysk jest w najlepszym przypadku niewielki, a ryzyko spore. Pozytywnym wyjątkiem jest tu program NTREGOPT, ale on działa zupełnie inaczej, tzn. buduje rejestr od początku, co sprawia, że usuwane są pozostałości po jakichś starych kluczach/wartościach. Poza tym przydatna niekiedy jest defragmentacja rejestru, ale ma to głównie wpływ na szybkość ładowania się systemu, tu pomocny jest program PageDefrag.

Odnośnik do komentarza

Sevard wspominał, że nie ma rozbieżności między tymi dwoma artykułami, a Ty że nie ma zbieżności - taka drobna, acz istotna różnica. IMHO artykuł na pclab-ie jak najbardziej przedstawia mity. Ja pewno inaczej widzę optymalizację (właściwie jej potrzebę) niż Ty. :)

 

Miej też na uwadze, że artykuły picasso mogą być fragmentarycznie nieaktualne, na co Ona sama zwraca uwagę forumowiczom - jak chociażby poniżej:

https://www.fixitpc.pl/topic/1690-usluga-remote-procedure-call-rpczdalne-wywolywanie-procedur-gotowe-pliki/

Odnośnik do komentarza

Nie chcę się wdawać w niepotrzebne dyskusje. Sorry za przeinaczenie słów kolegi Sevarda. Biję się w pierś źle przeczytałem to sporne słowo.

A co do pojmowania potrzeby optymalizacji to ja o tym chyba nie napisałem o tym ani słowa, więc nie wiem skąd Twój osąd na temat różnicy między nami. ;)

 

Ale dobrze przechodzę do rzeczy.

Zastanawia mnie na przykład mit dotyczący wykorzystania wszystkich rdzeni przy ładowaniu systemu. Zarówno na benchmarku:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/12._Start_komputera_na_wszystkich_rdzeniach-1702/strona/4758.html

 

jak i kupionej przeze mnie książce Komputer Świat Ekspert - "Windows 7 wskazówki dla zaawansowanych", napisane jest coś zupełnie innego.

 

i jeszcze może wnioski:

"Wnioski? Zamiast marnować czas na próby zwiększenia wydajności systemu o ułamki procent za pomocą wątpliwych trików, lepiej zainwestować np. w szybszy dysk, procesor lub pamięć. Wtedy na pewno wzrost wydajności będzie odczuwalny. Mamy nadzieję, że nasz tekst nie zniechęci potencjalnych zwolenników optymalizacji systemu Windows. System można nieco przyśpieszyć, ale nie przez wyszukiwanie "tajnych" ustawień, lecz dzięki znacznie prostszym działaniom konserwacyjnym. Tym tematem wkrótce się zajmiemy."

 

To że na przykład poprzez dokupienie szybszej pamięci RAM komputer przyśpieszy jest oczywiste. Dlatego pytałem w jaki sposób traktować ten artykuł. Żeby nie było nie chodzi mi o przyśpieszenie startu systemu o kilka sekund. Chodzi mi o uporządkowanie pewnych faktów i oddzielenie ich od mitów. Interesuje mnie sam temat systemów operacyjnych Microsoftu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Zastanawia mnie na przykład mit dotyczący wykorzystania wszystkich rdzeni przy ładowaniu systemu. Zarówno na benchmarku:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/12._Start_komputera_na_wszystkich_rdzeniach-1702/strona/4758.html

 

jak i kupionej przeze mnie książce Komputer Świat Ekspert - "Windows 7 wskazówki dla zaawansowanych", napisane jest coś zupełnie innego.

W bardzo specyficznych warunkach może mieć to znaczenie, ale tak jak jest napisane w artykule na pclabie jest to raczej kwestia kompatybilności pewnych programów, a nie systemu jako takiego. Przy czym pomocne może być zarówno zwiększenie ilości rdzeni, jak i zmniejszenie. Generalnie jednak przestawienie tej opcji nie pomaga.

To że na przykład poprzez dokupienie szybszej pamięci RAM komputer przyśpieszy jest oczywiste.

Wcale oczywiste nie jest. Ważne też są ustawienia pamięci. Czasem wystarczy po prostu poprawić ustawienia w BIOSie dotyczące obecnych kości, by zyskać na wydajności (właściwe ustawienie mnożnika, timingów i napięcia).

 

Z tego co mi wiadomo, to rzeczy wymienione w artykule istotnie są mitami, ale tych mitów jest więcej i ja szczerze mówiąc skupiłbym się na mitach dotyczących różnych programów optymalizujących, a nie na tych dotyczących tweaków, które ani nie pomagają, ani nie szkodzą.

Edytowane przez picasso
21.02.2011 - Temat zostaje zamknięty. Wygasła jego żywotność ustalona zasadami. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...