Skocz do zawartości

Spadek napięcia na lini 3,3V


qbek50

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś się z Was orientuje co to za napięcie 3,3V na płycie głównej? Bo u mnie jak spadnie do wartości w granicach 2,7-2,6 V to mi się komputer zawiesza. Dopiero jak rozłącze wtyczkę 24 pinową co idzie z zasilacza do płyty głównej i dmuchne to napięcie wraca do wartości w granicach 3,2 - 3,15 V. Zdarzenie z tak niskim spadkiem napięcia obserwuję stosunkowo rzadko. Zasilacz Chieftec 450W

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Norma ATX dopuszcza wahania napięć w zakresie ±5%. Spotkałem się z opinią, że nieoficjalnie uważa się ±3% gdy w grę wchodzi OC zestawu.

 

http://zenfist.pl/pelen.php?id=24

 

W dzisiejszych zasilaczach najbardziej obciążana jest linia +12V, są nią zasilane procesory, karty graficzne, silniki dysków twardych, oraz napędów optycznych. Drugą pod względem wykorzystania jest linia +3.3V, która używana jest przez komponenty takie jak pamięci, karty graficzne, karty PCI. Linia +5V, podobnie jak kiedyś linia -5V, powoli przechodzi do lamusa. Jest ona zastępowana przez pozostałe linie, jednak nadal korzysta z niej dość dużo urządzeń (na przykład USB, niektóre komponenty na płycie głównej).

Jak zmierzyć napięcia?

http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczu-news-40.html

 

Chieftec z serii GPS? (patrz także post #17). :)

https://www.fixitpc.pl/topic/1080-jaka-najlepsza-karte-graficzna-moge-miec-na-tej-plycie/page__view__findpost__p__8213

Odnośnik do komentarza

Bo u mnie jak spadnie do wartości w granicach 2,7-2,6 V to mi się komputer zawiesza

Użyj jakiegoś kalkulatora poboru mocy i sprawdź czy zasilacz wytrzyma obecne obciążenie. Tutaj widać wyraźnie, że jeżeli jedno z urządzeń wejdzie w stan wysokiego poboru energii to następuje załamanie się napięcia na linii 3.3

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

witam. Sorry że nic nie odpisywałem ale myślałem, że problem z czasem sam się jakoś rozwiąże.

 

1. Wsadziłem nówkę 500W szefa i na początku bylo 3,25V a teraz powiedzmy po 1,5 miesiąca mam 2,94V.

2. Odczyt dokonuje Bios/ Speedfan.

3. "BIOS Frequency/Voltage jest pozycja DDR Voltage i jak stoi czy na Auto." nie widzę takiej opcji.

4. Płyta Asus P5P800SE, procesor: p4 2,8 GHz HT, pamięć: 2x512 MB DDR Kingston 400 MHz, 2 dyski: 200 GB WD i 250 GB seageate barracuda -> oba chodzą na SATA, DVDROM: LG

5. Podejrzewam, że może coś grafa jest walnięta > GF 7600GT 256 MB Galaxy > kolega coś mi mówił że te napięcie 3,3V to zasila grafę: hmm grafika ma dodatkowe zasilanie jak DVDROM

6. Nie mam wahań napięć odrazu 3,25V - 2,94V. Po jakimś czasie > kilkunastu dniach spada powoli o kilka setnych/ dziesiątych V

7. Obciążenie nie ma nic wspólnego ze spadkiem napięć bo odrazu załóżmy jak włącze kompa to mam 2,94 V "na luzie" a nie 3,25V a pozniej mi spada do 2,94 V

8. Z czego mam dać jakiś szczegółowy raport ?

 

Nie mogę zrozumieć dlaczego napięcie te spada dopiero po kilkunastu, kilkudziesięciu dniach ?? Wątpię (a może mam pecha) żeby zasilacz nowy był walnięty.

Dlaczego jak odłącze zasilanie 20/24 pin (nie pamiętam dokładnie jak mam) płyty głównej z zasilacza i dmuchne napięcie się podnosi do 3,2 V ??

Moc zasilacza mam wystarczającą bo przecież to "archaiczny komputer"

Wgrałem w Biosie ustawienia fabryczne i nic się nie zmieniło.

 

Poniżej znajduje się screen ze speedfana:

 

http://www.pixhost.org/show/1704/4858100_speedfan.jpg

 

a z innej beczki, co oznaczają te opcje w Biosie : ?

 

Max CPUID Value Limit -> disabled

CPU Internal Thermal Control > auto

Graphics Aperature Size > 64 MB ??

 

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze mierzenie napięć programowe to można włożyć między bajki, traktować to można jako poglądowa lekcja, więc nie pytaj po co tylko zmierz miernikiem, a dwa to przyglądnij się dokładnie elektrolitom na płycie (szczególnie te w okolicy gniazd pamięci i gniazda procesora). Tu jest: http://www.fixitpc.p...ze-komputerowe/ jak nie powinny wyglądać, jeśli znajdziesz jakiegoś w tym stanie, znaczy płyta leży. Bardziej mi to wygląda na problem płyty niźli problemy z zasilaczami.

 

Max CPUID Value Limit - to jest funkcja BIOS-u, która pozwala ominąć problemy ze starszymi systemami operacyjnymi, które nie obsługują procesorów Intel Pentium 4 z technologią Hyper-Threading.

CPU Internal Thermal Control - tym można wyłączyć wewnętrzny czujnik temperatury

Graphics Aperature Size 64 MB - a to jest wielkość pamięci ram jaka będzie przydzielana dodatkowo (na bufor ramki) dla karty graficznej.

Odnośnik do komentarza

zapomniałem napisać wcześniej. Nowy chieftec ma zasilanie 24 pinowe > z tym, że 4 piny po lewej stronie patrząc z góry były w 1 kostce odłączone. Nie pamiętam już dlaczego poprzedni zasilacz łączyłem przez przejściówkę 20 pinową , która ma dodatkowo płaskie gniazdo 3 pinowe. Gniazdo 3 pinowe było połączone z wtyczką 3 pinową, której kable szły na przód obudowy jak by były podłaczone pod wyświetlacz budy. Nowego chiefteca też podłączyłem przez tą przejściówkę (20 pin). Dziś wywaliłem całkowicie przejściówkę i spróbowałem odpalić bude na 20 pinach i poszło. Również na 24 pinach idzie > teraz tak mam podłączone. Nap na linii 3,3V wynosi w tej chwili 3,31V i skacze do 3,28 - 3,31 V. Zauważyłem że zmiany tego napięcia występują przy zmianie prędkości wentylatora na procku i temp na samym procku.

 

Zamieszczam screeny z tą przejściówką.

 

http://www.pixhost.org/show/1707/4865978_20101205035.jpg

http://www.pixhost.org/show/1707/4865983_20101205036.jpg

http://www.pixhost.org/show/1707/4865985_20101205037.jpg

 

Nie wiem jaka jest różnica w moim przypadku czy podłącze na 20 piny czy na 24 piny.

Te płaskie gniazdo co było połączone z przejściówką zasilało wyświetlacz budy > bude mam qlogic.

Odnośnik do komentarza

Napięcie jest ok a wręcz idealne.

Jeżeli masz 24 piny to wepnij je, 20 pinów już wychodzi z mody chyba że płyta ma zasilanie 20pin bo jak ma 24 to podepnij całość

4 piny były w osobnej kostce ponieważ stare Mobo miały 20pin i nie zawsze 24 się mieściły dlatego jest w zasilaczach 20 pin w jednej kostce plus 4 pin w drugiej kostce.

A obudowa to chyba jest molex bo te zdjęcia nie są zbyt ostre Jeżeli molex to możesz podłączyć bezpośrednio do zasilacza

Odnośnik do komentarza

z tymi napięciami to pożyjemy, zobaczymy jak będzie. Widzę jednak że nawet jak wsadziłem nówkę zasilacz to z przejściówką na starcie miałem 3,25 V a teraz bez przejściówki mam 3,31V. Być może ona coś szwankowała. Jeżeli chodzi o kondensatory to za dużo nie widziałem bo mam cholernie duży wentylator na procku > Pentagram 120 CU +.

 

Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza

Wtyk ATX 24pin w "szefach" jest rozłączany, więc odłącz te 4-ry dodatkowe piny i wepnij je normalnie do tego gniazda w płycie, plus oczywiście drugi 4-ro pinowy wtyk P4 w płycie też musi być podłączony, to tyle na temat zasilania płyty.

 

Jeżeli chodzi o kondensatory to za dużo nie widziałem bo mam cholernie duży wentylator na procku

No to sorry Winetou ale albo rybki albo akwarium.

Odnośnik do komentarza

qbek50 skoro na płycie jest gniazdo 24 pin (wcześniej nie patrzyłem co to za płyta, a zasugerowałem się postem Rychwal'a) a wtyk z zasilania też jest 24 pin więc nie ma konieczności kombinacji, teraz jest tak jak należy.Starszym (a i nowszym też) płytom nie robi specjalnej różnicy brak wtyczki 24 pin w zasilaczu dopóty, dopóki nie myślimy o OC lub prądożernym procku.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...