Skocz do zawartości

Hitman Pro 3 - opis programu


Rekomendowane odpowiedzi

34y70k5.png

 

DANE TECHNICZNE

 

Producent: SurfRight B.V.

Licencja: Trial (testowa)/Bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych

Platforma: Windows

System operacyjny: XP/2000/2003/2008/Vista/Windows 7

Typ systemu: 32/64 bitowy

Pliki do pobrania: wersja 32bit || wersja 64 bit

 

Klasyczne AV vs Cloud Computing

 

Klasyczne AV - Dzisiejsze programy antywirusowe skupiają się wokół ochrony poprzez: Sygnatury, Heurystykę oraz ochronę Proaktywną. Jednak ich trzonem pozostaje w dalszym ciągu baza sygnatur. Producent musi najpierw zlokalizować, rozpoznać oraz ostatecznie dodać zagrożenie do baz sygnatur po czym udostępnić je na serwerach, aby program antywirusowy mógł je ściągnąć oraz zainstalować na komputerze oraz wprowadzić ochronę przed nowymi zagrożeniami. Niestety nie wszystkie programy AV są aktualizowane z taką samą częstotliwością - jedne co dwie godziny inne co kilka dni. Po pierwsze najświeższa baza wirusów nie daje gwarancji, że program będzie w stanie wykryć zagrożenie na naszym komputerze, po drugie nawet w przypadku wykrycia zagrożenia program może mieć problemy z usunięciem szkodnika - Częstym problemem są również tzw. False Postivie (klasyfikacja zdrowego pliku jako zarażonego) - doświadczony użytkownik powinien poradzić sobie z decyzją o usunięciu bądź pozostawieniu pliku lecz co z użytkownikami mniej doświadczonymi? podjęta przez takiego decyzja może skutkować niepożądanymi efektami - m. in. niestabilną pracą systemu, usunięciem ważnych plików.

 

 

Cloud Computing - W skrócie polega na wysłaniu sygnatury podejrzanego pliku na serwer, który z kolei oddaje odpowiedź o pozytywnym lub negatywnym wyniku. Dobrą stroną przetwarzania w chmurze jest to, że cała operacja skanowania oraz klasyfikacji odbywa się na serwerach przez co nasz system nie jest obciążony jak w przypadku skanowania tradycyjnym antywirusem. Złą stroną jest to, iż wymagane jest działające połączanie z internetem w celu rozpoznania zagrożenia.

 

 

Hitman Pro - Licencja na zabijanie

 

 

g____wne_1ApLm1.jpg hitman_skanowanie_uHLnqM.jpg hitman_koniecskanu_csolrV.jpg hitman_update_Fc1AVN.jpg

 

 

Hitman Pro to innowacyjny skaner antywirusowy, który lokalizuje, identyfikuje oraz usuwa szkodliwe oprogramowanie takie jak: rootkity, boty, wirusy, robaki, infekcje spyware oraz adware. Program używa połączenia: skaner behawioralny + przetwarzanie w chmurze (tzw. cloud computing), aby wykryć i usunąć potencjalne szkodliwe oprogramowanie minimalnie obciążając przy tym system operacyjny. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod Hitman Pro rozpoznaje szkodliwe oprogramowanie niemalże natychmiastowo - wszystko odbywa się bez męczących użytkownika pytań bądź okienek pop-up. Program po ściągnięciu waży około 6 MB i instaluje się (jeśli w ogóle można to nazwać instalacją) szybciej niż ucieka Usain Bolt, po czym rozpoczyna pierwsze skanowanie. Nie zaśmieca dysku zbędnymi plikami. W folderze instalacyjnym znajdziemy tylko jeden plik. Jeśli jednak dla kogoś nawet ten jeden plik to o jeden za dużo - istnieje alternatywa. Program bez problemu pozwala się wrzucić oraz odpalić z przenośnego nośnika (PenDrive\CD\DVD, podpiętych lokalnie bądź sieci-owo dysków) i przeszukać maszynę w poszukiwaniu szkodników. Oczywiście za pomocą Hitman Pro możemy skanować komputer całkowicie za darmo nawet po upływie 30-stu dni od momentu aktywacji darmowej licencji- w tej sytuacji jesteśmy pozbawieni tylko możliwości usunięcia znalezionego malware.

 

Działanie

 

Więc jak działa Hitman Pro? Na czym polega jego tajemnica? Program ten to jak wyżej wspomniałem połączenie skanera behawioralnego wraz z tzw. przetwarzaniem w chmurze. Skaner behawioralny przekopuje się przez tysiące plików na naszej maszynie, klasyfikuje potencjalnie szkodliwe pliki po czym wysyła sygnaturę pliku na serwery "Scan Cloud" w celu rozpoznania czy zagrożenie jest realne. Jeśli pasujące sygnatury znajdują się na serwerze, klient dostaje potwierdzenie, że program/aplikacja jest zarażona.

 

Zadaniem Scan Cloud jest:

 

a ) rozpoznanie pliku jako zdrowy

b ) rozpoznanie pliku jako zarażony

c ) zaklasyfikowanie pliku jako nieznany

 

Scan Cloud korzysta z silników zawsze przodujących w testach, programów antywirusowych - G Data, Prevx, Emsisoft, oraz Dr. Web. Dzięki temu zapewnia możliwie najwyższą detekcję przy możliwie najniższej generacji False Positive(zdrowe pliki mylnie klasyfikowane jako złośliwe oprogramowanie). Jeśli plik zostanie zaklasyfikowany jako ZDROWY bądź ZARAŻONY klient dostaje odpowiedz w ciągu milisekund. Jeśli plik zostaje zaklasyfikowany jako NIEZNANY program wysyła plik na serwery Scan Cloud gdzie jest on skanowany przez w/w silniki. Każdy z programu zwraca odpowiedź - ZARAŻONY lub ZDROWY. Po każdym skanowaniu program umożliwia nam wgląd w informacje - jakie silniki rozpoznały dane zagrożenie. Przy każdym pliku widnieje również rodzaj zagrożenia od Trojanów po Spyware. Istnieją przypadki, w których program może mieć problem z klasyfikacją zagrożenia - w takim przypadku na podstawie informacji skanera behawioralnego oraz wyniku skanowania Scan Cloud Hitman Pro pomaga użytkownikowi podjąć decyzję o usunięciu/pozostawieniu pliku. Aplikacja specjalizuje się, według producenta, w usuwaniu plików exe, dll oraz sys - dane takie jak np. pliki tekstowe i zdjęcia nie są wysyłane do chmury ze względu na politykę prywatności prowadzoną przez spółkę SurfRight. Podczas usuwania zagrożeń program informuje, że usuwanie zostało częściowo zakończone i aby dokończyć proces wymagany jest restart. Po skanie program oferuje nam możliwość zapisu wyników do pliku XML gdzie wszystko jest szczegółowe opisane. Możliwe jest również skanowanie z tzw. prawo-kliku (prawym klawiszem myszki) wybranych folderów oraz plików, aby opcja była aktywna należy poczynić następujące kroki: w głównym oknie programu wybieramy USTAWIENIA i w pierwszej zakładce zaznaczamy opcję: Pokazuj "Skanuj Hitman Pro" w plikach i folderach Windows Explorer". Jedyną niedogodnością tej funkcji jest możliwość skanowania tylko wybranego folderu - podfoldery nie są niestety skanowane, aby dokonać skanowania na podfolderach należy przejść do wybranych podfolderów i prawo-klikiem wybrać w/w opcję.

 

Program - Budowa

 

1. Ustawienia Program nie posiada ochrony w czasie rzeczywistym tzw. real-time - w zamian oferuje domyślnie ustawione skanowanie podczas startu systemu raz dziennie - mamy tutaj możliwość wyboru jakiego typu skanowanie program ma przeprowadzić - szybkie lub domyślne oraz odroczenie skanowania dopóki system w pełni się nie załaduje. Oprócz skanowania przy uruchomieniu program domyślnie ma zaznaczone takie opcje jak:

 

- Kompresuj nieznane, podejrzane pliki do Scan Cloud

- Użyj bezpiecznego połączania (SSL) podczas wysyłania plików do Scan Cloud

- Utwórz punkt przywracania sytemu przed usunięciem

 

Nowymi opcjami są: "Skanowanie w poszukiwaniu Szpiegujących Ciasteczek" oraz nieaktywne od czasu wypuszczenia poprawnej łatki przez MS - "ochrona przed podatnością plików LNK"

 

Ustawienia domyślne powinny pozostać w tym przypadku niezmienione.

 

2. Licencja W tej zakładce jak sama nazwa mówi zarządzamy licencją. Widnieją tutaj informacje takie jak czas do wygaśnięcia licencji, typ licencji oraz miejsce na podanie klucza. Na stronie producenta można nabyć komercyjną licencję, bądź tzw. Bundle (pakiet) - jeśli zdecydujemy się na zakup jednego z poniższych produktów otrzymamy roczną licencję Hitman Pro na 1PC:

 

Poza tym mamy 3 opcje:

a)aktywujemy darmową, dożywotnią 30-dniową licencję, która pozwoli nam na usunięcie znalezionych zagrożeń

b)zakupujemy roczną licencję u producenta

c)prosimy Buddę, aby zesłał nam licencję

 

Małe wytłumaczenie jak działa system licencji i jak można go obejść - Programem niezarejestrowanym możemy skanować maszynę całkowicie za darmo - nawet po przekroczeniu magicznej setki na karku. W momencie zidentyfikowania zagrożenia należy aktywować licencję w celu usunięcia - tutaj możemy obrać dwa kierunki:

a ) aktywujemy dożywotnią, 30-sto dniową licencję, usuwamy zagrożenie i czekamy czy nie wpadnie nam coś nowego na sprzęcik - jeśli tak się stanie to przez 30 dni możemy sobie łapać różne wirtualne wenery i usuwać całkowicie za darmo - tego nawet nie ma w Mango TV. Teraz pytanie co oznacza dożywotnio i dlaczego tak krótko? - Rejestrując Hitmana, instalator pobiera i wysyła na serwer SID (każdy PC ma unikalny i można go zmienić tylko poprzez reinstalację systemu albo programy: NewSID i GhostWalker - co w tym przypadku nie będzie legalne) Tak więc raz pobrany i wysłany numer SID nie pozwoli na reaktywację licencji na tym samym systemie. (dotyczy to oczywiście licencji "dożywotniej")

b ) kupujemy licencję i aktywujemy

 

A teraz małe co nie co ode mnie, aby bezmyślnie nie zmarnować licencji: Biorąc udział w losowaniu będzie można otrzymać roczną, w pełni legalną wersję aplikacji. Osoba, która otrzyma nową licencję będzie się zapewne palić, żeby od razu ją aktywować - STOP - userzy fixitpc kupują przecież w Media Markt. Moja rada jest taka: skanujcie sobie system wersją nieaktywowaną do momentu aż natraficie na zagrożenie. W momencie znalezienia zagrożenia aktywujemy wersję 30-sto dniową, pozbywamy się świństwa i oglądając odcinek "Na Wspólnej" oczekujmy na kolejny atak. Jeśli w ciągu tych 30-stu dni nie wpadnie nam malware a licencja wygaśnie, czekamy ładnie i skanujemy wersją free tak długo aż nie wpadnie nam kolejna niespodzianka - jeśli tak się stanie dopiero wtedy aktywujemy otrzymaną licencję roczną. W ten sposób odłożymy maksymalnie w czasie odliczanie pełnej wersji.

 

 

3. Historia Zakładka ta oferuje nam spis wszystkich malware, które zostały wykryte na komputerze oraz szczegółowe dane na ten temat

 

4. Zaawansowane Tutaj mamy głównie ustawienia serwerów proxy jeśli z nich korzystamy.

 

 

Podsumowanie

 

Program jest niezwykle skuteczny dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w połączeniu z silnikami czołowych producentów oprogramowania antywirusowego. Skuteczność tej aplikacji nie jest okupiona ociężałością - program jest niesamowicie lekki i na pewno znajdzie zastosowanie również na starszych maszynach. Wielką zaletą programu jest to, iż można go używać bezkonfliktowo w połączeniu z innym oprogramowaniem antywirusowym. Niewątpliwie cloud computing jest rozwiązaniem przyszłościowym nie tylko na tej płaszczyźnie - świadczyć o tym może fakt, iż wielu producentów oprogramowania antywirusowego wprowadza do swoich rozwiązań opcję przetwarzania w chmurze. Producent ciągle obiera strategię i dobiera odpowiednio silniki - kilka build-ów wstecz program posiłkował się silnikami Aviry oraz NOD32 a w obecnym buildzie zrezygnowano z tych silników i dodano nowy - Dr. Web. Wielu z was może zapytać dlaczego taka zmiana - przecież Avira (zawsze w pierwszej trójce najczęściej ściąganych, używanych oraz najskuteczniejszych AV) i NOD32 (znany z lekkości oraz swojego czasu wybitnej heurystyki) to znani gracze na tym rynku a Dr. Web? Otóż Dr. Web może nie słynie z wykrywalności ale za to potrafi poradzić sobie z usuwaniem znalezionych zagrożeń jak żadna inna aplikacja na rynku. Dwa słowa odnośnie EMSISOFT i IKARUS - Emsisoft korzysta z z dwóch silników: silnika Ikarus oraz własnego A2 - to dlaczego Ikarus widnieje dodatkowo na głównej stronie skoro jest zaimplementowany w Emsisoft? Dlatego, że nie wszyscy wiedzą o tym fakcie i Ikarus po tym jak poczuł się pominięty napisał prośbę do producenta, aby ten umieścił również jego logo w aplikacji. Sprawa jest dziwna ponieważ GData to nic innego jak kombinacja AVAST-a z BitDefender-em jednak o nich wzmianki nie ma. Ważnym dodatkiem jest również informowanie użytkownika nieposiadającego żadnej ochrony real-time o tym fakcie oraz proponowanie zakupienia produktu jednego z partnerów. Jeśli chodzi o ochronę real-time, której obecnie Hitman Pro nie posiada, głosy na ten są podzielone - mamy tu grupy użytkowników rezygnujących z ochrony w czasie rzeczywistym i takich, którzy z upartością osła twierdzą, że bez nich nie można mówić o ochronie. Producent zaleca używanie swojego oprogramowania jako dodatkowej ochrony. Decyzję o sposobie użytkowania programu (single czy jako uzupełnienie) pozostawiam wam.

 

P.S. zdjęcia z galerii nie są aktualne ponieważ robiłem zrzuty już jakiś czas temu a w mojej maszynie testowej padł dysk i muszę zakupić nowy - do tego czasu musicie zadowolić się tymi, które się uratowały - ale zapewniam, że praktycznie oprócz nazwy wersji buildu nic się nie zmieniło w GUI - jutro jak znajdę chwilkę to zrobię i wrzucę nowe.

 

 

Plusy

- Skuteczność

- Lekkość

- Przejrzysty, intuicyjny Interface

- Opinia kilku silników AV [G Data (Avast i BitDefender), Emsisoft (A2 i Ikarus), Prevx, Dr. Web]

- Język polski

 

 

Minusy

- Brak ochrony real-time

 

ZASADY UDZIAŁU

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Warto dodać, że Hitman Pro nie posiada opcji dokładnego skanu i sprawdza jedynie obszary krytyczne. Drugim mankamentem tego skanera jest to, że nie potrafi z prawokliku przeskanować zawartości folderów w folderze. Czy warto kupować taki skaner? Uważam, że nie.

 

Propozycje bezpłatnych skanerów:

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/231-najlepsze-skanery-antywirusowe-na-zadanie/

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...