Skocz do zawartości

PowerTab - Edytor klas WMI / obiektów NET


Rekomendowane odpowiedzi

 

Cóż, szkoda że tego tekstowego edytora nie ma razem w zestawie konsoli PowerShell, a mowa o PowerTab 0.98 - TabExpansion. Debeściacki edytor, który ułatwi nam prace w konsoli. Ma za zadanie wyświetlać obiekty klass WMI oraz NET. Obłsuga jest bardzo prosta, wystarczą klawisze - Tab, strzałki góra-dół oraz Backspace. W prostym przykładzie jak wyświetlić polecenia związane z GET. W oknie konsoli wpisujemy Get- nastepnie przyciskamy Tab, po chwili wyświetlą się wszystkie polecenia wziązane z GET, aby zamknąć okienko tekstowe wystaczy wcisnąć Backspace lub Esc. A jak wyświetlić konkretne klasy WMI. W przykładzie PowerTab jest na tyle elastyczny że nie musimy podawać wcześniejszego polecenia Get-WmiObject, wystarczy że wpiszemy Win32_ i znowu wciskamy klawisz TAB. Wyświetlą się nam wszystkie klasy WMI. Bardziej precyzyjnie. Win32_P, wyświetlą się wszystkie klasy z własciwości zaczynające się przedrostkiem p. Jeszcze bardziej precyzyjnie. Nie musimy cofać działania PowerTab, wystarczy ze w tej samej lini dopiszemy litere w przykładzie Win32_pr okno PowerTab od razu wyświetli czy istnieją obiekty, itd,itp to samą się tyczy obiektów NET. Strzałkami góra-dół wybierały interesująca nas właściwość. Na samym dole okna tekstowego PowerTab są zliczone ilości obiektów. To by było opisane dość skrótowo na dziś.

 

Instalacja PowerTab

Wygląd PowerTab

PowerTab w TechNet

 

A u mnie wygląda tak:

 

powertabbm3.th.png

 

powertab2lm7.th.png

 

powertab3ca4.th.png

 

powertab4bp4.th.png

 

Polecenia PowerTab:

Jak zamienić wynik polecenia na wynik okienkowy. Należy za konsolowym poleceniem użyć Out-DataGridView.

Przykład:

 

Get-Help about_* Select Name, Synopsis | Out-DataGridview

 

powergridbm7.th.png

 

Get-Command | Out-DataGridview

 

powergrid1dz8.th.png

 

Jak wyświetlić liste przypisań - filtrów(aliasów) PowerTab:

Get-TabExpansionCustom

 

Jak wyświetlić konfiguracje PowerTab:

$PowerTabConfig

 

Jak wyświetlić szczegółową wybraną konfiguracje PowerTab:

$PowerTabConfig. (tab)

 

Jak wyświetlić ustawienia kolorów w PowerTab:

$PowerTabConfig.Colors (enter)

 

Jak wyświetlić stos funkcji dla ustawień PowerTab:

F_ (Tab)

 

Jak wyświetlić klasy WMI z opisem reprezentacji klasy:

W_ (Tab)

 

Jak wyświetlić wybrane klasy WMI, sortując wynik po nazwie:

W_Us (Tab) - (klasy usb czy user)

wmisortub3.jpg

 

W_pro (Tab) - (klasy związane z procesorem czy procesami)

 

 

PowerTab może również listować zawartość katalogu WINDOWS, sort alfabetyczny. Poleceniem:

! (tab) ,mozliwość filtrowania czyli listowanie po nazwie pliku !d (tab) / !dw (tab). Wyświetli pliki w kolejności alfabetu, które w nazwie własnej posiadają litere D, nastepnie wyświetli pliki, które te litere posiadają w nazwie członowej.

 

Jak wyświetlić w PowerTab pełny spis poleceń konsoli PS oraz spis poleceń PowerTab:

% (tab). Sort alfabetyczny. Także mozliwość filtrowania na tej samej zasadzie jak opisana wyżej %g (tab) / %gp (tab)

 

Listing C:\Documents and Settings\Użytkownik. Wbudowane polecenie, ale brak możliwości sortu:

? (tab)

 

powergrid3lc0.th.png tabwmihy4.th.png

 

Polecenia globalne PowerTab:

 

W_ : WMI GUI tabcompletion

 

H_ : History tabcompletion

 

F_ : function GUI tabcompletion

 

D_ : Directory GUI tabcompletion

 

G_ : History GUI tabcompletion

 

C_ : Custom GUI tabcompletion

 

Na stronie The PowerShell Guy dostępna jest kolejna odsłona edytora PowerTab. Jest to wersja testowa oznaczona jako PowerTab version 0.99 Beta 2 Released. Do pobrania pod adresem Powertab Beta Page. Jednak na wersje finalną trzeba jeszcze poczekać.

 

Zmiana wyglądu PowerTab

configtabcx5.png

Wyżej podałem polecenie do wyświetlenia stanu kolorów w PowerTab - $PowerTabConfig.Colors(enter), a jak podczas pojedyńczej sesji zmienić kolory. W tym celu można użyć samego PowerTab, wpisując ścieżke $PowerTabConfig.Colors.(tab), wyświetlą się metody jakich możemy użyć, w przykładzie jak zmienić kolor tła PowerTab:

 

$PowerTabConfig.Colors.BackColor='white'

tło zostanie zmienione na kolor biały. Żeby nie dokonywać od początku tego samego uruchamiając nową sesję, ustawienia kolorów można zapisać do pliku .csv, a następnie pobrać je z pliku i natychmiastowo zmienić kolory.

 

Żeby zapisać ustawienia należy użyć polecenia:

Export-TabExpansiontheme C:\ColorTab.csv (ścieżke wybieramy,gdzie chcemy)

Żeby pobrać ustawienia do PowerTab należy użyć polecenia:

Import-TabExpansiontheme C:\ColorTab.csv

 

W pliku można ręcznie zmieniać kolory i zapisać zmiany. Przykład zawartości pliku:

Name,Color

BackColor,White

BorderBackColor,Blue

BorderColor,Blue

BorderTextColor,Red

FilterColor,DarkGray

SelectedBackColor,Red

SelectedTextColor,Yellow

TextColor,Black

To tyle...

 

Listing plików i folderów PowerTabem

 

PowerTab ma zdolność do listowania zawartości dysku, katalogu, folderu oraz filtracji listingu danych.

Takim \ (tab) znakiem, PowerTab wykaże co znajduje się bezpośerdnio na dysku C. idziemy dalej, wybieramy na liście C:\Windows i jeśli chcemy lustrować zawartość tego katalogu wystarczy dopisac C:\Windows\ (tab), nie cofając działania programu można filtrować dane po jej nazwie członowej, przypuśćmy wyświetlenie wszystkich plików w katalogu Windows zaczynających się literą B - C:\Windows\B (tab).

 

W przykładzie jak wyświetlić tylko pliki exe w katalogu system32 zaczynające sie

od nazwy wi:

C:\Windows\System32\wi*exe (tab). Gwiazdka * jest czynnikiem filtrującym rozszerzenie pliku.

selecttabix0.png

 

W przykładzie jak wyświetlić wszystkie pliki w system32 zaczynające się od nazwy au:

C:\Windows\System32\au (tab)

tabs2bb0.png

 

Jak widać PowerTab na dole tabeli wyświetlił ilość aplikacji zaczynające się od podanej nazwy:

[1] - zaznaczony pierwszy plik w liście

1-10 - 10 wyników

(10/2013) - w katalogu znajduje się 10 aplikacji o podanym wyrażeniu z 2013 innych (jeśli wcześniej był listowany cały

katalog System32, jeśli nie, nie będzie tego wykazu)

 

Nie cofając gdziałania programu można dalej filtrować, dopisując jakąś litere. Może okazac się również pomocne jeśli posiadamy własny katalog ze skryptami, wystarczy listować jego zawartość, wybrać pozycje z listy w PowerTab i nacisąć enter żeby uruchomić skrypt. PowerTab również tak samo listuje inne dyski. Należy pamiętać że czym wieksza zawartość katalogu, tym dłużej trzeba poczekać na wynik, jednak program jest szybki i elastyczny, więc radzi sobie z tym dobrze. Listing i wykaz plików z katalogu System32 zajmuje mu około 4-5 sekund, a mam tam ponad 2000tyś plików. Może zajść sytuacja, gdy szukając po wpisanym wyrażeniu, zamiast pojawienia się tabeli PowerTab, program dopisze w ciągu nazwę aplikacji to będzie to oznaczać że w tym katalogu znajduje się tylko jedna aplikacja odpowiadająca wpisanej nazwie. To Tyle...

 

Przejdź i historia w PowerTab

 

Pracując w konsoli, przechodząc do innej lokalizacji chcemy powrócić czy przypomnieć sobie wpisane polecenia czy znaleść się w katalogu w którym byliśmy 10 min temu, jeśli wymaga tego sytuacja. Przypuścmy że znajdujemy się w katalogu Windows i zaszła potrzeba przejść do innego katalogu w tej lokalizacji, w powyższych przykładach pokazałem listing dysku i tu ta zasada odbędzie się podobnie. Już samo naciśnięcie (tab) spowoduje listing zawartości katalogu w którym aktualnie się znajdujemy (przy tekście zgłoszenia bez wpisanego żadnego polecenia), Tab poprzedzamy poleceniem cd, nastąpi listing zawartości, wystarczy wybrać w tabeli ścieżke i dać enter, program sam dopisze cudzysłowia w ścieże jeśli sama ścieżka tego wymaga. Na skróty, odtwarzanie historii przechodzenia z katalogów. Te wszystkie czynności, aby ich nie powtarzać i poruszać się dynamicznie w konsoli, PowerTab zapisuje historie podczas jednorazowej sesji. Więc, aby odtworzyć historie i za jej pomocą przechodzić do innych katalogów należy użyć globalnego polecenia h_ (Tab)i przefiltrować historie poleceń, poleceniem h_cd (tab), pojawi się wykaz.

helpcd1gm8.png

 

Samym poleceniem h_ , PowerTab wyświetli pełną historie wpisanych poleceń. Możliwość filtrowania wpisanych poleceń np. Get-, poleceniem h_g (Tab). Użycie h_ (tab):

helpp1hu2.png

 

Spis poleceń z czasem ich wykonania, czasem zakończenia wykonania działania oraz stanem wykonania polecenia (FunctionStatus). PowerTab oferuje odczyt tych właściwości w tabeli GUI, za pomocą globalnego polecenia g_ (Tab):

history1rv4.png

 

To co opisałem to nie jest nic nadzwyczajnego, ale jedno trzeba przyznać że bardzo ułatwia prace i poruszanie się w konsoli. To Tyle...

 

Na blogu The PowerShell Guy pojawiła się wersja testowa PowerTab for PowerShell V2 Alpha przeznaczona dla wersji PowerShell V2 CTP2, implementowana jako moduł. Nowa wersja została usprawniona o nowe, dodatkowe przełączniki, takie jak dynamiczna konfiguracja polityki uruchamiania skryptów czy też usprawnienie pisania kodu. Prezentacja programu PowerTab for PowerShell V2. Prezentacja nowych przełączników oraz downland PowerTab V2 Alpha 1. Instalacja PowerTab. Wersja przeznaczona jest dla beta testerów. Jest to projekt rozwojowy, więc do czasu wydania może się wiele zmienić, nie posiadająca konfiguracji.

testtabrt0.png

Żródło: The PowerShell Guy - PowerTab V2 Alpha 1

 

Update PowerTab - 23.7.2008

Na blogu The PowerShell Guy pojawiła się aktualizacja testowej wersji PowerTab przeznaczonej dla PowerShell V2 CTP2. Aktualizacja zawiera, możliwość listowania zawartości rejestru z poziomu samego programu oraz listowanie udziału sieciowego używając formatu ścieżki UNC z połączonym komputerem z możliwością filtrowania rozszerzeń plików. Jest to nadal wersja testowa. Więcej na blogu PowerTab for PowerShell V2 Update.

obrtabtt4.png

Żródło: The PowerShell Guy

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...