Skocz do zawartości

Optymalizacja i odchudzanie Windows XP


picasso

Rekomendowane odpowiedzi

flag_medium.pngDefragmentacja


Regularna defragmentacja wszystkich dysków jest podstawą szybkości dysku i systemu.


Defragmenter Windows:

Defragmenter wbudowany do Windows to Diskeeper Lite, skrojona funkcjonalnie wersja komercyjnego Diskeepera. Uruchamiamy go poleceniem:

Start >>> Run (Uruchom) >>> dfrg.msc

Otworzy się konsola defragmentatora, która umożliwia zanalizowanie wybranych dysków pod kątem stopnia sfragmentowania. Nadmiar czerwonego koloru to znak ostrzegawczy i konieczność przeprowadzenia szybkiej defragmentacji.

dfr1.png

Można sobie ułatwić uruchamianie narzędzia poprzez dodanie do menu prawokliku opcji Defragmentowania. Umożliwia to narzędzie:

ContextDefrag



Warunki do przeprowadzenia prawidłowej defragmentacji:

Wyczyszczenie plików-śmieci - Przede wszystkim należy zredukować pliki TEMP/TMP/Temporary Internet Files i śmietniczek. Nie ma zupełnego sensu prowadzić defragmentacji plików które i tak będziemy potem usuwać. Ciekawostka: pliki w koszu nie są defragmentowane.

Dostateczna ilość wolnego miejsca na dysku - Brak dostatecznego miejsca na dysku zawiesi defraga i nie pozwoli mu skończyć a raczej dobrze zacząć roboty. Potrzeba minimum 15% wolnego miejsca na dysku bo inaczej wydłuża to czas defragmentacji dość znacznie. Przypadek skrajny: nieskończoność przy 1%.

Brak błędów dysku - Defragmentacja się nie uda na dysku z błędami. Więc zanim przystąpimy do defragmentacji na wszelki wypadek uruchamiany checkdiska lub inny korektor wad dyskowych.

Powyłączanie innych procesów i programów - Podstawa sprawnej działalności tego narzędzia i skrócenie jego czasu działania to pozbycie się zbędnych procesów działających w tle. Mogą one wchodzić z nim w konflikt poza tym kwestia dostępnej pamięci. To zwłaszcza może być: screensaver i antywirus. Defragmentator się męczy i albo działa wolniej albo bez przerwy zaczyna od początku. Defragmentację można wykonać w trybie awaryjnym lub w stadium określanym jako clean boot / czysty start przy udziale tylko podstawowych procesów Windows. Metoda ta opisana została wcześniej w wątku użytkowania narzędzia msconfig.



Czego nie potrafi defragmenter Windows:

1. Brak defragmentacji plików systemowych: pagefile.sys, hiberfil.sys, pliki Dziennika zdarzeń i rejestru oraz na partycji NTFS pliki metadata + MFT.
2. Brak defragmentacji wolnej przestrzeni
3. Ubogie opcje: wymóg 15% wolnego miejsca, brak możliwości wyboru trybu pracy, brak opcji wykluczających ze skanu np. pliki tymczasowe.
4. Niska skuteczność:

Przykładowo poddałam analizie widoczny na obrazku wyżej systemowy dysk C, po uprzednim doprowadzeniu sytuacji do stanu 20% wolnego miejca. Defragmenter Windows stwierdził, iż partycja ta nie wymaga defragmentacji, choć poszatkowanie na dłoni a po defragmentacji żadnych większych zmian:

dfr4.png

Innym przykładem nieudolności może być wynikowy graf po defragmentacji owego dysku D z obrazka wyżej. Jak widać różnica znikoma. Wg raportu systemowe narzędzie nie potrafiło poradzić sobie z konsolidacją olbrzymich plików ISO gier, które zostały nietknięte procesem defragmentacji.

dfr2.png



Programy do defragmentowania:

Komercyjne:

Program który polecam do kompletnej defragmentacji to komercyjny PerfectDisk (o dziwo jedyna aplikacja tego typu certyfikowana przez MS) który adresuje wszystkie wady wyliczone wyżej. Wykorzystanie opcji Offline Defragmentation umożliwi defragmentację specjalnych plików systemowych oraz scalenie i stosowne uplasowanie na partycji pliku MFT i jego przestrzeni oraz plików Metadata.

Ten sam dysk C po operacji PerfectDiskiem:

dfr5.png

Ten sam dysk D po operacji PerfectDiskiem:

dfr3.png



Darmowe:

Programy którymi można całkowicie zastąpić defragmenter systemowy to:
- PerfectDisk Free Defrag, Puran Defrag Free Edition
- MyDefrag (ex JKDefrag) do połączenia z działaniem PageDefrag, który selektywnie dedykuje ułomności systemowego defragmentatora.

Alternatywnie można prowadzić defragmentację kompletnie z zewnątrz bez załadowanego Windows, co umożliwi scalenie systemowych plików. Do akcji jest wymagana samostartująca płytka LiveCD zbudowana przez BartPE z wtyczkami do darmowych defragmentatorów Auslogic / JKDefrag.



Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

flag_medium.pngMaster File Table (MFT) tylko NTFS

Na systemach NTFS znajduje się specjalny plik Master File Table (MFT). Każda z partycji NTFS niezależnie od tego czy jest systemową czy nie ma ten plik. W nim są wejścia do każdego pliku na partycji włącznie z samym plikiem MFT. A te wejścia to pełne info o rozmiarze, ścieżce dostępu, datach edycji, utworzenia ... W normalnych okolicznościach struktura MFT jest kompletnie utajniona i "zadziwia" wynikami w takich programach jak Rootkit Revealer:

mftrr.gif

Plik MFT jest bardzo ważny dlatego też NTFS wprowadza specjalne zabezpieczenie by nie uległ fragmentacji (= wydajność kaput!). Mianowicie rezerwuje on wstępnie jakiś procent przestrzeni dysku by zachować ciągłość wpisywanych do tego pliku danych. A więc defacto na czystej partycji NTFS już mamy zajętą przestrzeń pod ten plik dla wpisów które mają się pojawić w przyszłości. Jeżeli pliki skasujemy z partycji NTFS to ich wejścia w pliku MFT są oznaczone jako "wolne" i "do ponownego wykorzystania" ale rozmiar pliku nie spada. Wstępnie rozmiar pliku jest określony proporcjonalnie do rozmiaru partycji jako 12%.


Czynniki wpływające na fragmentację MFT:

Im więcej plików dodawanych do partycji NTFS tym więcej wejść jest tworzonych w pliku MFT. I możemy mieć tu skutek uboczny. Na partycjach z mnóstwem małych plików MFT rozrasta się szybciutko bo mały plik może tworzyć duże wejście w MFT. I MFT może przekroczyć swym rozmiarem rezerwowaną pod niego przestrzeń a to już prowadzi do jego fragmentacji. Sposobem by to ominąć jest powiększenie owej rezerwowanej przestrzeni za pomocą edycji rejestru (patrz dalej).

UWAGA: Fragmentacja MFT to też wynik przekonwertowania partycji FAT32 na NTFS. Konwersja za pomocą narzędzia systemowego convert.exe jest ułomna gdyż MFT jest zapisywane na chybił trafił tam gdzie się mieści a nie w logicznym ciągu klastrów.


Pobieranie informacji o MFT:

Bieżącą wielkość pliku MFT oraz stopień jego sfragmentowania możemy podejrzeć bezpośrednio w Windows startując wbudowany w system defragmenter, analizując wybrany dysk i podglądając raport:

mftreport.png

Uzupełnieniem jest darmowe narzędzie NTFSInfo, które pokazuje tajemne szczegóły partycji NTFS włącznie z rozmiarem pliku MFT i rezerwowanej dla niego strefy:

ntfsinfo.png


Defragmentacja MFT:

Wspomniana w poście wyżej. Pełne wykonanie kompleksowej defragmentacji z poziomu Windows za pomocą systemowego defragmentera jest niemożliwe. Cytat ze strony Microsoftu: Obecnie tylko narzędzia defragmentujące innych firm konsolidują nieużywane rekordy segmentu rekordów pliku z tabeli MFT i odzyskują nieużywane miejsce przydzielone tabeli MFT. :P Oto raport sytuacji dyskowej i MFT po użyciu opcji Offline Defragmentation w PerfectDisk - uzyskana ciągłość pliku MFT i jego strefy:

mftperf.png



Powiększanie rezerwowanej przestrzeni dla MFT:



Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\FileSystem

Tworzy się wartość REG_DWORD o nazwie NtfsMftZoneReservation z następującymi liczbami (do wyboru):

1 - małe 12,5% (domyślnie)
2 - średnie 25,5%
3 - duże 37,5%
4 - maxymalne 50%



Edycja ta nie tylko dotyka systemowej partycji ale wszystkich partycji razem! Zostanie zaaplikowana w pełnym wydaniu dopiero na nowo sformatowanych partycjach. Dokonujemy jej wtedy gdy plik MFT przekroczy rozmiarem strefę pod niego rezerwowaną. Przestrzeń zarezerwowana dla MFT będzie wykorzystana dla normalnych zapisów plikowych jeśli zabraknie miejca w innych sferach dysku.



Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngOptymalizacja NTFS


Poniżej są 2 triki mogące troszkę zoptymalizować system plików NTFS. Czemu tylko troszkę? W normalnych okolicznościach efekt tych akcji będzie niezauważalny. Dostrzegą go tylko ci co mają bardzo słabe i wolne dyski oraz tysiące plików. I tym to radzę.


Wyłączenie alternatywnych nazw 8+3

Prócz nazw zwykłych są tworzone i nazwy skrócone w stylu DOS czyli 8znaków - kropka - 3znaki np. PROGRA~1 jako odpowiednik Program Files. Wyłączenie tej funkcji może przyśpieszyć operacyjność. UWAGA: Skutkiem ubocznym deaktywacji będzie niemożność puszczenia w ruch DOS-owych gier oraz problemy z narzędziami do partycjonowania (np. Partition Magic) czy odzyskiwania danych (np. Ontrack EasyRecovery). Niemożliwe stanie się kasowanie problematycznych plików z linii komend przy użyciu nazw "dosowych". By to wyłączyć należy dokonać edycji rejestru:


Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem

Edytujemy wartość NtfsDisable8dot3NameCreation poprzez podmianę liczby 0 na 1.





Wyłączenie Last Access Update / Znacznika ostatniego dostępu

Przy otwieraniu pliku system weryfikuje datę ostatniej jego modyfikacji. Ten "timestamp" może być przydatny dla innych aplikacji które wykrywają jakie pliki były ostatnio używane. Niemniej aktualizowanie można wyłączyć w celu przyśpieszenia operacji plikowych:


Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem

Edytujemy wartość NtfsDisableLastAccessUpdate poprzez podmianę liczby 0 na 1.




Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngIndeksowanie dysku


Za działanie tej opcji jest odpowiedzialne Indexing Service (Usługa indeksowania). Indeksowanie polega na tym, że Windows w wybranych przez siebie momentach przegląda sobie zawartość dysków twardych i kataloguje dane. Dzięki temu wyszukiwanie plików (np. za pomocą polecenia Start >>> Wyszukaj) trwa znacznie krócej.


Włączenie:

Jest to cenne w przypadku, gdy często wykorzystujesz opcję Szukaj, masz bardzo duże partycje z ogromną ilością plików. By włączyć indeksowanie należy:

Start >>> Search (Szukaj)

Po kliknięciu na Change preferences (Zmień ustawienia) wybierz With Indexing Service (Używając usługi indeksowania). W nowo otwartym oknie Indexing Service (Usługa indeksowania) wybierz Yes, enable... (Tak, włącz...).

index1.png

Następnie wskazujemy obiekty, które zostaną zindeksowane:

1. Wybrane pliki lub foldery:

Z prawego kliku na wybrany element pobieramy Properties (Właściwości), w których przy atrybutach klikamy Advanced (Zaawansowane) i zaznaczamy For fast searching ... (Dla szybkiego wyszukiwania ... ).

index3.png

2. Całe dyski:

prawy klik na ikonę wybranego dysku >>> Properties (Właściwości) >>> General (Ogólne)

Zaznacz opcję Allow Indexing Service ... (Zezwalaj na indeksowanie ... ). Następnie kliknij przycisk OK. Zostanie wyświetlone okno z pytaniem, czy zastosować tę zmianę do wszystkich podfolderów wybranego dysku, co oczywiście potwierdzasz. Operacja może potrwać dłuższą chwilę.

index2.png


Wyłączenie:

Indeksowanie ma sens, gdy operujemy na naprawdę ogromnych dyskach z ogromną ilością często przeszukiwanych plików. Zwykle indeksowanie jest zbędne i zwykły użytkownik nie czerpie z niej benefitów. Co więcej, jest to potwór pożerający ogromną ilość zasobów systemowych, uniemożliwiając w ten sposób komfort wielu operacji. W teorii usługa ta się włącza w momentach bezczynności komputera, w praktyce natomiast może się włączać w najmniej spodziewanych momentach np. podczas grania w gry. Skutkami ubocznymi działania tej usługi jest spowalnianie komputera, zacinanie się gierek czy filmów. Wyłączamy. Po restarcie zwolni się kilka do kilkudziesięciu mega na dysku.

Tą funkcję usuwamy całkowicie przez Add/Removes Programs (Dodaj/Usuń Programy) >>> Add Removes Windows Components (Dodaj/Usuń Składniki systemu Windows).

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngKompresja (tylko NTFS)

Jednym z benefitów systemu plików NTFS jest możliwość transparentnego kompresowania danych w celu zaoszczędzenia miejsca na dysku. Transparentne czyli takie, które odbywa się bez udziału użytkownika a same dane choć "ściśnięte" są nadal dostępne. Nie jest więc to typowe "zipowanie". Kompresja nie wpływa na kondycję dysku ale zajmuje czas procesora. Skompresowane elementy łatwo zidentyfikować po niebieskim kolorze nazw:

compress3.png



Wyróżnianie kolorem jest domyślnie włączone. Jeśli komuś to przeszkadza może ewentualnie to zlikwidować (ale po co!):

Tools (Narzędzia)>>> Folder options (Opcje folderów) >>> View (Widok)

I odznaczasz opcję Show encrypted or compressed NTFS files in color / Wyświetl skompresowane pliki i foldery innym kolorem.




Mamy do wyboru kilka wariacji kompresowania:


Wybrane pliki lub foldery:

Z prawego kliku na wybrany element pobieramy Properties (Właściwości), w których przy atrybutach klikamy Advanced (Zaawansowane) i haczykujemy co poniżej:

compress1.png

Całe dyski:

Z prawego kliku na wybrany dysk pobieramy Properties (Właściwości) i w zakładce General (Ogólne) haczykujemy co poniżej:

compress2.png

Narzędzie compact.exe

To wbudowane narzędzie dające możliwość bardziej zaawansowanych opcji kompresji. Uruchamiamy je z linii komend czyli:

Start >>> Run (Uruchom) >>> cmd i wpisujemy w linii komend polecenie compact z odpowiednim przełącznikiem:

compact.png



Kompresujemy nieużywane konta i aplikacje

Akcji tych dokonujesz:
- W folderze Documents and Settings szukasz kont, których w ogóle niewykorzystujesz. Zwykle konto Administratora, widoczne jedynie na skrinie logowania w trakcie startowania w trybie awaryjnym. Możesz te konta skompresować by zaoszczędzić kilka mega bez wpływu na performance systemu.
- W folderze Program Files wyszukując jakiś aplikacji, których nie używasz np. Netmeeting. Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał skorzystać z programu będzie on pracował poprawnie.
Generalnie: czego nie używasz, możesz skompresować.


Uwaga:

Nie kompresuj komponentów systemowych w użyciu. Wydajność pójdzie gwałtownie w dół!

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngOdchudzanie dysku

To przyda się tym z malutkimi dyskami/partycjami. No to teraz odzyskujemy cenne megabajty. 2 mega-pliki, które wykańczają dysk, to zlokalizowane bezpośrednio na c: - pagefile.sys i hiberfil.sys - odpowiedzialne kolejno za pamięć wirtualną i hibernację.

1. Dopasowywujemy (czytaj zmniejszamy) rozmiar pliku pamięci wirtualnej (była już o tym mowa wcześniej)

2. Wyłączamy hibernację ~400MB

3. Wyłączamy Przywracanie systemu ~400MB

4. Wyłączamy Ochronę plików Windows ~400MB

5. Odinstalowywujemy zbędne składniki systemowe

6. Kompresujemy pliki, foldery, dyski

7. Kasujemy zawartość wybranych folderów

8. Kasujemy pliki tymczasowe


Niektóre z wymienionych wyżej akcji są trwałe w skutkach, inne wymagają okresowego powtarzania.



Dopasowanie rozmiaru Kosza:

Taki niepozorny kosz ..... Nie wszyscy zwracają na niego uwagę, a może on być właśnie przyczyną kłopotów. Pierwsze co każdy powinien zrobić to go właśnie opróżnić. A na dalszą metę opróżnianie wprowadzić jako swój nawyk. Kosz ma domyślnie ustawione aż 10% miejsca na dysku i nie dbając o niego można doprowadzić do efektownego zniknięcia miejsca. Regulacji opcji kosza dokonujemy następująco:

prawy klik na ikonę kosza na pulpicie >>> Properties (Właściwości)

Sugeruję zmniejszenie przeznaczonego miejsca. Jest jeszcze taka opcja, która powoduje, że kasowane pliki nie wlatują do Kosza tylko od razu są usuwane z dysku. Opcję tą jednak polecam tym, którzy w miarę wiedzą co robią bo bez dodatkowych narzędzi w ten sposób skasowanego pliku już nie odzyskamy.

Tej opcji jednak wcale nie musimy zaznaczać. Mając pewność co do wybranych plików/folderów, że powinny one od razu być skasowane bez przejścia przez kosz wystarczy podświetlić obiekt i wcisnąć SHIFT + DEL.

recycle1.png



Komunikat o małej ilości miejsca na dysku:

Patrz opis Paska zadań.



Narzędzia analityczne:

Są dostępne różne darmowe programy zajmujące się analizą zajętości miejsca na dysku, np.:

SpaceSniffer
WinDirStat


W zależności od możliwości programu folder System Volume Information (Przywracania systemu) może być wyświetlany jako zerobajtowy. To nie jest zgodne z prawdą, jest to znak braku uprawnień do folderu ergo niemożności pobrania danych.
Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngNarzędzie Disk Cleanup (Oczyszczanie dysku)


Start >>> Accessories (Akcesoria) >>> System Tools (Narzędzia Systemowe) >>> Disk Cleanup (Oczyszczanie dysku)

Narzędzie to pozwoli w sposób podstawowy uwolnić miejsce na dysku. Problemem może się okazać opcja Compress Old Files (Kompresuj stare pliki) zmniejszająca objętość plików, które przez długi czas były nie używane (data ostatniego dostępu). Jeśli plików tych jest bardzo dużo lub też w rejestrze jest nieprawidłowa ścieżka dostępu przekierunkowywania czyściciela narzędzie się zawiesi nawet na "nieskończoności" na tym okienku:

compressold.png

Problem rozwiązuje edycja rejestru:


Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i skasuj z prawokliku klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\VolumeCaches\Compress old files

Plik, który to zrobi automatycznie: deletecompressoldfiles.reg. Plik, który przywróci ten wpis z powrotem: deletecompressoldfilesundo.reg.

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngKasowanie zawartości niektórych folderów


Foldery Windows:


C:\WINDOWS\Help - tam są pliki pomocy i Media Tour ~50MB. Jeśli to skasujesz to nigdy więcej nie będziesz mógł skorzystać z pomocy Windowsa uruchamianej za pomocą klawisza F1 lub z linków do tej pomocy umieszczonych w różnych zakładkach systemowych. Wszystko jest tu łatwo kasowalne z wyjątkiem TOUR.EXE, co w zasadzie jest flash playerem. Ten plik jest zablokowany. Pozbywasz się go startując w trybie awaryjnym.

C:\WINDOWS\Driver Cache\i386 - tam są przechowywane kopie sterowników ~100MB. Jeśli będą potrzebne Windows po prostu zapyta o płytę instalacyjną cd.......

C:\WINDOWS\system32\DirectX\Dinput - tam są kolekcje fotografii różnych urządzeń dla graczy oraz pliki konfiguracyjne. Jeżeli nie grasz wcale lub nie korzystasz z takich dodatków możesz skasować tą zawartość. Nie jest to dużo bo tylko coś ponad ~2MB.

Ponadto wydają się bezpiecze do kasacji podfoldery z folderu Windowsa: ehome (po instalacji SP1), Addins, Repair. Nie mogę tego jednoznacznie potwierdzić.


Foldery, których nie należy naruszyć:

C:\WINDOWS\PCHEALTH - Folder relatywny do różnych funkcji monitoringu, raportowania błędów oraz Centrum Pomocy Tech. Są skutki uboczne tego. Likwidacja pliku C:\Windows\Pchealth\Helpctr\Offlinecache\index.dat powoduje dysfunkcję Msinfo32.exe (pętla zwrotna na stronę główną pomocy). Ten folder zawiera też narzędzie msconfig.exe.

C:\WINDOWS\Installer - Folder instalatora MSI grupujący obiekty programów skonstruowanych na bazie tego mechanizmu. Cel to reperacja / dodawanie - usuwanie - modyfikacja składników programowych. Kasacja tych kopii niekiedy wścieka programy już zainstalowane, które zaczynają uruchamiać swój instalator proszący o uzupełnienie braku. Jedyne na co można się skusić, to usunięcie danych tych programów, których na dysku na pewno nie ma. W razie problemów z programami opartymi na MSI można skorzystać ze specjalizowanego usuwacza Fix-it Microsoftu (zastępuje stary Windows Installer Cleanup Utility).




Dla tych co nie lubią skórek, kompozycji, wizualizacji i kursorów:

To nie jest pociągnięcie dla uzależnionych od gadżetów Windows. W większości zawierają one owe bajerki graficzne: schematy dźwięku, extra kursory, mapy bitowe, skóry itd.

C:\WINDOWS\Media - tam są pliki dźwięków windowsa np. dźwięk zamykania systemu. Kasujesz to tylko wtedy, gdy nie używasz żadnych domyślnych dźwięków Windows. To tylko parę mega.

C:\WINDOWS\Cursors - kursory

C:\WINDOWS\Web - tu są m.in tapety Windowsa

C:\Program Files\Windows Media Player\Skins - skórki naszego playerka Billa

......itd.........



Foldery innych aplikacji:


MSOCache (Lokalne źródło instalacji)

To ukryty folder plików instalacyjnych pakietu Microsoft Office. Zawsze jest tworzony na partycji/dysku z największą ilością wolnego miejsca co oznacza że nie zawsze na systemowym. Tak średnio to ma on z ~kilkaset MB...
W zasadzie to MSOCache jest potrzebne tylko i wyłącznie po to by do dodawania/odejmowania składników Offica nie trzeba było używać płytki cd. Zresztą ten instalator Offica ma funkcję wykrywania małej ilości miejsca na dysku (wymagane 1,5gig). Brak ? To się samo to MSOCache wyłącza. Preferowana metoda z okna instalacji. W czasie instalki wyskakuje bowiem komunikat, w którym jest opcja Usuń pliki instalacyjne ze zwodniczym komentarzem "zaleca się zachowanie plików instalacyjnych".... Jeśli jednak ominąłeś ten punkt możesz usunąć te pliki już po instalacji poprzez:

Start >>> Akcesoria >>> Narzędzia Systemowe >>> Oczyszczanie dysku

Wybierasz dysk. Z listy wybierasz Pliki instalacyjne pakietu Office. Jeśli rozmiar plików jest zero, to znaczy to że są one na innym dysku/partycji.
Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngUsuwanie plików Windows Update


Pliki instalacyjne Windows Update, w zależności od obranej metody instalacji, zapełniają jeden z wymienionych poniżej folderów:

C:\WUTemp
C:\Program files\Windowsupdate
(ukryty)

WUTemp to folderek tymczasowy, w którym są czasowo gromadzone updaty przed ich instalką. Folder ten i jego zawartość spokojnie można usunąć pod warunkiem, że nie leci w tym czasie Windows Update. On i tak po skasowaniu zostanie utworzony na nowo podczas działania Windows Update. Zamiast na dysku systemowym może się odtwarzać na innym. Jest to zaprojektowane przez Microsoft, a dotyczy to odpowiedniej ilości miejsca na dysku.


9470bb12e8a4f3447657236478e41c5 itd.

Jest to tymczasowy folder instalacyjny SP i łat, o nazwie generowanej zmiennie. Zawsze tworzony na partycji z największą ilością wolnego miejsca a więc niekoniecznie na systemowej. Jest całkowicie zbędny po instalacji SP / łat. W teorii po pomyślnym zainstalowaniu poprawek powinien ulec samokasacji. Jeśli się tak jednak nie stanie można go z czystym sumieniem skasować.


W folderze WINDOWS mogą się pojawić następujące foldery:

uninstallwu.png


$NtServicePackUninstall$

W trakcie instalacji Service Packa jest zadawane pytanie czy archiwizować pliki instalacyjne na dysku. Jeśli dasz odpowiedź "nie" kopia zapasowa nie jest tworzona. Jeśli dasz odpowiedź "tak" Windows automatycznie wygeneruje backup obecnych plików i ustawień właśnie w folderze: $NTServicepackUninstall$. Zawartość tego folderu jest wykorzystywana do przywrócenia stanu systemu sprzed instalacji SP. Jeśli skasujesz ten folder SP nie będzie się dało odinstalować z systemu. Nadal będzie wprawdzie figurować na liście Dodaj/Usuń ale próba deinstalacji zwróci błąd. Patrz dalej jak usunąć to wejście. Folder skasować można mając pewność, iż SP nie będzie odmontowywane z systemu.


$NtUninstallKB823182$ itd.

Również w trakcie instalacji drobniejszych łatek są tworzone pliki umożliwiające ich odinstalowanie. Te pliki są w postaci ukrytych folderów typu $NtUninstallKB823182$. To "KB823182" to jest numer instalowanej poprawki. Usunięcie tych folderów spowoduje brak możliwości odinstalowania danej łaty. Skasować można. Po kasacji należy jeszcze usunąć za pomocą edycji rejestru wejścia łatek z listy Dodaj/Usuń:


Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

z prawokliku skasuj stosowną pozycję.



Darmowe narzędzie, które wykona automatycznie kasację folderów i edycję rejestru:

XP Remove Hotfix Backup


$xpsp1hfm$ + $hf_mig$

Są to foldery Service Pack i HotFix Migration. Instalując jakieś poprawki, łatki czy hotfixy są one automatycznie dublowane w postaci alternatywnej kopii w tych folderach. Celem jest zapobiegnięcie podmianie wersji plików ich starszymi wersjami. Np. zainstalowałeś na kompie plik łatki Windowsa w wersji 5.6.200. Został sobie on sklonowany w owych ukrytych folderach. Następnie próbujesz instalować np. packa zestawu łatek, który ma ten sam plik ale w wersji starszej np. 5.6.100. Wtedy właśnie jest uruchamiany mechanizm migracji czyli omijania instalki starszej wersji a plik jest pobierany zamiast z packa z netu właśnie z dysku z tej kopii w dolarkowym folderku. Skasować je można. Ewentualne ryzyko masz jest nakreślone wywodzie powyżej.


SoftwareDistribution

Jest to folder pojawiający się na skutek automatycznego ściągnięcia SP (oraz innych łat). Gromadzi tymczasowe kopie instalacyjne updatów. Po pomyślnej instalacji SP2/SP3 można skasować jego zawartość.


Servicepackfiles

Tu są zgromadzone pliki potrzebne do dodawania/usuwania składników systemu Windows. Poza tym jest używany przez Ochronę plików Windows (Windows File Protection). Jest to w zasadzie lustrzana kopia dllcache tylko zawierająca świeższe wersje plików wprowadzone via instalka SP. Jeśli zdeaktywowałeś Windows File Protection i bardzo zależy Ci na miejscu dysku możesz usunąć zawartość z C:\WINDOWS\servicepackfiles\i386, ale proszę nie kasować ani nie przenosić folderu,


Uwaga:

Jeśli system plików to NTFS, próba kasacji większości elementów wymienionych wyżej zwróci błąd "Odmowa dostępu". W takim układzie należy przed podjęciem kasacji foldery przejąć na własność i przyznać im Pełną kontrolę.

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngUsuwanie / wyłączanie plików log


Po czystej instalacji XP oraz SP pojawi się ~ 40MB plików *.log. Można je bezpiecznie pokasować. Czasem informacje w nich mogą się jednak przydać do diagnostyki problemów instalacyjnych. Dodatkowe rodzaje logów:



Usunięcie logów BootVis:

Jeśli ktoś skorzystał z narzędzia diagnostycznego Bootvis i ustawił permanentny Tracing po prostu zawiązał sobie pętlę na szyi. Bootvis tworzy log w postaci pliku:

C:\WINDOWS\system32\logfiles\wmi\trace.log

I ten log może być katastrofalnie wielki. Przeciętnie bez trudu osiąga kilka giga. Najbardziej drastyczny przypadek jaki widziałam to waga pliku równa 36 GIGA!




Usunięcie plików Dr.Watson32:

Dr.Watson32 to narzędzie diagnostyczne Windows zarządzające błędami systemu i programów. Gromadzi ono swoje dane w folderze:

C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\Microsoft\Dr Watson

Logi Watsona mogą osiągnąć kuriozalne rozmiary. Przed opróżnieniem zawartości tego folderu należy dostosować opcje samego programiku:

Start >>> Run (Uruchom) >>> drwtsn32

W okienku, które nam wyskoczy w sekcji Application errors (Błędy aplikacji) właśnie możemy zobaczyć co nam się kiepściło. W sekcji Options (Opcje) odznaczamy wszystkie pola i zatwierdzamy wybór. Teraz możemy już wyczyścić na zero folder Watsona.

watson.png



Usunięcie logów WBEM:

Usługa Windows Management Instrumentation (WMI) loguje wszelkie informacje, ostrzeżenia i błędy do plików log zlokalizowanych w folderze:

C:\WINDOWS\System32\Wbem\Logs

Pliki logów są niezbędne do profesjonalnych poszukiwań przyczyn błędów dla skryptowych developerów i wytrawnych administratorów systemu. Przeciętny użytkownik komputera nie dość że o nich nie wie to na dodatek nie umie się nimi posłużyć. Wprawdzie logi te raczej nie tworzą ogłuszających rozmiarów (ale Framework.log może przekraczać sztywno zdefiniowany rozmiar) ale ich wyłączenie oszczędzi zbędne operacje I/O i będzie mieć częściową rolę w ograniczeniu fragmentowania dysku:

Start >>> Run (Uruchom) >>> wmimgmt.msc

Z menu Action wybrać Properties i przejść do zakładki Logging, w której można skonfigurować zachowanie logów oraz ich rozmiar. Z punktu zwyczajnego szaraczka opcją jest deaktywacja:

wbem.gif



Usunięcie lub ograniczenie rozmiaru plików *.dmp (zrzutów pamięci):

W momencie wystąpienia awarii Windows zapisuje zawartość RAM-u do specjalnych plików *.dmp wg 3 trybów:

Complete memory dump - Zapis całej pamięci memorydump.dmp
Kernel memory dump - Zapis kernela i HAL
Small memory dump (64 KB) - Wersja mini czyli zapis listy załadowanych sterów, procesów itd.


Kernel i Complete tworzą zrzut w postaci pliku memory.dmp w folderze C:\WINDOWS a tworząc nowy usuwają poprzedni. Minidump tworzy kolejne instancje zrzutów nie usuwając poprzednich w postaci plików typu Mini011004-01.dmp w folderze C:\WINDOWS\Minidump. 2 pierwsze mogą tworzyć mega-pliki. Minidump jest dobry dla oszczędzeniu miejsca na dysku. Możesz te pliki bezpiecznie pokasować. By zapobiec ich dużemu rozmiarowi lub zadecydować że w ogóle nie będą tworzone udaj się do:

Control panel (Panel sterowania) >>> System >>> Advanced (Zaawansowne) >>> Startup and Recovery (Uruchamianie i odzyskiwanie)

Klikasz Settings (Ustawienia) i w sekcji Write Debugging Information (Zapisywanie informacji o debugowaniu) ustaw opcję na Small Memory Dump lub None (Brak).

Uwaga:

Obecność plików zrzutów pamięci może okazać się pomocna do diagnozowania przyczyn BSOD. Więcej informacji w ogłoszeniu działu Windows: Zakładanie tematu: pomocne raporty i informacje.





Przeniesienie loga Harmonogramu Zadań:

Usługa Harmonogramu zadań zapisuje swoją aktywność w pliku:

C:\WINDOWS\SchedLgU.txt

Ten plik nigdy nie rozrasta się gdyż limituje go ustawienie rejestru zakładające maximum 32KB. Więc opisywany tu tip nie będzie grał roli w zbijaniu miejsca na dysku ale raczej pełnił rolę kosmetyki folderu systemowego. Jeśli komuś zależy by plik powstałał na terenie odizolowanym od partycji z Windows może dokonać czynu tutaj:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\SchedulingAgent

Kliknij podwójnie w wartość LogPath wprowadzając nową ścieżkę dostępu włącznie z nazwą pliku. Po edycji zresetować usługę Harmonogramu zadań poprzez:

Start >>> Run (Uruchom) >>> cmd i wpisanie tych dwóch komend:

NET STOP SCHEDULE
NET START SCHEDULE


Plik w starej lokalizacji można skasować.




Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngUsuwanie plików Thumbs.db i Album Arts


thumbs.png

Kiedy podglądasz folder w widoku miniatury (thumbnail) XP tworzy ukryty plik thumbs.db. Jest to cache miniaturek bieżących obrazków zgrupowanych w tym folderze. Pomimo, że plik ma status ukryty wyświetla się on w plikach, które udostępniasz przez p2p. Więc jeśli chcesz tego uniknąć i zaoszczędzić troszkę miejsca na dysku to wyłącz tą funkcję. Przejdź do Mój komputer i wybierz z górnego menu:

Tools (Narzędzia) >>> Folder Options (Opcje folderów) >>> View (Widok)

W sekcji Advanced (Ustawienia zaawansowane) zaznacz Do not cache thumbnails (Nie buforuj miniatur). Teraz możesz hurtem wyszukać wszystkie pliki thumbs.db na twoim komputerze i je skasować. Nie zostaną ponownie utworzone. Skasowanie ich niczym nie grozi!


albumart.png

Windows Media Player w wersji 9 i wyżej tworzy mnóstwo tzw. album arts czyli ukrytych plików-ikonek z okładkami albumów. Są one wykorzystywane przez matryce folderów do tworzenia ikony folderu po wybraniu opcji miniatury. Choć mikroskopijne rozmiarem śmiecą strasznie i wyświetlają się w zbiorach udostępnionych. By się ich pozbyć wystarczy tylko dostosować pewne opcje w WMP:

Tools (Narzędzia) >>> Options (Opcje) >>> Privacy (Prywatność)

I odznaczasz dwie opcje:

Retrieve Media information for CDs and DVDs from the internet / Wyświetl informacje o multimediach z internetu

Update my music files (WMA and MP3 files) by retrieving missing media information from the internet / Aktualizuj moje pliki muzyczne, pobierając informacje o multimediach z Internetu



 

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngRecent i MRU



My Recent Documents / Niedawno używane dokumenty:

Skróty Recent (Ostatnio używane) nie mają znaczenia dla miejsca na dysku, ale śmiecą strasznie w Menu Start. By wyeliminować je z menu należy:


Dla menu stylu XP


recent3.gif

prawy klik na Start >>> Properties (Właściwości) >>> Customize (Dostosuj) >>> Advanced (Zaawansowane)

recent1.gif

Użycie opcji Clear List / Wyczyść listę spowoduje opróżnienie folderu Recent. Odznaczenie opcji List My most recently open documents / Wyświetl moje ostatnio otwierane dokumenty usunie tę pozycję z Menu Start. Ekwiwalentem tego ustawienia jest następująca edycja rejestru:


Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

Zmodyfikuj obecną tam wartość DWORD o nazwie Start_ShowRecentDocs przypisując jej wybraną liczbę: 0 (wyłącza pokazywanie) / 2 (włącza pokazywanie).

Pliki, które to zrobią za ciebie: recenthide.reg + recentshow.reg.



Recent z Menu stylu XP można też usunąć w taki sam sposób jak to opisane poniżej dla Menu klasycznego.


Dla menu klasycznego


recent4.gif

prawy klik na Start >>> Properties (Właściwości) >>> Customize (Dostosuj) >>> Clear (Wyczyść)

recent2.gif

To tylko usunie te śmieci z dysku z relatywnego folderu. Niestety menu klasyczne nie ma opcji ukrywania ich w menu i pojawią się tam znowu. By ukryć śmierciarskie Recent w klasycznym menu Start należy przeprowadzić tę edycję:


W kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Utwórz nową wartość DWORD o nazwie NoRecentDocsMenu przypisując jej liczbę 1.




Dla obu typów menu:


Istnieją też edycje, które pozwalają redukować liczbę Recent. Do wyboru:


W kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Tworzysz nowe lub edytujesz istniejące wartości DWORD:

MaxRecentDocs - limituje liczbę Recent. Plik, który ustawi limitację do 25: maxdocs.reg

ClearRecentDocsOnExit - ustawione na 1 automatycznie opróżnia listę dokumentów umieszczonych w Menu Start przy zamykaniu systemu. Plik, który to zrobi za ciebie: clearrecentdocsonexit.reg.






MRU / Most Recently Used:

Most Recently Used (MRU) to lista gromadząca informacje typu nazwy i / oraz lokalizacje plików ostatnio używanych czego efektem są "podpowiedzi" / autowykrycie ostatnio używanej ścieżki w różnych oknach dialogowych. W większości przypadków te informacje są zgromadzone w rejestrze, choć istnieją aplikacje które gromadzą te dane metodą archaiczną via pliki *.ini. Wejścia w rejestrze zależą od typu aplikacji. Lista podsumowująca lokalizacje MRU dostępna w artykule zlokalizowanym poniżej. Uwaga: Czyszczenie grupy MRU jest tak pożyteczne jak i nie każdego może zadowolić skutkami.



Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\comdlg32

NoFileMru - ustawione na 1 usuwa MRU z okien dialogowych.

Plik, który to zrobi za ciebie: nofilemru.reg




Darmowe narzędzia usuwające Recent-MRU

Jest to standard wielu ogólniejszych sprzątcza dyskowych czy niektórych programów antymalware. Są też narzędzia specjalizowane w usuwaniu tych drobnych śmieci:

ClearRecent
MRU-Blaster



Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngTemp i Tymczasowe pliki internetowe


Opróżnianie zawartości TEMP

Tymczasowe pliki utworzone przez programy powinny być przez nie automatycznie usuwane. Niestety to nie zawsze się dzieje. Tam często zbierają się GIGantyczne struktury a i infekcje bardzo lubią te lokalizacje. Do regularnego pilnowania następujące ścieżki dostępu:

C:\Documents and Settings\Nazwa twojego profilu\Local Settings\Temp (folder Local Settings jest ukryty)

Możesz się do niego dostać błyskawicznie poprzez wpisanie w pasku adresów %temp%

C:\WINDOWS\Temp - zapełnia się rzadziej ale też należy go sprawdzać



Tymczasowe pliki internetowe

Tymczasowe pliki internetowe są zlokalizowane w folderze:

C:\Documents and Settings\Nazwa twojego profilu\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files

Rozmiar tego cache Tymczasowych plików internetowych ustawiasz w opcjach samego browsera:

Tools (Narzędzia) >>> Internet options (Opcje internetowe) >>> General (Ogólne)

Klikasz Settings (Ustawienia) i w okienku, które wyskoczy wpisz tyle megabajtów ile chcesz przypisać na pliki.

Ten folder może tworzyć mnóstwo problemów. Jego przepełnienie może prowadzić do następujących skutków:
- pliki graficzne ściągane z netu będą się zapisywały pod innym rozszerzeniem niż są np. bmp zamiast jpg
- błędy ściągania innych plików
- jeżeli dane w tym folderze są "nieświeże" to efektem jest niemożność połączenia się z daną stroną internetową
Dlatego ważnym jest pilnować rozmiaru i regularnie czyścić ten folder.


Kasowanie plików przy zamykaniu przeglądarki

Tools (Narzędzia) >>> Internet options (Opcje internetowe) >>> Advanced (Zaawansowane)

I tam zaznaczasz opcję Empty Temporary Internet Files folder when browser is closed / Usuwaj zapisane strony podczas zamykania przeglądarki.

Ewentualnie możesz to zrobić edytując rejestr. Ściągnij plik, który zrobi to za ciebie: tifuser.reg


Usuwanie plików index.dat

Pliki index.dat przechowują wszystkie informacje na temat twojego surfowania po necie i pomimo skasowania cookies, historii itd. pozostają rosnąc ciągle w rozmiarze z oryginalnych 16KB nawet do 600KB. W celu zwiększenia prywatności można te pliki skasować, tyle że spod Windows jest to przeważnie nie do końca możliwe (błędy "w użyciu"). Paleta możliwości: stworzenie skryptu bat z komendami kasacji (patrz post niżej) lub wykorzystanie jakiegoś zewnętrznego programu specjalizowanego w tym zadaniu (np. darmowy Index.dat Suite). Po udanej kasacji Windows je odtworzy ponownie lecz jako puste.

Uwaga:

Istnieje nietykalny plik Cookie w folderze C:\WINDOWS\Pchealth\Helpctr\Offlinecache, który jest odpowiedzialny za poprawne działanie narzędzia msinfo32 oraz Pomocy technicznej. Przy braku obecności tego pliku przestaje działać nawigacja, po wyborze sekcji zaawansowanych informacji następuje w pętli powrót na stronę główną.




Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngKasowanie plików tymczasowych przy restarcie


Pliki tymczasowe, historię, recent, cookies etc. możemy usunąć bez bólu przy każdorazowym restarcie poprzez własnoręcznie wykonany plik lub dedykowany program. Jeśli ktoś skorzystał z wcześniejszego opisu i zamontował RAMDisk na którym umieścił wszystkie te obiekty kompletnie omija ten wątek gdyż reset komputera jest równoznaczny z czyszczeniem zawartości RAMDisku.


Plik wykonywalny *.cmd lub *.bat


1. Otwierasz Notatnik i wklejasz w nim ten tekst:

cmdow @ /hid

cd %homedrive%%homepath%
rd /s /q locals~1\tempor~1
rd /s /q locals~1\temp\tempor~1
rd /s /q cookies
rd /s /q temp\cookies
rd /s /q locals~1\history
rd /s /q locals~1\temp\history
rd /s /q recent
md recent
rd /s /q locals~1\temp
md locals~1\temp


Z menu Notatnika > Plik > Zapisz jako > zmieniasz rozszerzenie z TXT na Wszystkie pliki *.* > zapisujesz pod dowolną nazwą ale o rozszerzeniu CMD lub BAT np. CLEAN.CMD


- Komenda cmdow @ /hid jest opcjonalna. Jej zadanie to ukrycie okna linii komend w celach kosmetycznych. By móc skorzystać z tej komendy należy ściągnąć narzędzie CMDOW i rozpakować do folderu C:\WINDOWS\system32
- Użytkownicy Windows PL pod locals~1 powinni podstawić ustawi~1
- Wpisy "cookies" musicie przemyśleć, bo ta komenda czyści prócz bezużytecznych i spyware cookies również cenne hasła i loginy naszych kont.
- Jeśli ktoś zastosuje trik z następnego posta z przenoszeniem plików tymczasowych do innej lokalizacji to i w tym pliku powinień uwzględnić stosowne ścieżki dostępu.
- Jak chcesz zmienić coś to edytujesz plik ponownie i usuwasz/dodajesz stosowne linie.


2. Plik umieszczasz w autostarcie. Np. możesz go wrzucić do folderu C:\Documents and Settings\Twoje konto\Start Menu\Programs\Startup lub dodać plik do Harmonogramu zadań.


Windows XP Pro:

Na Windows XP Pro można się posłużyć i inną metodą i sobie wybrać, czy te pliki będą kasowane przy zamykaniu czy przy starcie kompa.

Start >>> Run (Uruchom) >>> gpedit.msc

Computer Configuration (Konfiguracja komputera) >>> Windows Settings (Ustawienia Windows) >>> Scripts (Skrypty)

I w zależności od tego co wybierasz albo klikasz podwójnie w Startup / Uruchamianie albo w Shutdown / Zamykanie. W nowym okienku, które wyskoczy klikasz Add (Dodaj) i wskazujesz utworzony przez ciebie plik *.bat.




3. (Opcjonalnie) Krok dla parananoików. Jeżeli chcesz mieć większą pewność, że nie zostaną ślady, możesz użyć programu Eraser. Jest to zaawansowane narzędzie zabezpieczeń które pozwala na usunięcie "tajnych" danych z dysku poprzez wielokrotne zapisanie na nich wybranych przez siebie wzorów. Jeżeli zainstalujesz Erasera, to wtedy do pliczku *.cmd dodajesz co poniżej:

cd %homedrive%%homepath%
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder Cookies -subfolders -keepfolder -passes 7
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder Locals~1\temp -subfolders -keepfolder -passes 7
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder Locals~1\Tempor~1 -subfolders -keepfolder -passes 7
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder Recent -subfolders -keepfolder -passes 7
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder UserData -subfolders -keepfolder -passes 7
c:\progra~1\eraser\eraserd -folder Micros~1\Office\Recent -subfolders -keepfolder -passes 7
Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngPrzenoszenie plików tymczasowych do innej lokalizacji


Patrz na wcześniejszy opis montowania RAMdisku. Poniższe operacje mogą przekierować foldery właśnie bezpośrednio do wirtualnej partycji.


Cache przeglądarek


firefox_logo.png

Firefox nie ma bezpośrednio dostępnych pewnych opcji manipulacji na cache. By zobaczyć aktualną ścieżkę dostępu proszę wpisać w pasku adresów Liska adres about:cache. By zmienić ścieżkę dostępu wpisz w pasku adresów about:config, z prawokliku wybierz opcję New >>> String jako nazwę wpisz browser.cache.disk.parent_directory:

fox1.png

W kolejnym oknie wpisz ścieżkę dostępu (na przykładzie kieruję do mojego RAMDisku):

fox2.png

Finalnie na liście about:config powinna pokazać się stosowna pozycja:

fox3.png



opera_logo.png

Opera również dzieli liskowy los i omawiane tu opcje nie są dostępne bezpośrednio. By zmienić ścieżkę dostępu do cache należy:

 

Otworzyć w Notatniku plik:

C:\Documents and Settings\Nazwa twojego konta\Dane aplikacji\Opera\Opera\profile\opera6.ini

Przejść do sekcji [user Prefs] i dodać tam następującą linijkę:

cache directory4=B:\Cache4

... gdzie pod "B:\Cache4" podstawiacie swoją preferowaną ścieżkę dostępu.

 

Internet Explorer nie przedstawia żadnych trudności. Ustawienie przeprowadzone wprost z jego opcji:

 

Tools (Narzędzia) >>> Internet options (Opcje internetowe) >>> General (Ogólne)

Klikasz Settings (Ustawienia) i w okienku, które wyskoczy klikasz Move folder (Przenieś folder). Zostaniesz poproszony o wskazanie nowego folderu a po potwierdzeniu tego wyboru Windows cię wyloguje.

 

 

Temp systemu i użytkownika

Jeśli chcesz przenieść foldery typu C:\Documents and Settings\Nazwa twojego konta\Ustawienia lokalne\Temp oraz C:\WINDOWS\TEMP do innej lokalizacji to robi się to jeszcze gdzie indziej edytując tzw. Environment Variables / Zmienne środowiskowe:

 

Control Panel (Panel sterowania) >>> System >>> Advanced (Zaawansowane) >>> Environment Variables (Zmienne środowiskowe)

W sekcji User variables (Zmienne użytkownika) zmieniasz ścieżkę dla tempa z Documents and Settings a w sekcji System variables (Zmienne systemowe) zmieniasz ścieżkę dostępu dla tempa z katalogu windy.

 

tempvariables.png


Sprytnym trikiem będzie przerzucenie wszystkich plików tymczasowych do jednej lokalizacji np. C:\TEMP. Czyszczenie tego folderu załatwi hurtem wszystkie śmieci. W tej operacji należy uwzględnić konta użytkowników by zachować prawa dostępu:
C:\TEMP
C:\TEMP\Twój profil
C:\TEMP\Inne profile ... itd...



Inne foldery tymczasowe

O przenoszeniu innych specjalnych folderów będzie w dalszej części tematu. Z punktu czyszczenia zbiorczego zainteresować się Historią i Recent.



Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngHibernacja


Na czym polega różnica pomiędzy wstrzymaniem systemu a hibernacją:

Stand-by - Nie wyłącza peceta tylko go usypia poprzez obniżenie poweru (zasilanie sieciowe, dysk, procek) do granicy najniższego spożycia energii. Nie kolekcjonuje informacji jak hibernacja, a więc nie tworzy dodatkowych plików zabierających miejsce na dysku.

Hibernacja - Kompletnie wyłącza zasilanie, a przed zamknięciem zapisuje na dysku dane o bieżącym stanie systemu do zrzutu pamięci. Np. jeżeli piszę sobie teraz posta (i nie wysyłam go jeszcze) i dam wywołam hibernację, a potem włączę komputer ponownie, to na ekranie pojawi mi sie mój niedokończony post.
Plikiem hibernacji jest hiberfil.sys, jego rozmiar jest uzależniony od ilości posiadanej pamięci np. mając 768MB RAM plik ten również będzie miał 768MB. Jeśli ktoś nie korzysta z tej funkcji i pragnie ocalić miejsce na dysku, może hibernację wyłączyć:

 

Control Panel (Panel sterowania) >>> Power Options (Opcje zasilania) >>> Hibernate (Hibernacja)

I odhaczykowujesz tam Enable Hibernation (Włącz Hibernację):

 

hiber.png


Wyłączenie Hibernacji powinno automatycznie skasować plik hiberfil.sys, ale czasem tak się nie dzieje i plik pozostaje. Niemniej po deaktywacji i restarcie komputera można go z czystym sumieniem skasować.

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngSystem Restore (Przywracanie systemu)


System Restore służy do odtwarzania systemu do poprzedniego satysfakcjonującego stadium na bazie tworzonych regularnie kopii w postaci tzw. punktów przywracania. Kopie obejmują krytyczne wybrane pliki systemowe, rejestr i dane profilów. Z tego procesu wykluczone są programy i osobiste dane. Tak że w przypadku przywrócenia kompa do poprzedniego stanu koniecznym może być reinstall programów zainstalowanych po utworzeniu danego punktu przywracania, z którego korzystasz.
Punkty przywracania są tworzone z pewną określoną częstotliwością (przynajmniej raz dziennie) oraz przy pewnego typu instalacjach (Windows Update, programy z supportem dla tej funkcji). W razie potrzeby możesz sam utworzyć taki punkt:

restore1.png

System Volume Information to ukryty folder w którym XP gromadzi owe punkty przywracania i związane z nimi info czyniące je dostępnymi. Są tam foldery typu _restore{87BD3667-3246-476B-923F-F86E30B3E7F8} itd. Kasowanie całej zawartości tego folderu odbywa się poprzez wyłączenie funkcji Przywracania. Można też to zrobić ręcznie (patrz dalej).

Dane dotyczące System Restore są zlokalizowane w rejestrze.





Kiedy deaktywujemy?

konsumpcja zasobów systemowych:

Działanie tej funkcji jest bardzo zasobożerne. Stały monitoring systemu i dbanie o tworzenie punktów przywracania w odpowiednim czasie wykańcza RAM i procka. Maniacy gier i oglądania filmów mogą poprawić komfort swoich działań poprzez wyłączenie. System XP jest dość stabilny i obecność tej funkcji cały czas aktywnej jest niekonieczna.

rozmiar na dysku:

Kosztuje to też spore miejsce na dysku. Jako że ilość przeznaczona dla System Restore przeliczana jest proporcjonalnie do wielkości dysku, na szczególnie dużych dyskach mogą powstawać giga-struktury. Możesz ograniczyć miejsce wykorzystywane na gromadzenie kopi zapasowych lub całkowicie ją wyłączyć. Wyłączenie System Restore automatycznie skasuje wszystkie poprzednie punkty przywracania.

usuwanie wirusów:

Czyszczenie Przywracania to jeden z klasycznych kroków podczas usuwania infekcji.


Dobrym natomiast powodem dla którego możesz zostawić sobie możliwość przywracania systemu do stanu wcześniejszego jest instalacja niesprawdzonych sterowników, nieznanego programu lub programu nie przeznaczonego pod platformę XP, wersji beta, testowanie softu.... Czy wyłączyć to już Wasza decyzja, bo ta opcja może kiedyś komuś uratować system.



Jak deaktywujemy?

 

Wyłączenia System Restore należy dokonać z interfejsu użytkownika (nie w rejestrze):

Control Panel (Panel sterowania) >>> System >>> System Restore (Przywracanie systemu)

Tam zaznacz opcję Turn off System Restore lub Turn off System Restore on all drives (Wyłącz przywracanie na wszystkich dyskach). Zatwierdzasz wszystkie zmiany.

 

restore2.png



Ręczne kasowanie zawartości System Volume Information

Jeśli nie chcesz pozbawiać się Przywracania systemu lecz zależy Ci na odzyskaniu miejsca na dysku możesz ograniczyć domyślny rozmiar 12% dysku lub też ręcznie skasować starsze punkty przywracania bezpośrednio z folderu System Volume Information:

Windows XP Pro i Home na FAT32:

 

Wystarczy jedynie odkryć chronione pliki systemu operacyjnego:

Tools (Narzędzia)>>> Folder options (Opcje folderów) >>> View (Widok)

I odhaczykuj opcję Hide protected system files (Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego). Po uwidocznieniu folderu można kasować jego zawartość.

 

Windows XP na NTFS:

 

Samo odkrycie może nie wystarczyć a próba dostania się do tego folderu zakończy się odmową dostępu z komunikatem:

restore3.png

Wynika to z faktu braku praw do folderu. Należy więc je sobie przyznać. i:

Windows XP Pro:

Należy wykorzystać metodę przez eksplorator Windows. Tylko, że omijamy tam punkt przejmowania folderu na własność i jedynie dodajemy swoje konto przyznając mu pełne prawa do tego folderu.

Windows XP Home:

Należy wykorzystać narzędzie cacls.exe:

Start >>> Run (Uruchom) >>> cmd i wpisujemy komendę cd LiteraDysku: a potem:

cacls "LiteraDysku:\System Volume Information" /E /G NazwaKonta:F

 

 

Spyware Blaster

Darmowy program będący pewnym odpowiednikiem funkcyjnym Przywracania, lecz o ściśle zawężonym działaniu. M.in tworzy on snapshot systemu w "czystym stanie" z ukierunkowaniem na lokalizacje zagrożone modyfikacją przez spyware. Możesz go potem wykorzystać by odwrócić zmiany wprowadzone przez te śmieci systemowe.

Spyware Blaster

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngWindows File Protection (WFP)

 

Windows XP posiada tzw. Windows File Protection, które ma za zadanie zapobiec skasowaniu lub szkodliwej podmianie plików systemowych przez programy. Chronione są pliki o rozszerzeniach *.sys, *.dll, *.exe, *.ocx oraz czcionki Micross.ttf, Tahoma.ttf i Tahomabd.ttf.

Można przywrównać to do wirtualnej biblioteki. Znajduje się ona w specjalnym ukrytym folderze C:\WINDOWS\system32\dllcache gromadzącym kopie wspomnianych plików. Z WFP koreluje narzędzie systemowe System File Checker (SFC), dzięki któremu można sprowokować ręczny skan chronionych plików w celu ich weryfikacji. Dane dotyczące WFP znajdują się w rejestrze.

 

 

 

Jak to działa?

 

Jeżeli coś się stanie z jakimś plikiem, to system przeszukuje wg kolejności: katalog dllcache, sieciowa ścieżka dostępu (jeśli system był w ten sposób instalowany), na końcu CD instalacyjne XP. Jeżeli plik zostanie znaleziony w dllcache, WFP podmienia go samoczynnie bez informowania użytkownika. Jeżeli plik nie zostanie znaleziony, to dopiero wtedy pojawia się prośba o włożenie CD. Jest to system cichy (użytkownik nawet nie wie, że pliki zostały samoczynnie przywrócone) i ogranicza szkodliwy wpływ programów na system.

 

Można też samemu zweryfikować chronione pliki systemowe za pomocą uruchomienia wspomnianego już wcześniej narzędzia System File Checker (sfc.exe):

 

Start >>> Run (Uruchom) >>> sfc /opcja

 

C:\>sfc /?

 

Microsoft® Windows XP - Kontroler plików systemu Windows Wersja 5.1

© 1999-2000 Microsoft Corp. Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Skanuje chronione pliki systemowe i zastępuje niepoprawne wersje plików

poprawnymi wersjami firmy Microsoft.

 

SFC [/sCANNOW] [/sCANONCE] [/sCANBOOT] [/REVERT] [/PURGECACHE] [/CACHESIZE=x]

 

/SCANNOW________Natychmiast skanuje wszystkie chronione pliki systemowe.

/SCANONCE_______Skanuje wszystkie chronione pliki systemowe przy następnym rozruchu.

/SCANBOOT_______Skanuje wszystkie chronione pliki systemowe przy każdym rozruchu.

/REVERT_________Przywraca ustawienie domyślne skanowania.

/PURGECACHE_____Przeczyszcza bufor plików.

/CACHESIZE=x____Ustawia rozmiar buforu plików.

 

C:\>

 

 

 

 

 

Kiedy Deaktywujemy?

 

Są jednak powody dla których ewentualnie możemy tą funkcję zdeaktywować:

 

rozmiar na dysku:

Folder dllcache jest spory w rozmiarze (200-400mb) i jego opróżnienie z pewnością zwolniłoby miejsca na dysku. Usunięcie zawartości folderu w sytuacji, gdy naprawdę masz mało miejsca na dysku, a nie dlatego że połasiłeś się na 200mb bez realnej potrzeby. Przy dostępnym wolnym miejscu akcja jest nieopłacalna.

 

autoprzywracanie kasowanego / podmienianego przez nas świadomie pliku:

Czasem ta funkcja przeszkadza skasować pliki systemowe, które są celowo podmieniane . usuwane. Również "zapobiega" podmianie plików Windows tymi przez nas shackowanymi (np. uxtheme.dll). Po skasowaniu ich magicznie pojawiają się z powrotem na dysku. Jest tak właśnie dlatego że system je chroni, ich skasowanie powoduje automatyczne odtworzenie pliku z kopii zapasowej umieszczonej w folderze dllcache.

 

podmiana instalowanych przez nas sterowników na ich starsze wersje

 

 

 

Jak deaktywujemy?

 

Krążą w internecie porady, które sprowadzają wyłączenie WFP tylko do skasowania zawartości folderu dllcache, z tym że jest to metoda na brutala i po takiej akcji system będzie namolnie prosił o płytę CD, by przywrócić pliki. Wyłączenie WFP nie jest prostą sprawą. Wszystkie możliwe wariacje wyłączania WFP są zlokalizowane w artykule:

 

Materiał referencyjny:

 

Windows File Protection

 

 

Poniżej znajduje się opis całkowitej deaktywacji WFP poprzez metodę patchowania pliku systemowego SFC_OS.DLL i nieudokumentowaną edycję rejestru.

 

Programem przeprowadzającym automatyczne wyłączenie WFP jest komercyjny XPlite and 2000lite Professional GOLD:

 

XPlite/2000lite

 

 

 

 

Step-by-Step

 

 

1. Utwórz kopie zapasowe SFC_OS.DLL

 

Znajdź plik SFC_OS.DLL w folderze C:\WINDOWS\SYSTEM32. Po pierwsze stwórz w tym folderze z prawokliku kopię zapasową o nazwie SFC_OS1.DLL (na niej będziemy hex-edytować), po drugie skopiuj ponownie oryginalny plik gdzieś na dysk (na wszelki wypadek).

 

wfp1.png

 

 

2. Modyfikacja kopii pliku SFC_OS.DLL w hex edytorze

 

Należy zaopatrzyć się w edytor hexów. Do wyboru do koloru, przykładowe darmowe propozycje:

 

Integracja w Notepad++

HxD

XVI32

 

W wybranym programie otwórz kopię SFC_OS1.DLL i przeprowadź jedną z poniższych modyfikacji, dopasowaną do wersji systemu operacyjnego. Po edycji zapisz zmiany w edytorze. Przerwij działania, jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć tych wartości. Widocznie masz inną wersję.

 

 

Windows XP z SP3

 

Na offsecie EC84 zmień: 83 F8 9D 75 08 na 3B C0 EB 32 90

 

sfcpatch.png

 

Temat na forum: Wyłączenie Ochrony plików systemowych w XP SP3.

 

Starsze wersje systemu XP:

 

 

 

Windows XP z SP2

 

Na offsecie F82 zmień:

 

44 00 69 00 73 00 61 00 62 00 6C 00 65 na 53 00 65 00 74 00 74 00 69 00 6E 00 67

 

wfp4.png

 

Na offsecie ECE9 zmień: 33 C0 na EB 01

 

wfp5.png

 

Windows XP z SP1

 

Na offsecie E3BB zmień 8B C6 na 90 90:

 

wfp2.png

 

Windows XP bez SP

 

Na offsecie E2B8 zmień 8B C6 na 90 90:

 

wfp6.png

 

 

 

 

 

 

3. Wymiana pliku SFC_OS.DLL

 

Podmiana plików nie uda się "z palca" z poziomu załadowanego Windows i koniecznym jest użycie metody oszukującej mechanizm SFC lub dostęp z zewnątrz. Np. przy udziale Konsoli Odzyskiwania i komend:

 

copy C:\WINDOWS\system32\SFC_OS1.DLL C:\WINDOWS\system32\SFC_OS.DLL

copy C:\WINDOWS\system32\SFC_OS1.DLL C:\WINDOWS\system32\dllcache\SFC_OS.DLL

 

Tutorial powiązany:

 

Konsola Odzyskiwania - Naprawianie Windows

 

 

 

4. Edycja rejestru

 

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i w kluczu:

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

 

Klikamy podwójnie w SFCDisable i zmieniamy domyślną wartość zero na ffffff9d.

 

wfp3.png

 

Plik rejestru, który to zrobi automatycznie: disablewfp.reg.

 

 

 

5. Skasowanie zawartości folderu dllcache

 

 

 

Konsekwencje

 

Gdy zostaną usunięte pliki z folderu dllcache (czyli kopie ważnych plików systemowych), to ochrona oryginalnych plików systemowych zostanie zdjęta. Programy agresywne/malware mogą z łatwością oryginały kasować, podmieniać, uszkadzać... Skutkiem ubocznym całkowitej deaktywacji WFP może być uruchamianie się checkdiska przy każdym starcie systemu, niezależnie od tego czy został on zamknięty poprawnie czy też nie.

Odnośnik do komentarza

ODKRYWAMY "TAJNĄ" LISTĘ STRZEŻONYCH LOKALIZACJI


Przywracanie systemu posiłkuje się listą wyjątków i załączeń plików do monitorowania, na podstawie której zostaje nałożona ochrona (lub też i nie) na wybrane pliki. Lista ta jest zlokalizowana w pliku

C:\WINDOWS\system32\RESTORE\filelist.xml

Przykładowa zawartość:

 

 

REC>%Favorites%REC>
REC>%History%REC>
REC>%internetcache%REC>
REC>%nethood%REC>
REC>%personaldocuments%REC>
REC>%ProgramFiles%\WindowsUpdateREC>
REC>%windir%\Downloaded Program FilesREC>
REC>%windir%\Offline Web PagesREC>
REC>%windir%\PCHealth\HelpCtr\ConfigREC>
REC>%windir%\PCHealth\HelpCtr\DatabaseREC>
REC>%windir%\PCHealth\HelpCtr\DataCollREC>
REC>%windir%\PCHealth\HelpCtr\SystemREC>
REC>%windir%\PCHealth\HelpCtr\VendorsREC>
REC>%windir%\pchealth\ErrorRep\UserDumpsREC>
REC>%windir%\prefetchREC>
REC>%windir%\tempREC>
REC>*:\~MSSETUP.TREC>
REC>*:\$WIN_NT$.~LSREC>
REC>*:\$WIN_NT$.~BTREC>
REC>*:\System Volume InformationREC>
REC>*:\SIS Common StoreREC>
REC>*:\TEMPREC>
REC>*:\TMPREC>
REC>*:\W95UNDO.INIREC>
REC>*:\W98UNDO.INIREC>
REC>*:\W9XUNDO.INIREC>
REC>*:\WININST0.400REC>
REC>*:\WINLFN.INIREC>
REC>*:\WINUNDO.INIREC>
REC>%SRDataStoreRoot%REC>
REC>%windir%\system32\wbem\repositoryREC>
REC>%windir%\system32\wbem\repository.tmpREC>
REC>%windir%\system32\wbem\repository.bakREC>
REC>%SystemDrive%\Documents And Settings\All Users\FavoritesREC>
REC>%SystemDrive%\Documents And Settings\All Users\DocumentsREC>
REC>%SystemDrive%\Documents And Settings\Default User\My DocumentsREC>
REC>%SystemDrive%\Documents And Settings\Default User\NetHoodREC>
REC>%SystemDrive%\Documents And Settings\Default User\FavoritesREC>
REC>%SystemDrive%\Documents And Settings\Default User\CookiesREC>
REC>%SystemDrive%\Documents And Settings\Default User\CacheREC>
REC>%SystemDrive%\Documents And Settings\Default User\Local Settings\HistoryREC>
REC>%SystemDrive%\Documents And Settings\Default User\Local Settings\TempREC>
REC>%SystemDrive%\Documents And Settings\Default User\Local Settings\TemporaryREC>

 

 

Wpisy oznaczone jako EXCLUDE wyłączają dany obiekt z monitorowania w przeciwieństwie do INCLUDE. To implikuje iż zaznaczenie danej ścieżki dostępu jako EXCLUDE zdejmie monitorowanie z tej ścieżki oraz w przypadku użycia Przywracania systemu zawartość tego folderu nie zostanie przywrócona do wcześniejszej postaci. Decyzje zostawiam pod osobistą rozwagę użytkownika.

Edycja tego pliku jest zbędna jeśli Przywracanie systemu jest wyłączone.

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngOdinstalowanie składników systemu


Komponenty systemu usuwamy za pomocą:

Control Panel (Panel sterowania) > Add/Remove Programs (Dodaj/usuń programy) > Add/Remove Windows Components (Składniki systemu Windows)

Należy zauważyć, iż oferowana tam deinstalacja IE, OE, WMP i Messengera nie jest prawdziwą deinstalacją, tylko usuwaniem skrótów z Menu Start. Teoretycznie można skasować foldery/exe tych aplikacji, ale zapewne spowoduje to problemy, bo Windows będzie dalej myślał, że są zainstalowane. Mogą się także samoregenerować. Wiele komponentów jest domyślnie ukryte i niewidoczne. Dane kamuflujące te składniki są zapisane w pliku sysoc.inf.


Start > Run (Uruchom) > %windir%\inf\sysoc.inf

Otworzy się okno notatnika z zawartością pliku:
 

[Version]
Signature = "$Windows NT$"
DriverVer=07/01/2001,5.1.2600.1106

[Components]
NtComponents=ntoc.dll,NtOcSetupProc,,4
WBEM=ocgen.dll,OcEntry,wbemoc.inf,hide,7
Display=desk.cpl,DisplayOcSetupProc,,7
Fax=fxsocm.dll,FaxOcmSetupProc,fxsocm.inf,,7
NetOC=netoc.dll,NetOcSetupProc,netoc.inf,,7
iis=iis.dll,OcEntry,iis.inf,,7
com=comsetup.dll,OcEntry,comnt5.inf,hide,7
dtc=msdtcstp.dll,OcEntry,dtcnt5.inf,hide,7
IndexSrv_System = setupqry.dll,IndexSrv,setupqry.inf,,7
TerminalServer=TsOc.dll, HydraOc, TsOc.inf,hide,2
msmq=msmqocm.dll,MsmqOcm,msmqocm.inf,,6
ims=imsinsnt.dll,OcEntry,ims.inf,,7
fp_extensions=fp40ext.dll,FrontPage4Extensions,fp40ext.inf,,7
AutoUpdate=ocgen.dll,OcEntry,au.inf,hide,7
msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,7
WMAccess=ocgen.dll,OcEntry,wmaccess.inf,,7
RootAutoUpdate=ocgen.dll,OcEntry,rootau.inf,,7
IEAccess=ocgen.dll,OcEntry,ieaccess.inf,,7
OEAccess=ocgen.dll,OcEntry,oeaccess.inf,,7
WMPOCM=ocgen.dll,OcEntry,wmpocm.inf,,7

Games=ocgen.dll,OcEntry,games.inf,,7
AccessUtil=ocgen.dll,OcEntry,accessor.inf,,7
CommApps=ocgen.dll,OcEntry,communic.inf,HIDE,7
MultiM=ocgen.dll,OcEntry,multimed.inf,HIDE,7
AccessOpt=ocgen.dll,OcEntry,optional.inf,HIDE,7
Pinball=ocgen.dll,OcEntry,pinball.inf,HIDE,7
MSWordPad=ocgen.dll,OcEntry,wordpad.inf,HIDE,7
ZoneGames=zoneoc.dll,ZoneSetupProc,igames.inf,,7

TabletPC=tabletoc.dll,TabletSetupProc,Tabletpc.inf,HIDE,7

[Global]
WindowTitle=%WindowTitle%
WindowTitle.StandAlone="*"

[Components]
Freestyle=medctroc.dll,MedCtrOCISetupProc,medctroc.inf,HIDE,7
netfx=netfxocm.dll,UrtOcmProc,netfxocm.inf,hide,7
[Components]
msnexplr=ocmsn.dll,OcEntry,msnmsn.inf,,7

[strings]
WindowTitle="Windows Professional Setup"
WindowTitle_Standalone="Windows Components Wizard"

 
Plik poddajemy edycji. Usuwamy wyrazy HIDE dla wybranych przez nas składników. Do hurtowowego usuwania tego wpisu wykorzystujemy funkcję zamiany tekstu: Ctrl + H i pojawi się takie oto okno:

replace.png

Wpisujemy HIDE, pole na dole pozostawiamy puste. Wciskamy Replace all (Zamień wszystkie). Wszystkie słowa HIDE zostaną automatycznie usunięte. Sejwujemy zmiany. Przechodzimy do Dodaj / Usuń Programy >>> Dodaj / Usuń składniki Windows. Obiekty uprzednio niewidoczne powinny już tam być obecne.

Przed modyfikacją sysoc.inf:

sysoc1.png

Po modyfikacji sysoc.inf:

sysoc2.png


Dalej postępujemy jak przy zwykłym odinstalowywaniu.



Programy do deinstalacji komponentów Windows:

XP-Antispy
XPlite/2000lite

XP-Antispy - Darmowy program, który jako jedną z funkcji ma usuwanie Messengera. Cały Messenger rozpracowany szczegółowo post niżej. XPlite and 2000lite Professional GOLD - Komercyjny program, który potrafi ściąć z Windows prawie wszystko, włącznie z takimi "mankamentami" jak Internet Explorer, Outlook Express i Windows Media Player. Pełny wachlarz możliwości na zrzucie ekranu. Od razu nasuwa się popularne pytanie:



Czy odinstalowanie Internet Explorer jest bezpieczne?

Oczywiście są tweak-użytkownicy Windows, którzy skorzystali z tej możliwości i są zadowoleni. Niemniej Internet Explorer jest bardzo silnie zintegrowany z Windows i wiele systemowych funkcji, nawet pozornie nie łączących się, zależy od IE. Taki mały przykład: wielkość czcionki w oknie services.msc. Brutalne wyrwanie Internet Explorer z systemu owocuje też:
- Niemożnością korzystania z wbudowanej Pomocy i obsługi technicznej ze względu na fakt silnej zależności od plików pomocy HTML i komponentów IE.
- Brakiem dostępu do Windows Update. Alternatywne przeglądarki nie obsługują technologii ActiveX. Problem można obejść korzystając z nieoficjalnych dróg aktualizacyjnych (np. Autopatcher).
- Niemożnością uruchomienia lub dysfunkcją programów które korzystają z silnika IE i są zależne od bibliotek zainstalowanych przez przeglądarkę.
- Jest ciągle pewien procent fatalnie zaprojektowanych stron internetowych, które mogą uruchamiać się tylko na Internet Explorer.



Lekarstwo na wycięty WMP:

Jeśli ktoś kompletnie wyeliminował z systemu Windows Media Player i teraz jako skutek uboczny ma całkowitą niemożność odtwarzania formatów Microsoftu, przywróci te właściwości bez konieczności montażu całego WMP uzupełniając:

Windows Media Runtime Format

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngPrzypadek szczególny: Windows Messenger


Messenger wygląda na całkiem nieszkodliwy komunikatorek, ale silna integracja systemowa przysparza trochę kłopotów. Poniżej jest komplet tweaków (do wyboru!) jak się go pozbyć częściowo lub całkowicie.



Deaktywowanie Messengera

Instrukcja "Proste usunięcie Messengera z Auto-Startu" robi co przyrzeka ..... do czasu. Messenger nie startuje już automatycznie z systemem, ale każdorazowe uruchomienie Outlook Express ściągnie go ponownie do zasobnika systemowego. By to wyeliminować, należy zastosować instrukcje z punktu "Całkowite zdeaktywowanie Messengera".


Proste usunięcie Messengera z Auto-Startu:

Uruchamiamy Messengera i w jego opcjach:

Tools (Narzędzia) > Options (Opcje) > Preferences (Preferencje)

Odznacz Run this program when windows starts (Uruchom ten program podczas uruchamiania systemu windows) i Allow this program to run in the background (Zezwalaj na działanie programu w tle).

mess.png

Dopasowanie tej opcji usuwa po prostu wartość MSMSGS z klucza:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run



Całkowite zdeaktywowanie Messengera:



XP Pro:

Edycja w Group Policy Editor:

Start > Run (Uruchom) > gpedit.msc

Otworzy się nowe okno w którym wybieramy kolejno:

Computer Configuration > Administrative Templates (Szablony Administracyjne)> Windows Components (Składniki systemu windows) > Windows Messenger

Obie dostępne opcje ustaw na Enabled (Włączone).





XP Home:

Edycja rejestru bo Home nie ma Group Policy Editora

Start > Run (Uruchom) > regedit

Przejdź do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft

Utwórz w nim nowy klucz o nazwie Messenger. Następnie w nowo utworzonym kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Messenger

Utwórz następny klucz o nazwie Client. W nowo utworzonym kluczu Client:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Messenger\Client

Utwórz nową wartość DWORD o nazwie PreventRun. Kliknij ją podwójnie i wpisz w danych wartości cyfrę 1.




Odinstalowanie Messengera:

1. Metoda najprostsza i w pełni automatyczna to użycie deinstalatora Messengera w darmowym programie XP-Antispy:

XP-Antispy

2. Metoda ręczna przewiduje:

Start > Run (Uruchom) i wklej poniższą komendę:

RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove

Pokaże się szybko okienko statusu informujące o usuwaniu plików, a potem prośba o restart komputera. Programy Outlook, Outlook Express i Messenger muszą być zamknięte przy uruchamianiu tego polecenia. Na systemie XP z SP1 potencjalny skutek uruchomienia tej komendy to błąd:

messengererror.png

Należy kliknąć jednak OK i Messenger powinien się odinstalować. Jeśli to się jednak nie stanie, można w zamian skorzystać z:

3. Alternatywna metoda ręczna bazująca na opisanej post wcześniej procedurze z uwidacznianiem zainstalowanych komponentów poprzez edycję pliku sysoc.inf. W pliku pod wpisem [Components] wyszukaj linię:

msmsgs=ocgen.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,7

Usuń słowo 'hide':

msmsgs=ocgen.dll,OcEntry,msmsgs.inf,,7.

Zapisz zmiany. Przejdź do Dodaj / Usuń programy > Składniki systemu Windows w celu przeprowadzenia typowej operacji deinstalacji.


Uwaga:

W pewnych szczególnych przypadkach należy wykonać operację podwójną czyli zarówno użyć komendę jak i Dodaj/Usuń składniki systemu Windows. Znany skutek uboczny zastosowania metody sysoc.inf:

KB326731 - Error Message: Advanced INF Install Message: %REMOVE_NODIR_ERROR%





Spowolnienie działania Outlooków i Hotmaila po zdeaktywowaniu Messengera


Skutkiem ubocznym deaktywacji lub usunięcia Messengera jest drastyczne spowolnienie działania Outlook, Outlook Express i Hotmail. Będzie się pojawiał w Dzienniku zdarzeń błąd "The server {FB7199AB-79BF-11D2-8D94-0000F875C541} did not register with DCOM within the required timeout". W pierwszej kolejności należy więc wyłączyć w tych programach zintegrowaną obsługę Messengera:

Outlook Express: Tools (Narzędzia) > Options (Opcje) > General (Ogólne) > odznacz Automatically log on to Windows Messenger (Automatycznie zaloguj do Windows Messenger).

Outlook (pakiet Office): Tools (Narzędzia) > Options (Opcje) > Other (Inne) > odznacz Enable Instant Messaging in Microsoft Outlook (Włącz usługę Instant Messaging w programie Microsoft Outlook)

Należy również dokonać dodatkowych edycji:


Outlook Express ładuje się wolniej po zdeaktywowaniu Messengera:

Start > Run (Uruchom) > regedit

wyszukaj klucze i dokonaj stosownych edycji:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{FB7199AB-79BF-11d2-8D94-0000F875C541}\InProcServer32

Kliknij podwójnie w wartość Default (Domyślną) i usuń wpis C:\Program Files\Messenger\msgsc.dll

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{FB7199AB-79BF-11d2-8D94-0000F875C541}\LocalServer32

Kliknij podwójnie w wartość Default (Domyślną) i usuń wpis C:\Program Files\Messenger\msmsgs.exe

Obie te wartości domyślne można też po prostu skasować.



Usunięcie Messengera z Outlook Express:

Start > Run (Uruchom) > regedit i w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Outlook Express

Tworzysz nową lub edytujesz istniejącą wartość DWORD o nazwie Hide Messenger przypisując jej liczbę 2.

Plik, który to zrobi za Ciebie: oemessenger.vbs.



Usunięcie Messengera z Outlook (pakiet Office):

Start > Run (Uruchom) > regedit i w kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Office\10.\Outlook\InstantMessaging

Tworzysz nową lub edytujesz istniejącą wartość DWORD o nazwie ForceDisableIM przypisując jej liczbę 1.

Plik, który to zrobi za ciebie: messengeroutlookdisable.reg.


Kiedy Hotmail działa wolniej po usunięciu/zdeaktywowaniu Messengera:

Start > Run (Uruchom) > regedit

HKEY_CLASSES_ROOT\Messenger.MsgrObject

Z prawokliku zmień nazwę Messenger.MsgrObject na np. Messenger.MsgrObjectold.

To zapobiegnie ładowaniu się Messengera w momencie dostępu do konta pocztowego poprzez stronę Hotmail, oraz usunie "spowolnienie" działania Hotmail po usunięciu/zdeaktywowaniu Messengera.



Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngWyłączenie Podgląd obrazów i faksów oraz zmiana domyślnego edytora Paint na inny


Wyłączenie Podgląd obrazów i faksów

Windows Picture and Fax Viewer / Podgląd obrazów i faksów to domyślnie skojarzony program otwierający dla plików graficznych. Nawet pomimo instalacji wybranego programu (np. ACDSee) i skojarzenia z nim rozszerzeń plików zdarza się, że nadal otwiera się w denerwujący sposób wymuszają podgląd. Wyłączanie przeglądarki odbywa się w dość brutalny sposób poprzez wyrejestrowanie pliku systemowego:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regsvr32 /u shimgvw.dll

Przywracanie tego komponentu poprzez odwrotność komendy:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regsvr32 shimgvw.dll

(Odpowiednikiem tej procedury, ale dla plików medialnych (AVI etc.), jest derejestracja innej biblioteki shmedia.dll)


Uwaga:

Powyższe działania mają skutki uboczne. Wyłączenie Podgląd obrazów i faksów owocuje problemami z prawidłowym wyświetlaniem graficznych komponentów. W skład uciążliwości wchodzi niemożność ustawienia tapety Pulpitu w formacie JPG, likwidacja prawoklikowej opcji menu kontekstowego Ustaw jako tło, oraz utracony podgląd plików graficznych w eksploratorze Windows:

shimgvw1.pngvs. shimgvw2.png





Zmiana domyślnego edytora Paint na inny:

Jeśli ktoś jednak zostawi Podgląd obrazów i faksów jako domyślną przeglądarkę, może sobie zmienić wywoływany przez jego opcję Edytuj domyślny edytor obrazów Paint na coś innego.

1. Automatycznie umożliwia to darmowa aplikacja ImgEditor.

ImgEditor

2. Ręcznie zaś jest wymagana edycja rejestru. W przykładzie zostanie użyty IrfanView.

2a. By zmienić domyślny edytor dla wszystkich typów plików obrazkowych:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i przejdź do klucza:

HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\image\shell\edit\command

Po prawej stronie kliknij dwukrotnie w wartość (Default) / (Domyślną) i zamiast pokazanej na poniższym skrinie ścieżki dostępu wprowadź swoją własną. Np. dla IrfanView będzie to:

"C:\Program Files\IrfanView\i_view32.exe" "%1"

edit1.png


2b. By zmienić domyślny edytor tylko dla wybranego typu pliku obrazkowego:

Start >>> Run (Uruchom) >>> regedit i przejdź do klucza:

HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.XXX

gdzie .XXX to rozszerzenie pliku np. JPG. Z prawego kliku na .XXX wybierz opcję Nowy >>> Klucz >>> jako nazwę wprowadź shell. Następnie kliknij prawym na nowoutworzony shell i ponownie wybierz Nowy >>> Klucz >>> jako nazwę wprowadź edit. I ponownie z prawegokliku na nowoutworzony edit wybierasz Nowy >>> Klucz >>> jako nazwę wprowadzasz command. Czyli nowa ścieżka dostępu będzie wyglądać następująco:

HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.jpg\shell\edit\command

W kluczu command kliknij podwójnie w wartość (Default) i wpisz nową ścieżkę dostępu ....
Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngWyłączenie folderów ZIP


W XP dodano narzędzie umożliwiające otworzenie plików ZIP jako folderów. Pożyteczne, gdy nie mamy zainstalowanego żadnego dekompresora, a chcemy np. rozpakować ważny plik instalacyjny. "ZIP-Foldery" prezentują się następująco:

zipfldrs5wx.png

Niestety funkcja zipowania jest powiązana też z funkcją szukania, która zagląda "do wnętrza" plików skompresowanych, a to przy dużej ich ilości może obciążać system i spowalniać operacje na plikach w sposób widoczny. Microsoft nie oferuje żadnej bezbolesnej funkcji pozwalającej to wyłączyć przez klik klik. Wyłączenie może odbyć się na dwa sposoby:



Deaktywacja połowiczna:

Metoda delikatna polegająca na wyłączeniu poszukiwanie Windows w obrębie plików skompresowanych bez naruszania natywnej obsługi kompresji która będzie działać. Jest to możliwe za pomocą darmowego narzędzia:

NoFindInsideZip

Wystarczy program uruchomić i odptaszkować te dwie pozycje potwierdzając Apply:

nofindinside.png


Deaktywacja całkowita:

Metodą brutajniejszą jest całkowite wyłączenie wbudowanej obsługi kompresji poprzez derejestrację pliku zipfldr.dll za to odpowiedzialnego:

1. Metoda automatyczna. Darmowe narzędzie które włącza / wyłącza obsługę ZIP:

Windows XP Built In ZIP Support Control

2. Metoda ręczna:

Start > Run (Uruchom) > regsvr32 /u zipfldr.dll



By przywrócić obsługę kompresji należy zastosować odwrotność komendy:

Start > Run (Uruchom) > regsvr32 zipfldr.dll


Jeśli to nie zadziała może być konieczna inna komenda odbudowująca asocjację ZIP:

Start > Run (Uruchom) > cmd /c assoc .zip=CompressedFolder


Ekwiwalentem tej komendy jest bezpośrednia edycja w rejestrze:

Start > Run (Uruchom) > regedit i przejdź do klucza:

HKEY_CLASSES_ROOT\.ZIP

Kliknij dwukrotnie na wartość (Domyślna) i wprowadź CompressedFolder

Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngWyłączenie zintegrowanego wypalania CD i Autoplay CD-ROM-u



Zintegrowane nagrywanie CD

Do XP wbudowano soft ułatwiający nagrywania płyt CD. Jest on bardzo uproszczony i niedoskonały a istnieją bardziej kompletne solucje poducentów trzecich. Wyłączanie odbywa się za pomocą:

My Computer (Mój komputer) > prawy klik na ikonę nagrywarki > Properties (Właściwości) > Recording (Nagrywanie)

Odznacz opcję Enable CD recording on this drive (Włącz nagrywanie dysku CD na tej stacji).

Usuwnie całości wbudowanych możliwości nagrywania umożliwi ten plik: nocdburning.reg

burning.png

TIP: Jeśli ktoś korzysta z rozwiązania wbudowanego do XP może zaopatrzyć się w darmowy dodatek, który uzupełni opcje Windows o nagrywanie obrazów płyt ISO i kopiowanie CD >>> CD:

ISO Recorder Power Toy



Autoplay CD-ROMu

Do XP wbudowano mechanizm automatycznego odtwarzania płyt cd na podobieństwo pliku autorun.inf. Jest to pożyteczna jak i denerwująca funkcja i stosownie do swych potrzeb ją włączamy/wyłączamy.

shell1.png


Wyłączenie Autoplay:

Wystarczy przytrzymać wciśnięty SHIFT w chwili wkładania CD do napędu, a autoodtwarzanie zostanie pominięte. By zastosować ten trik na trwałe wymagane są inne działania:

XP Pro:


Start > Run (Uruchom) > gpedit.msc

Computer Configuration (Konfiguracja komputera) >>> Administrative templates (Szablony administracyjne) >>> System

W okienku z prawej strony kliknij podwójnie na Turn Off Autoplay (Wyłącz funkcję Autoodtwarzanie) i wybierz opcję Enabled (Włączone)




XP Home:


Start > Run (Uruchom) > regedit i w kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Utwórz nową wartość DWORD o nazwie NoDriveTypeAutoRun przypisując jej liczbę decymalną 181 (tylko dla napędów CD) lub 255 (dla wszystkich dysków)

Gotowy plik, który automatycznie wyłączy Autoplay dla wszystkich dysków: noautorunhome.reg




Autoplay nie działa:

Aplikacje pomocne w rozwiązywaniu problemów:

TweakUI
Microsoft Autoplay Repair Wizard




Autoplay Handlers

W zakładce Autoplay pokazuje się lista akcji przypisanych do danego typu pliku na CD (tzw. AutoPlay Handlers).

autoplay.png

Zdarza się iż nieprawidłowe lub niekompletne odinstalowanie danej aplikacji pozostawi tu swoje wpisy. Możemy je usunąć edytując rejestr, ale jest prostszy sposób. Darmowe narzędzia, które to wykonają automatycznie:

CleanHandlers
Autoplay Repair
Odnośnik do komentarza

flag_medium.pngError Reporting (Raportowanie błędów)


Każdorazowo gdy program doświadczy błędu i jest auto-zamykany przez system lub ręcznie przez użytkownika wyskakuje okno z pytaniem czy wysłać raport o błędach do Microsoftu:

error1.png

Możemy to bardzo łatwo wyłączyć:

Control Panel (Panel sterowania) >>> System >>> Advanced (Zaawansowane)

Klikasz na Error Reporting (Raportowanie błędów) i dobierasz stosowne opcje. Gorąco polecam całkowitą deaktywację. No i klikamy OK, OK i jest już wszystko OK!

error2.png

Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...