Przyznam, że sam temat, być może banalny, trochę mnie przerósł. Ale "ad rem" ...
Stacja robocza, na której zainstalowany jest system 64-bit Windows 7 PRO - ( co ważne !) nie posiada fizycznie portu równoległego. Pracując na aplikacji 16-bit (tzw. DOS-owej), korzystam z DOS Box-a, który ma zaimplementowane mechanizmy wydruku. Ponieważ wewnętrzne ustawienia powyższego programu DOS-owego, pozwalają wydruki kierować tylko do portu LPT1 - stąd po udostępnieniu drukarki sieciowej jako zasobu, poleceniem "net use" zostało zamapowane do portu LPT1.
Całość funkcjonowała prawidłowo. Po aktualizacji systemowej (niestety 45 plików aktualizacyjnych KB ..... ) rozłożonej w czasie 1 miesiąca, powyższa funkcja nie działa. Nie działa również polecenie np. :
print /D:LPT1: jakiś_tam_plik.txt
Komunikat zwrotny: "Nie można zainicjować urządzenia LPT1"
Proszę o wyrozumiałość, jeżeli opis jest mało czytelny (technicznie). Ewentualnie proszę o jakieś wskazówki dotyczące tego problemu (tzn. jak usługa odpowiada za proces druku, ew. w jaki sposób można uzyskać takie dane itp.)
Temat można zamknąć. Wyjaśnienie:
Sądziłem, że komunikat (j.w.) "Nie można zainicjować urządzenia LPT1" - oznacza problemy z logicznym portem równoległym (lpt1). Jednak chodziło o sterownik drukarki. O dziwo w środowisku windowsowym (wydruki z edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych itp) nie było żadnych problemów.
Po przeinstalowaniu drukarki ( ponowne zainstalowanie sterowników producenta) problem zniknął.