Skocz do zawartości

suncez

Użytkownicy
  • Postów

    41
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje

  • Płeć:
    Mężczyzna
  1. Witaj. Bardzo Ci dziękuję. Twoje rady pozwoliły mi rozwiązać problem i lepiej poznać system Windows 11. A konkretnie skorzystałem z Power Toys Awake. Co do innych proponowanych przez Ciebie rozwiązań poczytałem, przejrzałem ustawienia systemu i na razie nie będę ich wprowadzał w życie. Za słabo i za krótko znam 11-tkę i trudno mi będzie ocenić efekty. Poza tym mam wrażenie, że nazewnictwo/tłumaczenie/forma gramatyczna nazw ustawień i ich opisu w Windows 11 i niektórych programach pozostawia wiele do życzenia. Jakby tłumaczył to automat. Czasem nie jestem pewien o co może chodzić. Dlatego idę do przodu, ale powoli. Wygaszacz i wyłączanie monitora pod kontrolą, ekran nie miga, jest dobrze. Pozdrawiam i gratuluję wiedzy.
  2. Witaj. Sprzęt to laptop Asus ROG G713PV. Z wbudowaną AMD Radeon 610M i dedykowaną NVIDIA GeForce RTX 4060. Odpisuję na posty z dużym opóźnieniem, bo po jakichkolwiek zmianach w systemie trzeba trochę czasu, aby zaobserwować efekty. Oczywiście po wyłączeniu w Planie zasilania wygaszania ekranu oraz wygaszacza (to w innym miejscu) nic nie przerywa gry przy bezczynności oraz oglądania video. Ale nie chcę wyłączać wygaszacza i wyłączania monitora na stałe. Zadałem pytanie na forum Microsoft, zaoferowano mi pomoc. Póki co problem z wygaszaczem ekranu i wyłączaniem monitora w grach nie ustąpił, ale... Ekran, zdaje się, przestał migać. Zarówno w Firefox jak i przy innych okazjach. To jak dla mnie sukces, bo było to irytujące. A co zrobiłem. Ustawiłem zarządzanie kartami na automat, odinstalowałem Nvidia Expierence i Game SDK service. Zainstalowałem nowsze sterowniki AMD ze strony Asusa. Zainstalowałem "na czysto" sterowniki Nvidii (bez Nvidia Expierence). Wyłączyłem akcelerację sprzętową w Firefox. Filmy na pełnym ekranie nie są przerywane, i ekran póki co nie mryga - sukces. Co do gier to może chodzić o opcje startowe gier, te jawne i te ukryte - jestem w stanie to zaakceptować, ważne że nie wyrzuca z gry. Z uzyskanych na forum Microsoft porad pozostał mi jeszcze do sprawdzenia "czysty rozruch". Może to w najbliższych dniach sprawdzę. Na koniec zadałem tam pytanie, jak powinien zachowywać się system Windows 11 przy bezczynności w grach pełnoekranowych. Bo a nuż akcja wygaszacza to norma ;-)
  3. Witaj. Tak, rzeczywiście chodzi o wygaszanie przy bezczynności. I w planie zasilania mam ustawione, żeby monitor wyłączał się po zadanym czasie. I to działa . Windows 11 używam niecały miesiąc. A wcześniej tylko XP i Linux. Ani pod XP, ani pod Linuksem nigdy nie miałem takiej sytuacji, aby wygaszacz ekranu czy wygaszanie monitora zdarzało się podczas korzystania z pełnoekranowych aplikacji jak gry, czy przy oglądaniu filmów. Nie wiem w jaki sposób to działało pod XP - ustawiony raz działał lata, a pod Linuksem wystarczyło chyba zaznaczyć opcję zapobiegania wygaszaniu. W 11 jest, jak dla mnie, zupełnie nowy sposób konfiguracji połączony gdzieniegdzie ze "starymi" konfiguratorami - kilka dróg prowadzi do jednego celu, to mnie rozbraja. Żeby nie było łatwo. Mam dwie karty graficzne, Nvidię i AMD. To o czym pisałem działo się przy ustawionej w Windows "na sztywno" Nvidii. Przy automacie VLC korzysta z AMD, a gry z Nvidii. Po przestawieniu na automat VLC odtwarza filmy bez wygaszania ekranu. Pod Diablo 2 Resurected wygaszacz się nie włącza, a pod Diablo 3 już tak. W ogóle ten automatyczny układ przełączania działa jak dla mnie nieprzewidywalnie. W czasie korzystania z Firefox zdarzały się mignięcia ekranu. Ustawiłem więc aby korzystał on na stałe z AMD i jest ok, nic nie mryga, dopóki nie uruchomię FIrefox po sesji z grą. Nvidia podobno jest wtedy nieaktywna. A ekran czasem mrygnie. Bardzo możliwe, że co do Diablo 3 trzeba zmienić któreś opcje startowe gry. Obawiam się jednak, że obsługa grafiki i opcji zasilania, w moim systemie, jest nieprzewidywalna (z uwagi na rozbudowanie konfiguracji) a możliwe efekty działania trudne do zweryfikowania. System dostałem preinstalowany. Wgrane różne rzeczy od Asusa, Nvidii i AMD. Możliwe, że nie potrzebne takiemu użytkownikowi jak ja - nie jestem developereem gier, nie nagrywam rozgrywek, nie mam kontrolera itd. Sorry, trochę mi się ulało, po prostu wolałbym aby to wszystko było prostsze.
  4. Dzień dobry. Od niedawna korzystam z Windows 11. Mimo przeszukania opcji i skorzystania z google nie potrafię tak ustawić systemu, aby nie wygaszał ekranu przy uruchomionych pełnoekranowych grach, jak Diablo 2 R, Diablo 3, czy przy oglądaniu wideo na pełnym ekranie, używam VLC. Nie chcę zupełnie wyłączać wygaszania ekranu. Nie chce mi się wierzyć, że nie da się tego osiągnąć. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
  5. Nie potrafię pomóc... mogę tylko dodać, że i mnie również spotkało coś podobnego, na etapie kiedy wystarczało odłączenie i podpięcie zasilania, router został zmieniony na inny model. Szukając pomocy w sieci natrafiałem tylko na informacje o zawieszaniu się usługi http. Zawieszała się także usługa ddns. Że to nie mój router nie próbowałem w niego ingerować, ale można by spróbować zmienić firmware, może na inną wersję językową. Nie mam już dostępu do tego sprzętu, więc nie podam jaką miał wgraną wersję, kupiony był albo w 2015, albo na początku 2016 roku. Strasznie to wkurzające było. Teraz mamy model o oczko niższy z okrojonym softem orange, niektóre funkcje są w normalny sposób nie osiągalne, być może spece potrafią to obejść, np. zdalny dostęp z internetu do ustawień. Ważne jest to, że nie sprawia on już większych problemów... raz zresetował się do fabrycznych po ponownym włączeniu.
  6. Jedną z przyczyn braku sieci wifi na liście wyboru (domyślam się że chodzi o połączenie wifi) może być to na którym kanale działają. Niektóre kanały mogą być niedostępne dla konkretnych modeli komputerów. Trzeba by sprawdzić i ewentualnie zmienić kanał sieci wifi na routerze. W innym przypadku pomóc może odinstalowanie karty sieci bezprzewodowej, po ponownym uruchomieniu komputera system zainstaluje ją ponownie. Proponuję też aktualizować sterowniki ze strony producenta, a nie np. Microsoft Update. Winowajcą może też być program zarządzający połączeniem wifi, niektóre karty sieci bezprzewodowych/producenci komputerów wymagają dedykowanego programu. Bez niego połączenie czy wyszukanie sieci wifi może być co najmniej utrudnione. Trzeba sprawdzić ich obecność i działanie. Sam nie używam klienta dodawanego do kart atherosa ale np. muszę mieć Wireless Console dedykowane dla komputerów Asus. Podobnie jest w przypadku HP. Również oprogramowanie antywirusowe/firewall, nieodpowiednio skonfigurowane lub po okresie trial może blokować połączenie. W przypadku np. Avasta nieznane nam moduły można na próbę wyłączyć. Powiązane z nimi komponenty sieciowe po restarcie przestaną być aktywne. Trzeba też sprawdzić ustawienia połączeń. Zdarzają się też banalne sytuacje, karta wyłączona sprzętowo czy programowo przez kombinację przycisków czy przełącznik. Dopisane: Mój laptop, asus z kartą atheros, nie widzi sieci wifi na kanale 13. Po zmianie kanału w routerze bez problemu widzi ją i się z nią łączy. Zanim zmieniłem kanał próbowałem restartu karty wifi, routera itp. i czasem owszem podłączył się, ale nie wiem przy jakim kanale, bo ustawienia routera były na auto. Dotyczyło to sieci firmowej na prostym Tp-Linku.
  7. suncez

    Częste skoki pingu

    Takie skoki mogą być spowodowane przeszkodami terenowymi między twoją anteną i nadajnikiem. Najczęśćiej jest tak, że drzewa urosły i obrosły w liście. Dostawca powinien mieć możliwość sprawdzenia logów. Jeśli antena jest w dostępnym miejscu można samemu sprawdzić czy coś nie zasłania jej nadajnika.
  8. Dziękuję Ci za pomoc. Faktycznie mp3tag potrafi to o co mi chodzi. Od dawna korzystam z EasyTAG 2.1 do opisywania plików mp3. Ma on funkcję tworzenia playlisty z wczytanych plików, ale przy zapisie, poza interesującymi mnie danymi dodawane jest do niej sporo "śmiecia". Czytałem opisy innych programów tego typu i niektóre testowałem, ale tak jak piszesz, nie mają takiej opcji jak mp3tag, a jego nie sprawdziłem. Ciekawe jak Eksplorator Windows czyta tagi mp3. Pewnie jest możliwość wywołania pożądanej akcji w wierszu poleceń i skierowania wyniku do pliku, podobnie jak przy poleceniu dir. Właśnie miałem się temu przyjrzeć, ale mp3tag po zapoznaniu może nie tylko pozwolić mi eksportować informacje do pliku, ale i zastąpić EasyTAG, który zdążyłem poznać. A nie znam wiersza poleceń Windows, kiedy jeszcze miałem więcej zapału (i czasu) do pracy przy komputerze korzystałem z basha w Linuksie (aktualnie już nie mam żadnej dystrybucji na dysku).
  9. Dzięki za odpowiedź. Sprawdziłem wynik dir /? i nie znalazłem opcji listującej tagi z mp3. Interesuje mnie nazwa pliku, tytuł, wykonawca, tytuł albumu, gatunek, czas trwania, bitrate, rozmiar pliku.
  10. Witam. Może ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak wylistować do pliku tekstowego tagi z plików mp3. W Eksploatorze Windows (Xp) można je ładnie podejrzeć, ale chciałbym móc zapisać je do pliku. Nie udało mi się znaleźć odpowiedniego programu, podejrzewam że pewnie i sam Eksplorator potrafi coś takiego, ale jak go do tego zachęcić?
  11. Fakt, wszystko poza tym działa, doszedłem też do ładu z autostartem systemu. A ikonka daje szybki dostęp do ustawień nVidia - ilość i konfiguracja monitorów, ich rozdzielczość - przydaje się to, gdy podpinam telewizor po HDMI. Klik w ikonkę i szybko mam ustawiony obraz na TV. Bez niej trzeba wywoływać Panel sterowania nVidia i dopiero tam szukać ustawień monitorów. Zrobiłem sobie skrót w menu start i jak potrzebuję przez niego włączam tą ikonkę (RunDLL32.exe NvMCTray.dll,NvTaskbarInit).
  12. Witam. Zdecydowałem się wykorzystać ramdysk do obsługi pamięci podręcznej przeglądarek (opcje startowe i konfiguracyjne) oraz plików tymczasowych użytkownika (za pomocą zmiany zmiennych systemowych). Do tworzenia ramdysku używam programu VSuite Ramdisk (Free Edition). Tworzenie katalogów wywołuję z autostartu plikiem bat @echo off r: mkdir Temp mkdir fire-cache mkdir other-cache exit Działa to dobrze, poza jednym drobiazgiem - nie pojawia się ikonka Ustawienia nVidia w zasobniku systemowym. Mogę wywołać ją klikając PPM na pulpicie i wybierając Panel sterowania nVidia a następnie w menu Widok opcję Pokaż ikonę na pasku zadań. Przed wykorzystaniem ramdysku ikonka zawsze była obecna w zasobniku. Sądząc, że chodzi o zmiany w rejestrze wykorzystałem program Regshot-x86, z porównania zrzutów rejestru wyszły mi dwie różnice między stanem z ikonką i bez. Zmienia się wartość kluczy [HKEY_CURRENT_USER\Software\NVIDIA Corporation\Global\NVTweak\State] "PageUpdateOrdinal"=dword:00000006 "MediaCenterReverseLoadPolicy"=dword:00000000 [HKEY_USERS\S-1-5-21-2000478354-1993962763-725345543-1004\Software\NVIDIA Corporation\Global\NVTweak\State] "PageUpdateOrdinal"=dword:00000006 "MediaCenterReverseLoadPolicy"=dword:00000000 Chodzi o MediaCenterReverseLoadPolicy. Zero - ikonka została włączona, jeden - ikonka wyłączona. Jednak samo importowanie tych kluczy do rejestru nie powoduje pojawienia się lub zniknięcia ikonki. Może trzeba wykonać jeszcze jakieś działanie. Gdy mam otwarty Panel sterowania nVidia aktywny jest proces C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Control Panel Client\nvcplui.exe Po tym jak włączę ikonkę i zamknę Panel proces znika, nie zaobserwowałem też żadnego nowego procesu związanego już z samą ikonką. Chciałbym sprawić, aby ikonka pojawiała się w zasobniku systemowym po starcie systemu, bez potrzeby ręcznej ingerencji. Nie znalazłem w sieci informacji o ewentualnych opcjach startowych procesu nvcplui.exe. Nie zaobserwowałem też, aby w katalogu Temp użytkownika pojawiał się jakiś nowy plik przy załadowanej ikonce ustawień nVidia. Jak zorientować się co jest powiązane z włączaniem widoku ikonki lub jak wywołać jej pojawienie się? System Windows XP Home, 32- bitowy, SP3. Dopisane Użyłem programu RegFromApp, on pokazał mi nie tylko różnice w rejestrze przed i po zaznaczeniu opcji włączenia ikonki Ustawienia nVidia w zasobniku systemowym, ale także nadpisywane klucze. Okazało się, że "rozjechał się" autostart systemu - mimo odpowiednich wpisów w rejestrze w kluczach Run procesy nie uruchamiały się poprawnie. Min. proces RunDLL32.exe NvMCTray.dll,NvTaskbarInit (NvMediaCenter). Można go uruchomić już po starcie systemu i brakująca ikonka pojawia się w zasobniku. Muszę dokładnie sprawdzić autostarty systemu i opcje programów. Popracuję nad tym. Chciałbym wiedzieć w jakiej kolejności wykonywane są autostarty z rejestru i menu Autostart, może pomogłoby to zapanować nad uruchamianiem programów.
  13. W programie SharpKeys spróbowałem podejrzeć kod przycisku FN - nie udało się, ale już FN + Rozjaśnianie dało kod, tyle że w moim przypadku taki sam jak FN + Przyciemnianie. Chodzi o zmapowanie funkcji przycisków FN + coś za pomocą jakiegoś programu.na drugą klawiaturę, może zadziała.
  14. W podobnej sytuacji resety ustąpiły po tym jak wyłączyłem ochronę www w Avaście. System mam raczej sprawny i zadbany, co 2 miesiące odtwarzam go z kopii, uaktualniam to co wydaje się bezpieczne i konieczne i tworzę nową kopię. Resety zaczęły się parę miesięcy temu, w międzyczasie aktualizowałem przeglądarkę, jej wtyczki, roszerzenia, Avasta i składniki office (korzystam z PowerPoin Viewer). Mam wrażenie, że sposób działania Avasta nie jest kompatybilny z przeglądarkami. U mnie Firefox i IE oraz dla testu krótko Opera (w niej korzystałem z HTML5 zamiast z Flashplayera). Nie znam innych dobrych darmowych antywirusów z podobnym zakresem zabezpieczeń jak Avast, a chętnie bym spróbował, bo z wyłączoną ochroną www nie czuję się bezpiecznie.
  15. Sądzę, że wiele zależy od sterowników i aplikacji do obsługi bluetooth. Mam inny model Asusa, fabrycznie wyposażony w bluetooth. Na oryginalnym oprogramowaniu nic nie działało. Wgrałem soft od ThinkPada. Mogę wysyłać pliki na telefony bez kłopotu, ale już z telefonu na komputer nie jest to takie proste. Po wysłaniu pliku muszę dwa razy kliknąć ikonę bluetooth w zasobniku na komputerze dopiero dochodzi do odbioru pliku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...